Emeklilerin Bayram İkramiyelerine İcra Konulur mu?

Emeklilerin Bayram İkramiyelerine İcra Konulur mu? Hızlı bir şekilde gündeme gelmesinin ardından yasalaşan emeklilere bayramlardan önce biner lira ikramiye verilmesi tüm emeklileri mutlu ettiği bir gerçek.  Her kesimi ilgilendirmese de borçlu olan emeklilerin sorduğu sorulardan birisi de; Emeklilere Bayram İkramiyesine haciz konulur mu? Başlığı altında toplandı. Sizlerinde borçlarınız varsa bu sorunun cevabı için lütfen sayfamızı takip edin.

Kesintiler İçin verilen Muvafakata Dikkat

Yasalaşarak yürürlüğe giren bayram ikramiyesi iki bayram öncesi biner lira olmak üzere toplamda iki bin lira olarak belirlendi. Buna göre Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi emeklilerin uzun süredir talep ettikleri ve takibini bırakmadıkları ikramiyelerini alabilecekler. Borçlu olan ve ekonomik olarak geçim sıkıntısındaki emeklilere ciddi anlamlarda rahat nefes aldıracak ikramiyelere maaşlarında olduğu gibi haciz diğer adıyla icra konulamıyor. Fakat burada emeklinin vermiş olduğu yazılı muvafakatlar da önem kazanıyor. Çünkü emekli olarak sizler maaşınızdan ya da ikramiye gibi diğer gelirlerinizden borçların tahsil edilmesi adına bir yazılı izin vermeniz halinde banka yasal prosedürler dışında istediği gibi kesintileri uygulayabilirler.

Emeklilere verilecek olan ikramiyeler, kişinin maaşını aldığı tarihe orantılı olarak bayramdan 20 gün öncesine kadar ödenmeye başlayacak ve 10 gün kala tüm emeklilerin hesabına geçmiş olacak.

Kimler Bayram İkramiyesi Alacak?

Emekli durumunda olan kişilerin emeklilik haklarını veren kapsamın derecesine göre verilecek ikramiyelerden yararlanıp yararlanamayacağı konusunda bir karışıklık bulunuyor. Fakat yapılan açıklamalar; emekliği hak etmiş olanlara verileceği yönünde. Yani SGK’ya bağlı Bağkur, SSK ve Emekli sandıklarından emekliliği hak edenler başta olmak üzere Şampiyon sporcular, Gaziler, Köy Korucuları, şehit yakınları ve terörden zarar gören tüm emeklilere bayram ikramiyeleri verilebilecek.

Bayram İkramiyesine Haciz Konulacak mı?

Kısaca emekli kişilerin maaşlarına haciz konulamıyor. Verilecek olan bayram ikramiyeleri de emeklilere verilen sosyal haklar içerisinde olduğu için iki bayram öncesi hesabınıza yatırılacak Bayram İkramiyelerine haciz konulması mümkün değil. Bu nedenle sizin bilginiz ve izniniz dışında banka tarafından bir kesinti uygulanması halinde mutlaka bu duruma itiraz edilmesi gerekir. Sizin harici bir izniniz bulunuyorsa bu izinde yani muvafakatiniz da bulunan tutar üzerinden kesintilerin yapılması mümkündür. Daha üstü kesilen tutarlar için de itiraz edebilirsiniz.

Haciz Kesintileri Gelirin Dörtte Biri

Emeklilere verilen maaşların kesintileri gelirin dörtte biri üzerinden gerçekleştiriliyor. Yani 2 bin lira geliri olan bir emekliden haciz kesintisinin uygulanması en fazla 500 TL olacaktır. Daha üstü bir kesinti yapılması mümkün değildir.

Yorum yapın

Krediler