Bankaların Ücret Alması Yasak Olan Hizmetleri

Bankaların, farklı işlemler karşısında aldığı hizmet ücretleri akabinde, kullanıcıların şikâyetlerini göz önünde bulunduran banka denetleme ve düzenleme kurumu, bedel, komisyon ve harcamalara dair usul ve esaslar ile ilgili yönetmelik taslağını yayınladı. Bu taslakla birlikte bundan sonra bankalar, kafalarına estiği gibi hizmet ücretleri talep edemeyecektir. Bankaların hangi işlemler akabinde kullanıcılardan işlem komisyonu talep edeceği ve hangi işlemler akabinde hizmet komisyonu talep edemeyeceği ifade edilmiş oldu.

TÜYO: Bankalar bir dönem hesap işletim adı altında ücreti izinsiz ve hukuka aykırı bir şekilde vatandaşlardan tahsil etmiştir. Daha sonra Yargıtay kararları ile bu hukuka aykırılık tescillendi. Ardından binlerce kişi mahkemelere, tüketici hakem heyetlerine koştu ve bu masrafların geriye dönüp hesaplanmasını ardından tazmin edilmesini istedi. Nitekim mahkemeler ve hakem de bunu tazmin etti. Ancak sonradan meclis bankaların aşırı zarara uğramaması için banka lobilerinin baskısı üzerine yeni bir yasa çıkarttı ve bankaların bu ücreti değişik adlar altında bir nebzeye kadar alabilmesini sağladı. Özetlemek gerekirse her dönem bankalar bir yolunu bulup müşteriden para koparmaya çalışabiliyor. Hakkınızı aramanız gerekmektedir.

Bankaların, banka denetleme ve düzenleme kurumunun, ifade etmiş olduğu işlem ücreti alınamaz maddelerine rağmen ücret almayı sürdüren bankalara, yurttaşlar kanuni haklarını kullanmak amacıyla vermiş oldukları işlem ücretlerini geri alabilmektedir.

İşte Bankaların İşlem Ücreti Talep Edemeyeceği yani Ücretsiz Hizmetleri: 

* Ev kredisi onaylanmayan kullanıcıdan, kamu kurumlarına ve üçüncü kişilere ödenen bedeller haricinde herhangi bir ücret istenmeyecek.
* Bankalardan istenecek ‘borcu yoktur, ibaresi için ücret istenilemeyecektir.
* Kredili mevduat (yatırım) hesaplarından ya da kredi kartlarından alınacak kredileri için ücret talep edilemeyecektir.
* Alınan kredinin ödemesinin yapıldığı ve bankalar vasıtasıyla oluşturulan hesaplara hizmet bedeli istenmeyecektir.
*Bankaların, kredi kartlarına ödül talep ederek, ödülü alabilmesi amacıyla alıcının vaat etmiş olduğu alışverişi gerçekleştirmesinden ötürü ceza bedeli istenmeyecektir. * Alıcının kendi hesabına atmden yatırılacak meblağ için ya da bir başkasının aynı banka üstünden bir başkasının hesabına yollandığı para için de işlem komisyonu talep edilmeyecektir.
* Kiralık kasa ziyaretleri için işlem ücreti alınmayacaktır. * hatalı gerçekleştirilen bir para aktarması için yalnızca merkez bankasına kesilen bedel haricinde, şahıslardan ücret istenilemeyecektir.
* Hesap açma, kapatma, cüzdan prosedürü ismi altında hiç bir ücret istenmeyecektir.
*Yapılan havalenin iptali, devri ya da iadesi biçiminde, merkez bankası ücreti ve üçüncü kişilere ödenen fiyatlar dışında ücret istenmeyecektir. * şahıs, hesabı olmayan bankadan gerçekleştireceği EFT işleminde, bireyin onayı alınmaksızın hizmet işlem bedeli istenmeyecektir.
* Geçmişe dönük kredi kart ya da kredili ürünlere ilişkin kesintileri arz eden belge isteğinde işlem ücret bedeli alınamayacaktır.

Yukarıda değinilen işlemlere karşılık hiçbir bedel alınamaz. Buna karşın alınıyorsa, işlem ücret makbuzu ile birlikte bankacılık denetleme kurumuna ya da hakem heyet bürolarına yazılı şekilde müracaat yapılarak, kesilen işlem bedelleri istenilebilir.

Yorum yapın

Krediler