İkinci El Taşıt Fiyatlarında İndirim Hamlesi

İkinci el taşıt alım ve satımında önemli yapı taşı haline gelen KDV düzenlemesinde köklü değişikliklerin habercisi olan düzenleme TBMM’ye gönderildi ve yasalaşmayı  bekliyor. Gönderilen bu düzenleme yasalaşması halinde yüksek KDV bedelleri ödeme engeli ortadan kalkacağı için ikinci el taşıt fiyatlarında indirim hamlesi  bekleniyor.

İkinci El Araçlara Neden İndirim Gelmeli

İkinci el taşıt satılması esnasında uygulanan yeni KDV tasarısının mecliste kabulü ile yasalaşması bekleniyor. Bu sayede 2. el otomobil satışlarında yeni uygulama özel matrah uygulaması olarak otomobil ve vergi dünyamıza girecek. Mantıken ödenecek vergi tutarının düşmesi ile araçlarında fiyatlarında indirime gidilmesi gerekir. Vergi indirimine gidilmesinin en büyük nedeni şu an güncel olarak uygulamada olan vergi sistemine göre aracın satış fiyatı üzerinden kesilen vergiler idi. Yeni düzenleme sonrası aracın satışı sonucu elde edilecek kar üzerinden vergi matrahlarının hesaplanması ve tahsili yoluna gidilecek. Yani otomobil satışı gerçekleştiren vergi mükellefi 30 bin liraya aldığı aracı 35 bin liraya satarsa aradaki 5 bin lira için vergi ödeyecek. Güncel sistemde ise 35 bin lira üzerinden ödeniyordu. Yani kazanacağı  5 bin lira için % 18 KDV ödemesi gerçekleştirecek. Bu tutarda yaklaşık 900 Lira oluyor. Şu an güncel olarak kullanılan vergi sisteminde ise ödeyeceği tutar 4 bin 500 lira oluyor. Yeni vergi sistemi ile araç alım ve satımlarında muhtemel yapılan usulsüzlüklerin önüne geçilmesi planlanmış.

Vergi ödemekten kaçınan oto galeriler araç alım satımında kayıt dışı işlemleri yapabiliyor. Bu sayede kayıt dışının önüne geçilecek ki, herkes araç satarken vergisini de ödemiş olacak. Kayıt dışı satılan araçlar ile daha çok kâr eden taşıt satışı yapan tacirlerin takibi de artırılıyor.

Vergi İndirimi Araç Satış Fiyatlarına Yansıyacak mı?

Araç alımı ile satımı arasındaki farktan ziyade aracın bütün bedeli üzerinden gerçekleştirilmesi esnasında illa vergi ödemesi gerçekleştiriliyor. Fakat satıcılar vergiden muaf olmak için yakınları üzerinden vekalet alarak araç alımı ve satımı yapıyorlar. Burada da satılan aracın fiyatını da noter satışı belgesinde düşük gösterebiliyorlar. Satılan araca fatura kesilmediği için kayıt dışı olmuş oluyor ve galericiler bütün kazancı cebine indirmiş oluyor. Yeni vergi düzenlemesi ile ikinci el araç fiyatlarında düşüş bekleyen vatandaşlar diğer yandan otomobil satışı gerçekleştirenlerin bunu fırsata çevireceği ve araç fiyatlarında düşüş yaşanmayacağı endişesi taşıyorlar. Bu endişelerinde de gayet haklılar.

Satışların Artması Bekleniyor

Taşıt alım ve satımında muhtemel vergi indiriminin yaşanması halinde araç fiyatlarının da etkilenmesi aşağı miktarlara inmesi arzulanan hususlardan. Taşıt fiyatlarında muhtemel yaşanacak indirimler ile birlikte kullanılmamış araç fiyatlarının dövize bağlı olarak artması neden ile ikinci ele yöneleceği beklentisi bulunuyor. Yeni düzenleme sonrasında esnafın vergi yükünün hafifleyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Yorum yapın

Krediler