Bankadan Yüklü Para Çekmek İçin Ne Yapmalı?

Bankadan Yüklü Para Çekmek İçin Ne Yapmalı? Çok tuhaf gelse de, bankalara nakit para yatırımi işlemi için herhangi bir limit uygulanmazken, dijital ortamlarda çekmek için limitler konuluyor. Dahası banka şubesinden kendinize ait olan paranın çekilebilmesi için bile neredeyse bankalardan izin almak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü banka şubesinde bulunan hesabınızdaki para çok değil 20 – 30 bin lira bile olsa bu durumu önceden bankaya bildirmeniz gerekir ki paranızı çekebilesiniz. Yani “bankalardan yüklü para çekmek için yapmanız gerekenler” bulunuyor. Aksi takdirde bankadan eliniz boş dönebilirsiniz.

ÖNEMLİ GÜNCELLEME: Aynı şekilde ankadan 2000 dolar ve üstü döviz çekmeden önce de muhakkak önceden bildirmeniz ve eğer o gün içerisinde gelmeyecekse “döviz stoku” sağlam olan bir bankaya gitmeniz gerekmektedir.

Öncelikle para çekeceğiniz bankada çekmek istediğiniz tutarlarda paranın olması, ve bu miktarın da yerinin olmaması gerekir. Çünkü yüksek tutarlarda para çekiminde bir çok kez mağdur durumuna gelen kişiler bu işi daha iyi bilmekteler ve bunun için öncesinden banka şubesini ziyaretle, müşteri hizmetleri temsilcisi ile görüşerek hesabında bulunan parayı çekmek için bilgi vermekle yükümlü oldukları bilirler.

Yüklü Para Çekiminde İstenilen Belgeler 

Bankalardan para çekim işlemi için paranın bulunduğu hesaba ait kişi olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Bu kanıt işlemi için bankaya Nüfus Cüzdanı, Ehliyet ya da Pasaport gibi belgeler ile gidilmesi gerekir.

Özellikle milyon Liralar ya da döviz kurlarında para çekim işlemi için banka şubesinden ziyade bankaların genel müdürlüklerinde haberi olmak zorunda kalabiliyor. Çünkü bu tutarlar bankaların mevduatında ciddi açıklar meydana getirebiliyor. Kaldı ki, bankalar mevduat oluşturabilmek için kişilerin maaşlarına bile limitler uygulayarak bankalarda kalmasını sağlamaya çalışıyor. Bunun için bankalar ticari faydalarını gözeterek bu durumdan rahatsız oluyorlar.

Müşteri Hizmetlerine Yüksel Tutarda Para Çekim Bildirimi

Tüzel kişilikler genel olarak çalışmakta oldukları bankalarla yakın ilişkiler içerisindedirler. Bunun için banka çalışanına rahat ve hızlı bir ulaşım sağlayabilirler. Fakat iletişim ağına katılmayanların ulaşım sağlayabilecekleri en yakın telefon bankacılığı müşteri hizmetleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Her bankanın müşteri hizmetleri numarası hızlı bir şekilde internetten sağlanabilirken, bankanın kullanmış olduğunuz kartların arka yüzlerinden de istenilen numaralara ulaşabilirsiniz.

Buradan yapacağınız aramalar neticesinde dijital sekreter ile karşılanmanız durumunda sizden istenilen TC kimlik numarası, kredi kartı numarası ya da müşteri numarası ile giriş yaptıktan sonra ilgili birime aktırım numaralar eşliğinde sağlıyorsunuz. Bu numaralar ile erişim her bankada farklılık gözetebiliyor ki, buradna teker teker açıklamak istemedik.

Canlı müşteri hizmetlerine bağlanma neticesinde güvenlik sorularına doğru cevap vermeniz ile bankalar sizin için işlem yapmaya başlıyor. Burada istenilen güvenlik soruları genel olarak doğum tarihi, gizli sorular ve gizli cevaplar ya da en çok başvurular durum annenizin kızlık soyadındaki birkaç harf ile gerçekleştiriliyor. Burada oluşturacağınız talep ile istediğiniz gün ve saatte bankada paranız hazır tutuluyor ve size geldiğiniz zaman nakit olarak teslim edilebiliyor.

