Girişimcilik kredisi veren bankalar

ŞUNU UNUTMAYIN: İHTİYAÇ KREDİLERİ FAİZLERİ İLE GİRİŞİMCİ, TİCARİ KREDİ FAİZLER ORANI FARKLIDIR.

Girişimcilik son zamanlarda ülkemiz de oldukça sık duyulan ve devlet tarafından da çeşitli teşviklerle desteklenen bir iş alanı haline gelmiştir. Özellikle Türkiye gelecek yüzyılın gelişen ekonomilerinden birisi olmayı amaçladığı için girişimcilik alanında ki adımlara da destek vermektedir. Özellikle yeni iş sahibi olmak isteyenleri ve iş fikri olanları başta devlet teşvikleri ve destekleri ile daha sonra da daha karlı kredi çekme imkanları ile buluşturmaktalar. Özellikle KOSGEB gibi kurumlar tarafından girişimcilerin önü açılmakta ve kuracakları işlerde destek almaktalar. Bu almış oldukları desteklerin bir kısmı geri ödemesizken bir kısmı ise uzun vadede geri ödeme içermekte ve faiz işlenmemektedir.

TÜYO: Girişimcilere özgü kredi olanaklarından yararlanmak için iş planınızın somut ve güçlü olması lazım. Gerekiyorsa bu planı ücret  mukabilinde profesyonel kişilere yaptırmanız mantıklı olabilir. Ayrıca planınız sadece hayal ürününden ibaret olmasın. Bir kısmının gerçekleştiğine dair somut ve elle tutulur veriler de bulunsun. Bu planların “içindekiler, özet, detaylı açıklama, görsel izahat, kaynakça” bölümleri olmalıdır. Yani kuru ve sade bir plan ile bu krediyi alabilmeniz mümkün değil. Bu iş planlarını profesyonel şekilde yazan firmalar mevcut. Bunun için girişimcilik iş planı yazım hizmeti veren firmalarla kontak kurmalı ve teklif almalısınız.

İPUCU: Beyler bu girişimcilik işini kredilerden ziyade zekanız ve beceriniz ile yürütmeye gayret edin. ÇÜNKÜ inanın şu bilişim devriminde öyle korkunç paralar olmadan da büyük işler başarabilirsiniz. Herkesin örnek verdiği Yemeksepeti örneğini ben de vermek istemiyorum. Lakin cidden önümüzde bu duruma çok somut örnek var. Hem zaten şu devirde x kuşağı ile maddi olarak rekabet edecek gücünüz asla olmayacak. Çünkü para o kuşakta sizin elinizde ise bilişim var. Bu silahı kullanmanın vakti geldi.

İLAVE İPUCU: Arkadaşlar girişimcilik iş planlarını fahiş fiyata yazmaya çalışan “kurnazlara” şahit oluyoruz. Çakalla çukalla işiniz olmasın beyler. Bu iş planı denen meret o kadar pahalı değil. 20 000 TL isteyenler varmış. Her 3 üniversite öğrencisinden 1’inin işsiz gezdiği memleketimde o iş planlarını layıkıyla profesyonelce yazacak çok iktisat, hukuk, işletme mezunu var…

Girişimcilik; İş kurmak ya da var olan işini büyütmek isteyen kişileri ilgilendirmektedir. Bu deyimi, “serbest meslek ya da özel sektör olarak da” tanımlayabiliriz. Bu alanda desteklenen kadınlar, gençler ve farklı iş kolları bulunmaktadır. Bu alanda ki destekler ve krediler sayesinde de birçok girişimci işini büyütmüş ve Türkiye Cumhuriyeti ekonomisi içinde çok ciddi gelişmeler sergilemiştir. Devlet teşviklerinden bahsettik, biraz da bu alanda ki kredilerden bahsetmek gerekir ise, bankalar kredi kullanmak isteyen girişimciler için birbirinden farklı projelere yer vermektedir.

Girişimci ve İş kurma Kredisi Veren Bankalar

Girişimcilerin krediye olan ihtiyaçları sıklıkla olmaktadır. Belli bir birikimi olmayan, var olan birikiminin yetersiz gelmesi ya da kendi işinin sahibi olmak isteyen binlerce insanın farklı nedenlerle de olsa nakit paraya ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. Bu ihtiyaçlar nedeni ile de ilk sırada hali hazırda banka kredileri yer alacaktır. Günümüzde artık eşten dosttan borç alma devri kapanmış ve bu görevi bizzat bankalar almıştır. Son zamanlarda bankalardan kredi çekme imkanı dar gelirli insanları daha da çok boğmaya başlamıştır. Ekonomik kriz karşısında sürekli değer kaybeden Türk Lirası ve bunun yanın da bankaların faizlerini artırması ile birlikte çok ciddi kredi borçları karşımıza çıkar hale gelmiştir.

