Bu Parayı Geri Alabilirsiniz.

Bu parayı geri alabilirsiniz Marmaris Barosu’na ilişkili Av.Sevin Çağlayan, cereyan faturalarında tüketiciden “kayıp-kaçak”, “dağıtım bedeli”, “iletim bedeli”, “perakende satış hizmeti” ve “sayaç bedeli” olarak edinilen fiyatların iadesinin gerçek dava açılması halinde yüzde 30’unun geriye alınabileceğini ifade etti. Elektrikte zarar kaçak bedeli iadesi dair bugüne civarı 300’e yakın dava açıldı. Davayı açan avukat Sevin Çağlayan, noksan ve hata açılan davalarda, tüketicinin aleyhine hükümler çıkabileceği istikametinde tüketicileri uyardı. Kamuoyunda hata ve noksan açıklamalar bulunuyor. Çağlayan, “Söz konusu bedellerin geriye ödenmesinde, yüzde 10’luk zarar kaçak bedelinin geriye alınabileceği biliniyor. Fakat, malum bu bedelin dışarısında hukuka ters edinilen bedeller de şu anki. Yargıtay bu konuyla alakalı pe kçok emsal karar verdi, üstelik fikir değiştirip, Yargıtay Haklar Evrensel Kurulu’nda bu dosyalar birleşerek, bir bir karar olarak çıktı. Zarar kaçak bedeli yüzde 10’a tekamül ediyorsa, bu geri iade alınacak öbür bedellerle beraber yüzde 30’lara civarı çıkabiliyor. Bu da, adeta paranızı uzunca zaman ferdi emekliliğe yatırmış ve ardından yoğun miktarda geriye almışsınız benzeri bir pozisyon yaratıyor” diye sohbet etti.

Bu parayı geri alabilirsiniz

Kayıp kaçak bedelinin geriye alınması dair Ülkemiz Kocaman Halk Meclisi’nden kanun planının geçtiğini anımsadan Çağlayan, fakat, planın şu anda ne vaziyette meydana geldiğini ve ne zaman kanunlaşarak yürürlüğe gireceğini bilmediklerini ifade etti.

“BÜYÜK FİRMALARIN MİLYONLUK İADE ALACAĞI ÇIKACAK”

Bugüne civarı Ülkemiz’nin pekçok şehrinde cereyan dağıtma şirketi AYDEM’e geri iade davaları açtıklarını kaydeden Sevin Çağlayan, bunların içerisinde kocaman firma ve holdinglerin yer aldığını, davaların lehlerine sonuçlanması halinde bu şirketlerin AYDEM’den milyonları bulan alacakları çıkacağını ifade etti.

5 YILDIZLI OTELE 248 BİN LİRA İADE EDİLECEK

Öte taraftan, Marmaris’te 5 yıldızlı bir otelin işletmecileri yerine Av. Sevin çağlayan ve otel avukatlarının açtığı davada, Muğla 2. Asliye Haklar Mahkemesi, cereyan enerjisinin nakli esnasındaki zarar ile diğer kişilerce “hırsızlanmak” suretiyle kullanılan cereyan bedellerini, kurallara uyan abonelerden tahsil yöntemine gitmenin haklar devleti ve adalet düşünceleriyle bağdaşmadığı kararına vardı. Bu kararla enerji dağıtma şirketi, işletmeci şirkete geriye dönük tahmini 250 bin TL zarar kaçak bedeli ödeyecek.

Yorum yapın

Krediler