Hisseli (Ortak) Tapuya Kredi Veren Bankalar

Taşınmaz gayrimenkullerin özellikle miras olarak kalması geçmişten günümüze devam eden bir olay.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Hisseli tapunuza kredi çekmek öyle sandığınız kadar kolay olmayacak maalesef. Ülkemiz mevzuatına göre hisseli tapunun paraya çevrilmesi süreci ortaklığın giderilmesi davalarının zor ve çok yavaş işlemesi sebebiyle ağır olmaktadır. Bu sebepten ötürü tapunuzun bedelinin çok çok altında kredi imkanı sunacaklardır size. Ancak eğer ki ortak sayısı az ise bu takdirde kredi miktarı da taşınmazın gerçek değerine daha yakın olacaktır. Size naçizane tavsiyem diğer ortaklarla anlaşıp malı bir şirkete devrettikten sonra şirket adına kredi çekmeye çalışın. Bu sayede taşınmazın tam değerine yakın meblağ sermayeyi elde edebileceksiniz.

20202 GÜNCELLEMESİ: Şu an bankalar riskli yatırtım araçlarına olan finansal kaynak stoğunu azaltma eğiliminde. Bunun sebebi FED’in sıkılaşma politikası öncesi yaşanacak krizlere karşı temkinli davranmak ve daha güvenli limanlarda para tutmaktır. Bu doğal refleksin geçici olduğunu bilmeniz isterim.

Bu miraslar yüzünden taşınmazların parçalara ayrılması, hisseli olarak verilmesi kişilerde önemli bir anlaşamamazlık olaylarını beraberinde getirse de bu önüne geçilemeyen bir husus. Sonuçta istenmese de ortak bir noktada buluşulamaması nedeniyle hisseli olarak ev ve arsa gibi gayrimenkullere sahip olunabiliyor. Bunun yanında birde ortak olarak alım söz konusudur. Kişiler bazı tarla, arsa veya evi kendi bütçeleri yetmemesinden dolayı özellikle yatırım amaçlı olarak alım yoluna gidebiliyor. Bu durumda da bütçesi yetmeyen kişilerin yine başvurdukları ve vuracakları adres finans kuruluşlarının borç veren yanı olarak bankalardır. Bankalardan kredi alımı ile mevcut istenilen gayrimenkulün alım yoluna gitmek isteyen tüketiciler daha uygun faizleri nedeniyle ev veya arsa kredisi alma talebinde olur. Bu durumda bankalar verecekleri kredi karşılığı ipotek söz konusu ettireceğinden ortak tapuya kredi alımı mantıklı adım olacaktır. Bu duruma her banka sıcak bakmayacaktır. Hisseli tapuya kredi verilir mi, ortak tapuya kredi nasıl alınır, ortak tapuya hangi bankalar kredi verir bu sorularımıza cevap arayalım.

Ortak Tapuya Kredi Verilir mi?

Hisseli bir arazi için diğer bir deyişle ortak tapulu bir alım için kredi alımı düşüncesindeyseniz aslında sizlere iyi bir rehber olabilecek bir makale hazırlamak istedik. Çünkü banka banka dolaşmak yerine mantıklı her türlü adım sizleri bankalar karşısında bir adım öne geçirecektir. Alım gücü düşen tüketiciler son zamanlarda malesef ortak alım yapma yoluna gidiyor. Bu durum ise bankaları da bir bakıma zor durumda bırakıyor. Bankalar kredi pazarlamak arayışı içerisinde iken bu tür müşterilerin kaybını yaşamamak adına bazı mevzuatlarında da esneklik yapabiliyor. Bunun için ortak tapuya kredi veren bankalar bulunuyor ki, önemli bir kitleye hizmet verdiklerini belirtmek gerekiyor.

Son zamanlarda artan faizlerin yanında özellikle konut kredisi faizlerindeki yüksek artışlar emlak sektörünü olumsuz yönde etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Bu anlamda artan fiyatların yanında faizlerin de yüksekliği ile tüketiciler konut alımından uzun süredir uzak bir ekonomi hayatı seçiyor. Bu durumdan bankalarda etkilendiler ki satışı olmayan konutlar yüzünden kredi pazarları da daralmış durumda. Bu daralan ekonomi piyasasını rahatlatmak adına hisseli tapuya kredi verme bankacılık ürünleri arasındaki yerini aldı.

Bu tür kredi alımlarında sorun diğer ortakların atacağı adımlardır. Bu nedenle bankalar kendilerini güvene alabilmek için tüm hakların sahipliğinde bir kefalet ister. Yani diğer ortaklarında bankaya noter huzurunda verecekleri taahhütler önem arz eder. Bu taahhüt ikinci ve üçüncü kişileri de bağlayacağından muhtemel miras söz konusu olduğunda da geçerli olacak bir sözleşmeye bağlanması gerekir.

