Hangi Borçlarımız Silinecek?

Sevindirici haberlerin önemli haber kaynağı Resmi Gazete düzenlenen yeni yönetmelik ile milyonlarca insanın beklediği haberlere açıklık getirdi. Yeni haber ile kişi borçlarının silinmesiyle birlikte vatandaşlara onlarca kolaylığın kapısı açılmış oldu. Son değişiklik sonrası esnaflar, gaziler, askerler ve SSK’lıları mutlu eden yeni yasalar hayatımıza girdi. Yeni yasa borçların silinmesine neden olurken, sağlık hizmetinden primsiz faydalanma yolu açılmış oluyor.

TÜYO: Ayrıca bu yukarıdaki paragrafta bahsi geçen 2 sene evvelki düzenlemeye ilaveten korona salgınına yönelik borç ertelenmesi ve silinmesi seçeneklerini de sıkı sıkıya değerlendiriniz. Bunlardan en önemlisi 3 aylık vergi borçlarının ertelenmesi ile ilgilidir. Diğeri ise bankaların faiz indirimli kredi seçenekleri ile ilgili. Yine muhtaç durumda iseniz 1000 liralık yardım da sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Bunlardan hangisinin içinde bulunduğunuz zorlu duruma daha uygun olduğunu belirleyecek olan sizlersiniz.

Artık Esnaflar Sigortalı Olacak

Kısa süre önce işsizlik maaşı ile sevinin esnaflar, ekonominin rahatlatılması çalışmalarından payına düşeni sigortalı sayılarak alacaklar. Ahilik sandığı ödeneğinden faydalanabilen esnaf  artık sigortalı sayılacak. Sigorta primlerini ödeyemez noktasına gelen esnaflar bu noktadan sonra sağlık imkanlarından faydalanamaz haline geliyor. Bu durumun aşılması amacıyla artık sigortalılar aylık ödeyecekleri 53 Lira karşılığında tüm yurttaki sağlık merkezlerinden faydalanma hakkına sahip olacak.

Öğrenciler Payını aldı

Yeni yönetmeliğin bir olumlu tarafı da öğrenciler için oldu. Esnaflar gibi sağlık sektöründen faydalanamayan öğrenciler öğrenim gördükleri Üniversite ya da Lise den mezun olduktan iki ay süre ile artık sağlık merkezlerinden faydalanabilecekler.

SGK Primleri

Yapılan düzenlene sonrası en önemli haber  SGK’lıların prim borçları için idi. Prim borcu olan kişilerin borçları ve faizleri silinecek. Fakat borcun silinmesi anlamında dikkate alınacak süre 1 Nisan 2017 tarihi öncesi borçları kapsıyor. SGK prim borçları için gelir testi yaptırılması önemli. SGK’lı bir hanede yaşayan kişilerin gelir seviyeleri 592 Lira ve altında ise sağlık sektöründen faydalanma adına sigorta primi ödemek zorunda kalmayacaklar. Burada yapacağınız gelir testi sonrası tahakkuk ettirilen ödemeler esnaf ve iş yeri sahipleri için önem arz ediyor.

Gazilerimiz Kapsama Alındı.

Yeni düzenleme sonrasında gazilerimiz de sağlık sigortalı kapsamına alında. Özellikle 15 Temmuz gazilerimiz direk sigortalı kapsamına alındılar ve geri kalan yaşamları boyunca bu haktan faydalanabilecekler.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti Verilecek.

Genel Sağlık Sigortasında yapılan değişiklik ile 1 Nisan sonrasında yeni yasalar dahilinde sağlık sigortasından faydalanılabiliyor. Bu düzenleme vatandaşların gelir testi yaptırmalarını zorun haline getirdi. Hanede yaşayan kişilerin aylık gelirleri 592 liranın altında olması halinde bu kişiler sağlık sigorta pirimi ödemek zorunda kalmadıkları gibi her türlü sağlık sektöründen faydalanabilecekler. Ayrıca bu durumdaki kişilerin birinci derece yakınları da bu haktan  faydalanma olanağına sahip oluyorlar.

Yorum yapın

Krediler