Evin Metre Kare Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Bir evin değerini belirleyen en büyük unsur evin metre karesidir. Kullanım alanı metre kare üzerinden ölçülürken, yine değeri de bu ölçüm ile hesaplanıyor. Bir evin inşasından, imar çizimlerine, iskan değeri ile bir doğal gaz aboneliğine kadar her konuya etken olan m2 evin olduğu yer, bölge ve önemine göre farklı fiyatlar eşliğinde sunuluyor. Evin metre kare fiyatı nasıl hesaplanır diye sorusu olanlara net bir cevap vereyim Belediyeden alacağınız rayiç bedel ile hesaplanıyor. Fakat buradaki hesap evinizin değerinin çok çok altında olabilir.

Alım ve satımda önem arz eden m2 evini büyütmek isteyenler için de bir o kadar önemli. Fakat konutlarda ölçüm yapılırken son yönetmelikler eşliğinde kullanım alanı baz alınırken, aynı zamanda konutun balkonları, dış merdiveni, giriş yeri, Fransız balkon diye tabir edilen küçük ayrıntıları dahi ölçüme katılıyor. Almak istediğiniz konuta satan kişi daha büyük bir ölçek sunarken, bu ölçek malesef tapudaki rakamlarla eşleşmiyor. Size taahhüt edilen büyüklük tapu da küçük görünüyor sizin beklemediğiniz sonuçlar ile mağdur edilebiliyorsunuz.

Konut alımı yapmak istiyorsanız burada ikametinizin bulunduğu İmar Müdürlüğüne giderek almak istediğiniz evin tapu bilgileri ile ayrıntılı bilgi almak gerekir. Burada bir çok noksanlık hemen ortaya çıkıyor. Konut kredisi ile alım yapmak istiyorsanız burada size görevlendirilen eksper evin net kullanım alanı ile ilgili ölçümleri ayrıntılı olarak yapıyor. Açık alanları ölçüme katmazken, kapalı olan ve kullanılabilen her yerin ölçümü ile evin bulunduğu bölgedeki diğer satılan evler ve evin içinde kullanılan malzemelerin fiyatları ile birlikte evinize bir değer biçiyor. Burada belirlenen değer size konut kredisinde kullanabileceğiniz tutarın belirlenmesi için. Çünkü konutun yüzde yüzüne kredi tahsisi yok. Alacağınız evin bedelinin yüzde 80 oranına kredi alabiliyorsunuz.

Evin Metre Karesini Nasıl Hesaplarım?

Evinizin metre karesini kendiniz hesaplamak istiyorsanız ve sizin için net bir rakam ortaya çıkmasını istiyorsanız evin içindeki tüm kapalı alanların ölçümlerini yapmanız ve bu çıkan ölçümlerdeki rakamları toplamanız gerekiyor. Evin ölçümü yapılırken duvarlarda bu ölçümün içine katılıyor ve net kullanım alanından farklı bir rakam ortaya çıkıyor. Buradaki brüt rakam sizleri tatmin etmeyebilir. Bunun için alacağınız bir metre ile duvarlar içinde kalan bölümlerin ölçümünü yapabilir ve toplayarak net bir rakama ulaşabilirsiniz.

Bir evin pazarlamasını yapan müteahhit veya emlakçı evin bulunduğu apartmandaki asansör, merdiven boşlukları, hatta elektrik şaftlarını dahi kullanım alanı içerisinde gösteriyor. Arsa payı belki büyük olabilir fakat buna keza evin metresi nin ise düşmesine neden oluyor. Evin Metre Kare Fiyatı Nasıl Hesaplanır diye sorusu olanlar gerçek bir emlak uzmanlarından  yararlanmakta fayda bulunuyor.

Örnek Metre Kare Hesaplama

Ölçüm yaparken duvar içinde kalan kısımların eşit dikdörtgen ya da kare olması sizin işinizi kolaylaştırır.  Çünkü odanın eni ile boyunu ölçüp bunları birbiri ile çarparsanız gerçek metre karesine ulaşacaksınız. Fakat direk çıkıntıları, bombeli duvarlar, ya da tam bir üçken olan yerlerin ölçümü çok zor olabiliyor. Bu zorluğun ise üstesinden ayrıntılar sayesinde gelebiliyorsunuz. Mesela bir odanın eni 200 cm boyuda 300 cm olduğunu düşünürsek (200*300) odanın 6 metre kare olduğunu hesaplarız.

Belediyeler mevcut imar işlemleri ve tapu işlemlerinde kullanılmak üzere bölgesel olarak arsa ve evlerin metre kare fiyatları için bir bedel hesaplaması yapmaktadırlar. Bu fiyatlar rayiç bedel olarak emlak işlemlerinde kullanılır. Mesela son çıkarılan imar barışı yasası ile e-devlet üzerinden başvurularda evin rayiç bedelleri istenmektedir. Bu bedeller ise ikametinizin bulunduğu belediyenin resmi internet sitesinden alınabiliyor. Yada satış yapacaksanız belediye imar müdürlüğünden rayiç bedeli gösterir bir belge ile Tapu Müdürlüğünün yolunu tutuyorsunuz.

Bağımsız Bölümün Metre Karesi Nasıl Hesaplanır?

Çok eski bir tarihe dayanan ve 1965 yılında çıkarılan Kat Mülkiyeti Kanunu bir apartmanda ya da yapıdaki bağımsız bölümleri konu ediyor. Yani bir apartmandaki bir daire odaları ve kullanım alanı ile birlikte bağımsız bir bölümü oluşturuyor. Buradaki alanın ölçümünde apartmanın merdivenleri, asansör boşluğu, elektrik duvarları gibi hususlarda dikkate alınarak yapılıyor.

Bağımsız Bölüm Brüt Alanı Nedir?

Az önce belirtmiş olduğumuz elektrik şaftları, hava bacaları, havalandırma boşlukları haricindeki bağımsız bölümün dış duvarlarının içerisinde kalan bölüme brüt alan diyoruz. Buradaki brüt alanın hesaplanmasında ortak alanların ölçümü de etkili. Çünkü bu ortak alanlarda hesaba katılıyor. Bu hesabın sonrası çıkan sonuç ise genel brüt alan olarak açıklamamız gerekiyor.

Gayrimenkul Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Hesaplayacağınız konutun ya da arsanın fiyatları metre kare üzerinden hesaplanıyor demiştik. Buradaki hesaplamada almak istediğiniz konutun bulunduğu arsanın önemi hesaplamalarda yer ediyor. Örneğin konutunuzun bir site içindeyse bu sitedeki konutların bulunduğu toplam arsanın size düşen ölçümünün bulunması önemli. Normalde evin tapusunda arsa ölçümleri bulunur. Siteye komşu olan arsalardaki fiyatlar ile bir arsanın m2 fiyatının bulunması neticesinde sizin konutunuza düşen arsa miktarının çarpılması ile gayrimenkulün fiyatını bulabiliyorsunuz.

Örnek Hesaplama

Konutun hesaplanması sonrasında size düşen arsa payının 100 metre olduğunu düşünürsek etraftaki arsaların fiyatlarının bulunması sonrasında bu fiyatla çarparak evinizin metre kare fiyatını buluyorsunuz. Örneğin çevredeki tutar m2 için 3000 TL ise 3000*100= 300 bin lira bir değer biçilmiş oluyor.

Bu işin uzmanı olarak pazarlamasını yapan emlakçılar ile görüşme yapmanız halinde ayrıntılı bilgiler eşliğinde almak istediğiniz evin gerçek değeri hakkında ayrı bir fikir edinebilmeniz de mümkün.

Yorum yapın

Krediler