Tek Tapuya Çevrilmesi Söz Konusu

Aynı zamanda bu tür alımlara engel olan ortak tapu işleminin önüne geçmek için tapunun tek bir kişide toplanması da önemli. Burada diğer ortaklar ile yapacağınız mutabakat sonrasında mevcut gayrimenkul tek tapuya çevrilir ise bankalar bu anlamda kredi vermeye daha çok yanaşacaklardır.

Ortak Tapuya Kredi Veren Bankalar listesi yapmak aslında yanlış bir kavram olur. Bunun nedeni ise tamamen kredi vermeye odaklanmış olan bankaların net bir tavır takınmaktan kaçınmasıdır. Zira banka müşterisi kendisi için önemli ise bazı durumları gözardı ederek istenilen kredilerin onayını verebilir. Bu durumda hisseli tapuya kredi vermekten kaçınan bankalar müşteri kaybı yaşamamak adına bazı istisnalarda bulunabilirler. Bu durumda banka ismi vermekte yanlış olabilir. Önemli olan bankanız ile görüşmeniz ve bankanızı bu durumu kabullendirmeniz yeterli olacaktır.

Ziraat Bankası Ortak Tapuya Kredi

İstenilen kredi ürününün alınmasında ilk adımı devlet bankaları atmaktadır. Özellikle Ziraat Bankası bu duruma öncülük eder. Bunun nedeni devlet destekli olarak sosyal devlet anlayışıdır. Bireysel kredi ihtiyaçlarının yanında taşınmaz mal alımlarında kredi tahsisi yapan Ziraat Bankası özellikle tek tapuya çevrilmesi halinde alacağınız konut için ekspertiz raporlarında belirtilen oranların % 80 oranına kredi tahsisi yapabiliyor.

Vakıfbank Ortak Tapu Kredisi

Sarı panjur markası ile kredi tahsisinde ön plana çıkan Vakıfbank emlak alımlarında da önemli bir yer edinmiş durumda. Alınmak istenen emlak ürününe ipotek koyması karşılığı kredi tahsisi yapan Vakıfbank istenildiği takdirde hisseli tapulara da kredi tahsisi yapabiliyor. Burada alacağınız kredi ise söz konusu emlağın % 50 ile 75 i arasında bir tutarlarda olabiliyor.

TEB Ortak Tapuya Kredi

Özel bankalar içerisinde hisseli tapuya kredi tahsisi yapan bankaların başında TEB geliyor. Kısa süre içinde önemli bir yer edinen TEB kişilerin taleplerini geri çevirmekten öte tüm ihtiyaçlara cevap verme çabası içerisinde. Fakat hisseli olması halinde tapunun tek kişilik bir tapuya dönüştürülmesi talebinde de bulunabiliyor.

Neler İsteniyor

Hisseli Tapu alımlarında kredi başvurusu yapmak istemeniz halinde bankaların çok bir isteği bulunmuyor. Kredi tahsisinde önem arz eden kimliğiniz, gelir belgeniz, maaş yani gelir belgeniz ile söz konusu taşınmazın tapu fotokopisi ile krediye başvuru yapabiliyorsunuz.

Hisseli diğer bir deyişle ortak tapuya kredi tahsisi bankalar arasında değişiklik gösteren bir konuyu ihtiva ediyor. Bir dönem söz konusu taşınmazı satın alacak kişi ile satacak kişi arasında bir aile bağı isteniyordu. Fakat bu durum zamanla da değişiklik göstermeye başladı. Oluşan koşullara ayak uydurmaya çalışan bankalar tüketicilerin taleplerini geri çevirmekten uzak bir tavır takınıyor.

Ortak Kredi Çekilir mi?

Hisseli tapu alımı için ortak kredi çekimi de söz konusu. Burada ortak kredi çekecek kimseler aynı anda bankaya başvuru yaparak kredi talebinde bulunuyor. Tek bir kişinin kredi çekmesi uygun olmadığı zamanlarda kullanılabilecek alternatifler arasında bulunan ortak kredi taşınmaz alımı için önemli bir alternatif konumunda.

Ortak Krediler Ödenmezse Ne Olur?

Burada ortak çekilen kredinin ödenmemesi halinde diğer kişiler ödemekle yükümlü. Çünkü borcun tamamından hepsi birlikte sorumlu oluyor. Bunun için bir kişi ödememiş olsa bile söz konusu taşınmazda ipotek ile söz hakkı olan banka her türlü yasal haklarını kullanarak vermiş olduğu kredinin borcunun ödenmesini sağlıyor. Bunun için tüm yollar finans kuruluşlarının yanında diyebiliriz.

Yorum yapın

Krediler