Devlet Destekli Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Besiciliği Kredisi

Devlet Destekli Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Besiciliği Kredisi. Devlet ülke ekonomisini ve çiftçiyi düşünerek önemli adımlar atıyor. Bu adımları da çeşitli kurum ve kuruluşlar yoluyla atıyor ki, gerçek manada istenilen düzeylere kadar çıksın. Tarım Kredi Kooperatiflerince işletme ve yatırım kredileri de bu devlet desteklerinin arasında bulunuyor ve hazırlanan planlan çerçevesinde talep eden kişilere gerekli şartların taşınıyor olması halinde Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Besiciliği Kredisi tahsis ediliyor.

Çiftçiye sunulan büyükbaş hayvan yetiştirme kredisi iki farklı ürün olarak Ziraat Bankası tarafından sunuluyor. Birincisi devlet destekli hibe ve düşük faiz oranları diğeri ise kişinin ya da yatırımcının kendi bünyesinde bankaya başvurarak almış olduğu tamamen faizli kredilerdir. Devlet destekli kredinin tahsisin sağlanması geçtiğimiz yıl yayınlanan 11188 sayılı Resmi Gazete’de belirtildiği üzere verilirken burada hibe kredi, faizsiz kredi ya da indirim gibi işlemler söz konusu ediliyor.

Büyükbaş Hayvan Besiciği Kredi Limiti

Büyükbaş hayvan üretimi ile yapılacak yatırımlar için Tarım Kredi Kooperatiflerince verilmiş karara istinaden devlet bankası olan Ziraat Bankası kanalıyla talep eden çiftçiye ve yatırımcıya büyükbaş hayvan kredisi tahsisi yapılıyor. Burada kişi kredi başvurması ve gerekli şartları da taşıyor olması gerekir. Talep halinde gerekli koşulları da sağlarsanız büyükbaş hayvan besiciliğinin kredi üst limiti 5 milyon lira olarak belirlenmiş. Yani bütün şartları taşıyorsanız, yatırımınızı yapabilecek düzeyde imkanlarınız varsa devlet destekli olarak sizleri 5.000.000 TL kredi alınabiliyor.

Alınan Kredinin İndirimi

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Besiliği Kredisinin yatırım dönemi ile işletme dönemi kredisinde indirim % 50 oranında belirlenmiş. Burada hayvan yetiştiriciliğinin yanında sütçü, etçi kombine sığır yetiştiriciliği de bulunuyor. Üst limit 5 milyon lira olarak belirlenmiş olsa da daha düşük tutarlarda kredi alımı da mümkün. Yani yapacağınız yatırım ve bu yatırıma bağlı olarak sunacağınız teminat tutarları da alacağınız kredi miktarını doğrudan etkiliyor. Bu nedenle yapılacak yatırım oranı dikkate alınıyor.

Kredi Şartları

Öncelikli olarak verilen kerdi Tarım Kredi Kooperatifleri kanunu kapsamında. Ayrıca yatırım amaçlı olarak alınabilecek nakit kredinin kullanım amacı da Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığının görev tanımı içerisinde olmalı. Bunun yanında alınacak krediye alınan kararda belirtilen üst limitler doğrultusunda kullanılıyor. Bu limitler dahilinde yapılacak yatırımlar için de alınan kredi tutarını karşılayacak kadar teminat verilmesi söz konusu. Teminat ise yatırım yerini oluşturan taşınmazlar üzerinden olabiliyor.

Kredi alacak kişilerdeki risk durumu da krediye engel olabiliyor. 5411 sayılı Bankacılık Kanununda belirtilen riskleri taşıyan işletmelere kredi tahsisi de yapılmayabilir. Bu anlamda yapılacak destekler birden fazla kalemi de oluşturabiliyor. Alınan kredi tutarına göre de indirim oranları belirleniyor.

Yorum yapın

Krediler