Borç Temizleme Kredisi Nedir, Nasıl Çekilir?

Kişisel ekonomimiz borçlardan dolayı sirenler çalmasının ardından borçla borç kapatma yoluna gittiğimiz çok olmuştur. Bu durum bize maddi kazançların yanında, maddi zararlar da verecektir. Borçların hepsini bir arada toplamak, birleştirmek ile fakat manen çok önemli bir hususu meydana getirecektir. Nedeni ise “Borç temizleme kredisi” sayesinde bütün banka ve diğer borçlarımızı bir araya toplayıp tek bir yere borcumuz kalır ve onu da elveren uzun vadelerde ekonomik olarak çokta bunalmadan öderiz.

TÜYO: Borç temizleme kredisi almak yerine borç yapılandırmak daha mantıklı olabilir. Bunun için bankanızla görüşüp değişik opsiyonların masaya yatırılmasını talep edebilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki yapılandırma maalesef her kredi için mümkün olmamaktadır. Sadece belli türde ve asgari sınırı geçmiş kredilerde böylesi bir esneklik mümkün olacaktır. Yine de bankacınızla görüşmeyi deneyin. Eğer hakkınızdaki istihabarat sağlam ise sizin için sınırlarını zorlayıp avantajlı olanaklar tanıyabileceklerdir.

NOT: Bu kredinin kullanılabilmesi için bazı şartlar gerekmektedir. Bunlar şu şekildedir:

  • Sicilinizde hiç borç olmamalı.
  • Eğer geçmiş dönemlerden kalma borçlar var ise bile bunların düzgün bir şekilde ödenmesi ve zamanında kapatılmış olması aranır.
  • Geçmiş borç yoksa veya zamanında ödeme yapılmadıysa bu takdirde teminat olarak güçlü bir ipotek göstermeniz veya kefil ile müracat etmeniz gerekmektedir.

Borç temizleme kredisi ile birleştirilen borçlar sayesinde hafiflemiş hissedersiniz kendinizi. Uzun bir süre ekonomik yıpranmadan uzak olarak bütçemizi zorlanmadan yaşamımızı idame ettirmek önemli. Tüketicilerin özellikle almış oldukları kartların borçlarını ödeyebilmek adına başka bir karttan çektikleri nakitler ile asgari ödeme yoluna gidiyorlar. Bu durum birkaç ay sizi kurtarabilir. Fakat ilerleyen zamanda başa çıkılamaz bir duruma gelir ve siz sürekli faiz ödemek zorunda kalırsınız. Bu ve bunlar gibi borcu borçla kapatma yoluna gitmek yerine borç temizleme kredisi ile borçlarınızın tutarında yeni bir kredi çekip az taksitlerle uzun vadelerde ödemek daha mantıklı olabilir.

Banka ve diğer borçlarınız bir arada toplama işlemi için tüketici kredisi almanız gerekir. Bu kredilerin alınabilmesi için mevcut banka borçlarınızın ödenmesinde gecikmeler yaşanmaması da önemli. Çünkü borç temizleme kredisi için başvuru sonrası bankalar bu gecikmeleri görecektir ve size onay vermeyecektir. Çünkü bunda da gecikme yaşanacağı şeklinde bir yaklaşım gösterirler. Fakat hangi bankaya borcunuz varsa  o bankadan borç temizleme kredisi çekmek mantıklı olabilir. Çünkü bankalar borcun kapanması ile yeni bir kredi alımına daha sıcak yaklaşırlar. Diğer bir anlamıyla kredi yapılandırma ya da borçları bir araya toplama da diyebiliriz.

Borç kapatma kredisi olarak sunulan bu hizmetten faydalanabilmeniz için tüketici kredisi almış olmanız gerekiyor. Tüketici kredilerinde maksimum vade de 36 ay ile sınırlı olduğu için daha uzun vadede borç alamıyorsunuz. Fakat kredi kartı borçlarınızı kapatacaksanız ihtiyaç kredisi almak çok mantıklı bir adım olabilir. Zira faizleri ile çok yüksek tutarlara neden olabilecek ekstre borçları sabit faizli bir kredi ile kapatmak daha olumlu olur.

Borç Temizleme Kredisi Hesaplama

Bankalar arasında borç transferi diye de adlandırılan bu finans tüm bankalar verebiliyor. Fakat bankaların faiz oranları değişiklik gösterir. Örneğin QNB Finansbank borç transferi faiz oranı aylık yüzde 2,39. Esnek ve uygun şartlarda sunulan bu hizmeti alarak mevcut borçlarınızı bir borca bağlayabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler