Bankalar Nasıl Para Yaratır? Bankaların para kazanması

Finansın ve Ekonominin başkenti durumundaki bankalar para satarak para kazanımı yapıyorlar. Burada en çok kazancın sağlandığı husus verdikleri borç paraların karşılığında faiz kazanmaları. Fakat ilerleyen dönemde ortaya çıkan ihtiyaçlar ile birlikte bankalar tüketicilere çeşitli ürünler sunmaya başladı. Bu ürünler sayesinde de kazançlarına kazanç kattılar ki her adımlarını neredeyse nakite çevirmiş durumdalar. Bu anlamda bankalar nasıl para yaratır sorusunun cevabı oldukça uzun ve anlamlı.

Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların başında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bulunurken bankacılık işlemlerine onayı sağlayan başlıca kurum ise Merkez Bankası. Türkiyede ekonomik olaylara yön veren, destekleyen, kur fiyatları ile faiz oranlarını belirleyen ana kurum halinde ise Merkez Bankası bulunuyor.

Mevduat Hesapları

Bankaların kendilerine para kazandırma amaçlı olan en büyük aracı kendi bünyesinde açılmış olan kredili mevduat hesaplarıdır. Kişilere faiz vererek para çekimi sağlarlar. Bu sayede düşük faizden sağladıkları paraları kredi pazarlama ürünü ile daha yüksek oranlara satış yaparak kazanç sağlanırken bu krediler üzerinden hayat sigortası, kredi tahsis ücreti gibi hususlar nedeniyle de ayrıca gelir elde ediyorlar.

Sigortacılık Ürünleri

Bankacılık sektörü kendisine yakın olan işlemler için yeni şirketler kurma çabasındadır. Örneğin Sigortacılık faaliyeleri için kendi bünyesinde kurdukları şirketler üzerinden sigorta ürünü satışı yaparlar. Bu satış gelir artırır ve bankalar para kazanır. Konut kredisi tahsisi yaparken müşterilere satılan ekspertiz hizmeti, ipotek rehin ücreti gibi hususlara ayrı gelir kapısını oluşturuyor.

Otomotiv Sektörü

Bankaların ortağı konumundaki otomotiv sektörü kendi markasını alan kişilere daha düşük faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı veriyor. Bu durum bankanın kredi satmasına, taşıt satmasına, taşıt ile sigorta ve kasko satışına, aynı zamanda hayat sigortası yaptırılması gibi bir dizi ürünler sayesinde gelir sağlanıyor. Yani her yolu banka kendisine yönlendirmiş oluyor.

Vadesiz Mevduat Hesapları

Bankaların en çok sevdiği husus vadesiz mevduat hesaplarında tutulan paralardır. Bu paralar için bir faiz ödemesi yapmazken karşılıksız mevduatı oluşturur. Kişiler hesabındaki parayı çekmek istese bile buna limitler dahilinde engel olabilen bankalar gelir sağlamanın yolunu bulmuş durumdalar. Tüm maaş ödemelerinin de banka hesapları üzerinden yapılması zorunlu olması bankaların mevduatlarının artırması anlamına geliyor. Bununla birlikte hesabında TL üzerinden para bulunduran ve bunu yıllarca dokunmaya müşteriler de bulunuyor. Bu tip müşteriler bankaların en çok aradığı tüketici tipini oluşturuyor.

Batık Krediler Zarar

Şartlar değerlendirildiğinde bankaların gelirini sağlayacak ürün kalemleri saymakla bitmeyecek kadar çok. En fazla geliri sağladıkları hususlardan bir tanesi tahsis ettikleri kredi kartları. Bu kartlar üzerinden yıllık aidat ücreti alınması, yapılan harcamalar ile oluşan fark sonrası faiz ödemeleri gibi hususlar bankaların en çok gelir getiren kapılarından birisi.

Bunlarla birlikte bankaların batık kredi diye tabir edebileceğimiz verilmiş ancak geri dönüşü olmayan kredileri de bulunuyor. Bu krediler bankaların zararı konumunda olsa da aslında banka tüm tedbiri eline almış durumda. Bununla birlikte risk içerisinde bulunan bu durum önceden hesap edilebilen husus.

Yorum yapın

Krediler