Emlak Satışlarında Dövizin Etkisi

Emlak Satışlarında Dövizin Etkisi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre emlak satışlarında yüzde 15’lik bir düşüş oldu. Haziran ayında 111 bin 800 adet emlak satışı gerçekleşti. Konut satışlarındaki en yüksek paya ise yüzde 17 ile İstanbul sahip oldu. Emlak satışlarında yaşanan bu azalmanın temel nedenleri olarak doygunluk, kredi faizi ve dövizde meydana gelen artışlar gösteriliyor.

ÖNEMLİ BİLGİ: Emlak alım satımlarında döviz kurunun ani yükselmesi ciddi etkilenir. Özellikle de lüks ve üst düzey gayrimenkul satışlarında bu etkilenme çok daha yüksek olur. Varlıklı insanlar ellerindeki nakit parayı genelde döviz cinsinden yabancı para birimlerinde muhafaza ettikleri için dövizin düşmesi halinde yatırım yapmayı azaltırlar ve yükselmesini beklerler. Ancak yükselmeyle paralel gelişen bu etki kısa vadelidir. Döviz yüksek olduğu sürece uzun vadede alım satımlar durur. Ülke ekonomisi zamanla krizin pençesine sürüklenir.

ÖNEMLİ GÜNCELLEME: Korona nedeniyle şu sıralarda dövizde yaşanan hareketlenmenin refleks ve aldatıcı olduğunu söylemek gerekir. Özellikle de koronanın ilk günlerinde boğaların içe çekilmesiyle oluşan resesyon dünya çapında kurları etkiledi ve dolara kaçış yaşanmasına yol açtı. Bu kaçışın elbet bir geri dönüşü olacaktır. Bu geri dönüş de muhtemelen gayrimenkul sektöründe olacaktır. Ancak maalesef eğer ki kriz olursa ki  Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu ihtimal maalesef yükse seviyelerde; bu takdirde boğaların geri dönüşü batan geminin ucuza satılan mallarını toplama yönünde olacaktır.

EKLEME: Beyler dövizin yükselmesi bir açıdan emlak sahipleri açısından istikrar getirmektedir. Çünkü yüksek döviz ve faiz ortamında enflasyondan korunmak isteyen tüm üreticiler soluğu gayrimenkulde alacak. Ancak üretimin ve istihdamın azalması bu tabloya elbette olumsuz etki edecektir. Buna karşılık eğer bir yerlerden döviz bulunur ve bir şekilde ihracatın artırılmasına yönelik üretim ekonomisi yaratılırsa bu resesyondan çıkış hızlanır.

Döviz kurunun alışılmış seviyelerde seyretmemesi yabancı yatırımcıyı korkuttuğu için bu azalmanın meydana geldiği söylenebilir. Emlak piyasasının hareketli hale gelmesi için yabancı yatırımcı gayrimenkul piyasasını güvenli liman olarak görmesi gerekir. Bu da döviz kurunun normal seviyelere gerilemesiyle mümkün olacaktır.

 Döviz Kurunun Emlak Piyasasındaki Rolü

Yabancı yatırımcılara satılan emlak satışlarında geçen yılın haziran ayına göre yüzde 17 oranında bir artış var. Nisan ayında yabancılara 2 bin adet konut satışı gerçekleşti. Yabancıların Türkiye’ye güvenmesi gerekiyor. Bu güvenin göstergesi olan bu ufak artış döviz kurunun normal seviyeye inmesiyle önümüzdeki süreçte ülke genelindeki konut satışlarındaki artışa da hız kazandırması gibi bir etki bekleniyor.

 Döviz Kurunun Yabancı Yatırımcıya Etkisi

 Ülke genelinde emlak satışları 2018 yılı haziran ayında 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 15 oranında azalmasının belli başlı birkaç nedeni var. Son aylarda döviz kurlarında meydana gelen hareketlilik ve doların sürekli değer kazanması elinde döviz olan ve emlak almayı bekleyen yatırımcıları biraz beklemeye itti. Döviz bazlı işlem gören gayrimenkullerde de yüzde 12 gibi bir fiyat artışına denk gelen bu hareket yabancı yatırımcıların fiyatların düşebileceği nedeniyle bir süre beklemesine neden oldu. Dövizde yaşanan bu artış, yerli yatırımcının da beklemesine neden oldu. Doğal olarak döviz mevduatı olan bu vatandaşlar, konut fiyatlarının azalmasını bekliyor. Yabancı yatırımcısı ise şu an için bu durumu fırsata çevirmiş gibi görünüyor. Bir miktar birikimi olan yabancı yatırımcılar gayrimenkul almaya devam ediyor.

Geçen yıl ortaya çıkan yabancı yatırımcıya KDV indirimi ve vatandaşlık hakkı verilmesi gibi durumlar piyasalarda bir miktar canlanmaya neden olmuş durumda. Yeni yasa ile vatandaşlık hakkı almak için konut alım şartının 1 milyon dolardan, biraz esnetilerek 300 bin dolara indirilmesi Türkiye’ye olan ilginin daha da artmasına neden olacaktır.

Yorum yapın

Krediler