Denizbank Kimin Sahibi Kime Ait

Denizbank kimin? Bankalar diğer ticari kuruluşlar gibi zamanla satışı gerçekleştirilerek el değiştirebiliyor. Denizbank geçmişte bir devlet bankasıydı ve zamanla el değiştirerek yeni sahipleri ile ticari faaliyetlerine devam etti. 1938 yılında kurulan bankanın asıl amacı Türkiye’deki denizcilik faaliyetlerine finansman sağlamaktı. Fakat yıllar sonra farklı yerlerde yerini aldı. Kuruluşundan uzun yıllar sonra 1992 yılında Emlak Bankası ile birleştirilen Denizbank 1997 yılında üç şubesini satışa çıkardı. Bu satış sonrası şubelerin yeni sahibi ise Ruslar oldu ve Denizbank kısa süre sonra Citibank’ı bünyesine katarak daha büyüdü ve genişledi.

2012 Yılında Rus Sberbank’ın Oldu

2012 yılında satış ile tekrar el değiştiren Denizbank’ın yasal olarak sahibi Sberbank oldu. Rusya’nın bankası olarak faaliyet gösteren Sberbank 2012 yılından bu yana Türkiye’da faaliyetlerini gösteriyordu. Fakat son dönemde yapılan açıklamalar eşliğinde sene başında Denizbank’ın satışı tekrar yapıldı ve Ruslar Türkiye Bankacılık hizmetinden de çıkmış oldu.

2018 Yılında Emirates NBD Bankasına Devredildi.

Yapılan açıklamalar eşliğinde Ocak 2018 tarihinde görüşmelere başlanıldığı bildirilen satış işleminde taraf Emirates NBD Bank oldu. Birleşik Arap Emirliklerinin en büyük bankası olarak adını bankacılık sektörüne yazdıran Dubai merkezli Emirates NDB Denizbank’a tam 3,2 Milyar Dolar para ödedi. Bu meblağın Türk Lirası karşılığı da 14,6 milyar TL.

Satışının gerçekleştirilmesinden sonra yapılan açıklamada bankanın isminin Denizbank olarak devam edeceği yönündeydi. Nitekim öylede oldu. Fakat zamanla yine el değiştirir mi bilinmez. Fakat bu satış sonrası Ruslar Türkiye’den çıkmış oldu.

Ruslar Türkiye’den Çıktı

Son dönemde Ruslara yönelik yapılan yaptırımlar neticesinde zorlu bir sürece giren Sberbank satışında en büyük sebebin bu yatırımlar olduğu belirtiliyor. Bankacılık sektörünün yanında Yatırım Hizmetleri, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Portföy, Leasing, Faktoring gibi ulaslararası alanda faaliyet gösteren şirketleri bünyesinde barındırıyor. Yurt içinde ve Bahreyn başta olmak üzere bir çok ülkede 713 şubeye ulaşan Denizbank’ın çatısı altındaki Denizbank AG’nin de ayrıca 43 şubesi bulunuyor.

Denizbank Genel Müdürlüğü Büyükdere Caddesi, No.141 34394, Esentepe İstanbul adresinde faaliyetlerini gösteriyor. Bankanın yüzlerce ATM’si  ile hizmet vermesi, teknolojik imkanları sayesinde milyonlarca müşteriye sahip.

Yorum yapın

Krediler