Canlı Kredi Nedir?

Canlı Kredi, bankalardan alınan kredilerin kapanması ile idari yasal takibe tabi tutulmayan, ödenmeyen krediler kapsamı dışındaki ödemesi devam eden kredilere denilir.

Günümüz yaşam koşullarının vermiş olduğu etki ile kredi oldukça talep görmekte. Birçok vatandaş belirli sebeplerden dolayı krediye başvurmaktadır. Her ne kadar hoş olmayan bir durum olsa da insanlar bazen ev, araba gibi farklı ve zorunlu ihtiyaçlarını giderebilmek için kredi çekmek zorunda kalıyor. İnsanlar aldıkları bu krediyi ödemekte çoğunlukla zorlanıyor. Bazen kredi borçlarını zamanında ödeyemeyebiliyorlar. Bu durum bankalar açısından hoş karşılanmayan bir durumdur. Bankalar zaten güvenirlilik açısından yeterli görmediği müşterilere kredi verememektedir, verse bile oldukça zorluk çıkarmaktadır. Hal böyle iken vatandaşların işi oldukça zorlaşıyor.

Canlı Kredi

Bankalar farklı bankalara borcu olanlara, belirli bir geliri olmayanlara, işsizlere, belirli bir mal varlığı bulunmayanlara ve kredi notu düşük olan kişilere kredi vermemektedir. Bu kişiler dışında yani belirli ve yüksek bir geliri veya mal varlığı bulunan, kredi notu oldukça yüksek olan, güvenirlilik açısından tam not almış olan müşterilerin peşinden adeta koşuyor.

Sürekli yeni tekliflerle bu müşterileri kendilerine çekmeye çalışıyorlar. Bunun dışında bankaların, kredi notunun yüksek olmasına oldukça önem verdiğinin altını çizmeliyiz. Çünkü kredi notu yüksek olan müşterilerin, bankalar açısından güvenirliliklerinin olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca belirtilmesi gereken nokta ise hesabınızı canlı tutarak yani sürekli hesap hareketi gerçekleştirerek hesaplarınızın kredi notunu yükseltebilirsiniz.

Bankalar bazı müşterileri canlı kredi olarak nitelendirmektedir. Ancak bunu duyan müşterilerin aklına gelen ilk soru canlı kredi nedir sorusudur. Canlı kredi nedir sorusuna kısaca verilebilecek cevap; bankaların güvenilir bulduğu, kredi notu yüksek olan müşterileri ve hiçbir bankada hiçbir şekilde borcu bulunmayan ayrıca ödemelerini zamanında gerçekleştiren müşterileri nitelendirmektedir.

Bankalar bu müşterileri çok sever ve bu müşterileri ellerinde tutmak için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar. Çünkü bu tür müşterilere az rastlanmaktadır. Yani borcunu zamanında eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde ödeyenlere canlı kredi denilmektedir. Canlı kredi nedir sorusuna verilebilecek en doğru cevap budur.

Sizlerde bankalar tarafından ısrarla arananların arasına girebilmek için, tüm bu özelliklere sahip olmalısınız. Yani kredi notunuz yüksek olmalı, ödemeleriniz tam zamanında yapılmış olmalı, ödemeleri ayrıca eksiksiz yatırılmış olmalıdır.

Yorum yapın

Krediler