Borç ödemek amacı ile alınmış olan krediler ise aslında iş yerlerini büyütmekten ziyade daha çok bankalara bağımlı yapıyor ve aksine daha da borç içine sokuyor. Bugün belki de ülkemizde yaşayan insanların ve girişimcilerin en büyük sorunlarından birisini de bu problem oluşturmaktadır. Bu borç döngüsünün asıl nedeni ise alınmış olunan kredilerin faiz oranları ve bunun yanında kullanımın ekside olan şirketler ya da iş yerlerinin tekrardan borçlanmasından kaynaklanmaktadır. İş kurmak için kredi almak balıklama bir hareket ise buna asla yeltenmemeniz gerekmektedir. Bir iş planı yapmanız, gelir ve gider tablolarınızı oluşturmanız ve önünüzde ki 10 sene için planlarınızı enine boyuna yapmanız gerekmektedir. Günümüz de insanlar ekonomik çalkantı içinde ayakta durmakta güçlük çekmekte ve yeni iş yerlerinin yıkılması da daha kolay olmaktadır. Bu nedenle iş fikirlerinizin orijinal olması ve bulunan kitleye hitap etmesi de oldukça önemlidir.

Girişimcilik alanında planlarını doğru yapmış ve bu alanda deneyimli kişilere ise orta ve uzun vadeli planlar için kredi çekmenin mantıklı olabileceğini söylemek gerekir. Ancak dediğim gibi son zamanlarda ki kredi faizlerinin de durumu göz önüne alınarak bu borç altına girmek önemlidir. Kredi taksitleri bir iş yeri için yüksek olarak ve buna hazırlıklı olmanız da gerekecektir. Kredinin çekme aşamasından çok kredinin geri ödeme aşamaları daha zorlayıcı olacaktır. İş yerinizin durumuna bağlı olarak eşyaların maliyeti, kira maliyeti, çalışan maliyeti sizler için bir döngü olacak ve bu tür parasal giderler her ay önünüze çıkacaktır. Bu nedenle planladığınız iş yerinin giderlerine çalışan maaşları, iş yeri giderleri, sigortalar ve son olarak kredi taksitlerini ekleyerek yolunuza devam etmelisiniz.

Halkbank 0 (Sıfır) Faizli Esnaf Kredileri

Halk bankası bilindiği üzere devlet destekli bankalardan birisidir. Halkbank bu nedenle devlet teşviklerinde de çok düşük faiz imkanları sunmakta ve daha avantajlı kampanyaları müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. 4 farklı kategoride esnaflar için 0 faizli kredi imkanı tanımaktadır. Özellikle de 30 000 TL’ye kadar olacak girişimcilere özel kredilerde dikkatleri üzerine toplayan bir banka olmuştur. Bir işyerinin kurulmasında gerekli olan malzemelerin, hammaddesi, döner sermayesi gibi çeşitli ihtiyaçların karşılanması için verdiği 0 faizli kredi ile birçok girişimcinin ekmeğine yağ sürmek gibi bir politika benimsemiştir.

Halkbank Ustalık Belgesi olan ve yeni iş kuranlara % 100 faiz indirimli kredi

Halkbank tarafından Ustalık Belgesi olan kişilere ve yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilere iş kurmalarına destek olmak için kredi imkanları da sunmaktadır. Bunun için elbette ki bankanın da çeşitli şartları bulunmaktadır. Aranan şartlarda ise ustalık belgesinin en azından 3 senelik olması ilk şarttır. Bunun dışında ise son 1 sene içinde kendisine bir iş yeri kurmuş olması da diğer bir şarttır.

Ziraat Bankası Girişimci ve Esnaf Kredileri

Ziraat bankası da girişimcilere çok yardımcı olan bankalardan bir başkasıdır. Özellikle birçok devlet teşviklerinin Ziraat Bankası yardımı ile dağıtılması ya da devlet destekli kredilerin dağıtımında da sorumlu olan Ziraat bankası müşterilerinin yardımına koşan halk bankası olarak değerlendirilmektedir. Girişimciler için de özel olarak Ziraat Bankası destek sunmakta ve kredi yardımları yapmaktadır. Ayrıntılı bilgiye yine internet sitesinden ya da müşteri temsilciliklerinden anında öğrenebilirsiniz.

NOT: KOSGEB’in sonu gov.tr ile biten resmi sitesini ziyaret ederek devlet tarafından verilen girişimcilik kredileri hakkında güncel ve doğru bilgi edinebilirsiniz. Devlet kredilerinin daha düşük faizli olması ve çok daha uzun süreler sonra geri ödenme talep edilmesi onu çok cazip kılmaktadır.

İLAVE NOT: Korona (covid-19) salgını sonrası bu kredilerden faydalanmanız daha kolaylaştırıldı. Çünkü şu anda devletler halk işsiz kalmasın ve ekonomik sistem yıkılmasın diye merkez bankalarına yüklü miktarda para basma imkanı tanımaktadır. Bu sebeple iş kurmak üzere kredi çekmek için uygun bir zaman olabilir. Ancak elbette dükkanlar kapalı olduğunda ve birçok sektörde evden çalışma imkanı olmadığından dolayı bankalar şu süreçte her iş planına olumlu yaklaşmayacaktır.

Yorum yapın

Krediler