Hırsızlık Sigortası Nedir?

Hırsızlık Sigortası nedir? Hırsızlık sigortası sahip olduğunuz taşınır ya da taşınmaz mallar üzerinden meydana gelebilecek çalıntı, gasp ya da kaybolma gibi durumlara karşı sizin yatırımlarınızı güvence altına alır. Sigorta poliçeleri ve sigorta kapsamı hakkında detaylı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

ÖN BİLGİ: Hırsızlık sigortaları size ancak belli şartları ve kriterleri sağlamanız halinde yani üzerinize düşen yükümlülükleri yerine getirdiğiniz takdirde yardımcı olur. Yani mesela; demir parmaklık, kilit, alarm, sensör gibi bazı temel önlemleri almadıysanız ve hayatın normal seyri içerisinde almanız gerekirken bunu yapmadıysanız sigorta size kayda değer bir ödeme yapmayacaktır. Çünkü sizin kasıtlı ihmaliniz veya kusurunuz var iken zararın tamamını üstlenmesi hakkaniyetli olmayacaktır.

TÜYO: Arkadaşlar hırsızlık sigortasını suistimal etmeye kalkan bazı çakallar görüyorum. Sizlerden hasretren ricam. Bu işin şakası olamdığını biliniz. Bu tarz hareketlere karşı o dev ve milyar dolarlık firmalar çeşitli önlemler almışlardır. Ayrıca böylesi bir hareketin “nitelikli dolandırıcılık olduğuna” tereddüt yoktur. 3 kuruş için sicil/sabıka yakmaya değmez. O sebeple lütfen akıllı hareket ediniz. Profesyonel olunuz.

Yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı kendinizi ve eşyalarınızı güvence altına almak sizin de hakkınız, hırsızlık sigortası nedir sorusunu sitemiz içerisinde yanıtlıyoruz. Ülkemizde suç oranları günden güne artarken siz de evinizden çıktığınızda oluşabilecek olumsuz durumlarla ilgili kendinizi güvence altına almak isteyebilirsiniz. Basit bir örnekle durumu açıklamak gerekirse, tatile çıktığınızda evinize hırsız girerse ve evinizde olan ziynet eşyaları, teknolojik ürünler ve kasanız çalınırsa yapabileceğiniz tek şey normalde polise gidere süreci bildirmek olur. Ancak hırsızlık sigortanız varsa, sigorta çalışanı evinize gelerek keşifte bulunur ve ardından mağduriyetiniz ile alakalı olarak poliçe kapsamında size geri ödeme sunarlar. Son yıllarda sağlık sigortasıyla birlikte en sık tercih edilen sigorta türünden biri olan hırsızlık sigortasını sizin için detaylı inceledik.

Kasko Hırsızlığı Karşılar mı?

Hırsızlık sigortası hesaplama işlemi normalde poliçenizde olan kapsama göre değişen bir süreçtir. Poliçe hazırlanırken evinize gelen bir ekspertiz eşyalarınızı ve yatırımlarınızı tek tek kayıt altına alır. Oluşan olumsuzluklara karşı eşyalarınızın maddi olarak karşılığını öğrenmiş olan poliçe sorumlusu, meydana gelen olayın ardından tekrar keşfe gelerek durum tespiti yapar ve ev içerisinde olan kaybınızı faturalandırır. Sonrasında size de poliçe tutarınıza ve kapsamınıza uygun olacak şekilde, kayıplarınızı telafi etmek için ödemede bulunur.

Hırsızlık sigortası neleri kapsar sorusunun yanıtı da yine poliçenize uygun şekilde değerlendirilir. Mesela evinizde hırsızlık yapıldıktan sonrasında sizin güvenliğiniz açısından otel masrafınızı kapsayan bir poliçe türü olduğu gibi evde kayıtlı olmayan eşyalar yüzünden size ödeme yapmayan bir poliçe türü de mevcuttur. Tabi ki değişen poliçeler artan ya da azalan fiyatlarına uygun olarak müşterilere hizmet sağlamaktadır.

Kasa hırsızlığı sigortası da yine poliçeye uygun şekilde değerlendirilir. Eğer kasa içerisinde olan rakamı sigorta şirketine tasdik ettirdiyseniz, bu tutarın tamamı olmasa bile sigortalanan kısmını geri almanız mümkündür. Sigorta kapsamında geçerlilik kazanması için evinizde hırsızlık olduğunu ispatlamanız gerekmektedir. Bu süreci de şu şekilde özetleyebiliriz, evinizde varsayalım bir hırsızlık meydana geldi ardından siz durumu doğrudan polise bildirdiniz. Hemen ardından sigorta şirketinizi arayarak bilgi vermeniz gerekmektedir. Sigorta şirketinden gelecek aracı ekspertiz görevi görerek evde yaşanan olayla ilgili tutanak tutar ve olayı fotoğraflar. Sonrasında olayın yargı süreci işler ve hırsızlıkla alakalı kesin karar alındıktan sonrasında zararınız telafi edilir.

Eşya Hırsızlık Sigortası

Araç hırsızlık sigortası da tıpkı diğer hırsızlık sigortasında olduğu gibi geçerliliğini sizin sahip olduğunuz araç ve ederi üzerinden meydana getirir. Eğer aracınız içerisinden eşya çalınırsa mesela sigorta kapsamınız bunu kapsamayabilir. Sadece araç hırsızlığını kapsayan bir anlaşma yaptıysanız, aracınızın içerisinde meydana gelen gasp vb. olayları kapsamayabilir.

İşyeri hırsızlık sigortası fiyatları en yüksek poliçe rakamlarını içerir. Çünkü iş yeri gündelik olarak en çok hırsızlık olayına gebe olan sahayı oluşturur. Bu noktada poliçe fiyatları normal ev ya da araç hırsızlık kapsamından daha yüksek rakamlar belirlenir. Siz de kendi bütçenize uygun şekilde en mantıklı sigorta fırsatlarından faydalanmak için sitemizde yer alan başlıklardan faydalanabilirsiniz. Ülkemizde meydana gelen ekonomik krizin ardından sahip olduklarınızı korumak önemli bir süreçtir. Olumsuz bir olay meydana gelmeden öncesinde siz de sigorta yaptırın ve içiniz rahat bir şekilde evden çıkın. Hırsızlık sigortası nedir sorusunu birlikte yanıtladık, güvenli ve sağlıklı günler dileriz.

Yorum yapın

Krediler