Başka Banka Şubesiden Yüklü Para Çekimi

Yüklü tutarlarda para çekmek isteyen kişiler bu işlemi başka banka şubeleri üzerinden de gerçekleştirebiliyor. Bunun için bankayla yapmış olduğunuz protokol önemli. Çünkü hesabınızın dışındaki bir şubeden çekim işlemi için masraf ödemesi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Yüklü tutarlarda para çekimi demek yüklü miktarlarda masraf ödemesi anlamına geliyor. Bu nedenle gerçek ve tüzel kişilikler bu işlemlerden uzak kalıyorlar.

Para çekimi için bilgi ve rezervasyon yapılmadan özellikle başka bankalar üzerinden başvurular şüpheli para çekim işlemi olarak algılanıyor ve bu durum sorgulanıyor. Hesap sahibine ulaşım kadar emniyet güçlerine başvurulara kadar uzanan bir güvenlik duvarı sonrasında gerçek kişiyse bu para çekimine izin veriliyor. Milyon ya da milyar lira ya da döviz çekimleri için zaten bazı bankalar kod üretimine geçiyor ve bu kodlar sayesinde para çekim işlemine olanak verilebiliyor.

ATM’den Yüklü Para Çekebilir miyim?

Her bankanın ATM para çekme ve yatırma limitleri farklı tutarlar ölçüsünde gerçekleştiriliyor. Yani alacağınız tutarın büyüklüğü ne kadar bilinmez ancak bir çok bankanın limiti 2 bin lira ile sınırlı tutulmuş durumda. Bu limit üstü çekimler için masraf ödemesi yapıyorsunuz. Yani bu durumda bankamatiklerden yüksek tutarlarda para çekmek mantıklı bir işlem olarak tavsiye etmesek doğru olur sanıyorum.

Kefil Olanların Yüklü Miktarda Para Çekim İşlemi

Kişilerin bankacılık işlemleri neticesinde yakınlarından dolayı mağdur oldukları durumlardan birisi kefil olmaları. Bu kefillik neticesinde kefil olduğunuz kişilik borçlarını ödememesi durumu ne yazık ki referans olan kişilere yansıyor. Özellikle aynı bankanın farklı şubelerinde bile paranız bulunuyorsa ödenmeyen borç için banka hesabınıza bloke koyuyor ve bu bloke tutarı borç tutarı ile eş değer ölçüde gerçekleşiyor. Bu nedenle kefil olmuşsanız ve kefiliniz borcunu ödemiyorsa bu hesabınızdan çekeceğiniz para ve tutarı için bir daha düşünmek zorunda kalıyorsunuz.

Yüklü Para Çekince Nasıl Sayacağım?

Sürekli bu işi gerçekleştirenler için para sayımı sorun olmasa da, yüklü tutarlarda para çekimini hayatında birkaç kez gerçekleştirebilecek insanlar bulunur. Bu insanların en büyük korktukları ise  alacakları tutarın altında para teslim edilmesine rağmen yüksek tutarlar için imza atılması konusunda birleşiyor. Burada aslında endişelenecek bir durum yok diyecek kadar az. Çünkü bankalar aldıklarında olduğu gibi verirken de verdikleri paranın miktarı ve adedini imzalayacağınız dekonta yazıyorlar. Burada bankada oluşan açıklar ya da fazlalıkların ortaya çıkarılması için önemli bir adım. Bu yüzden yanlış para yada eksik para verme söz konusu olması oldukça uzak duruyor.

Yüklü Para Çekmenin Zorlukları

Banka şubeleri hali hazırda bulunan paraların çekimi için müsait olsalar da banka şubesinde bulunan fazla paralar banka şubesinin zararına yansıyor. Bu nedenle şubeler ellerinde kalan parayı genel müdürlüklere göndermeyi tercih ederler. Şubeler cari hesabı olarak adlandırılan bu durum hesap sahiplerini ilgilendirecek bir durum olmasa da bankalar için önemli bir husus. Para çekimi sağlayan kişilerin para çekimi için bankayla irtibata geçerek uygun bir tarihte ayırtması bankaların yararına bir işlem olmasından dolayı hesap sahiplerinden istenilen önceden haber verilmesi. İnsanların başka problemleri olması diyesi geliyor fakat yüklü para çekimi de parası olan için uğraşı gerektiriyor.

Bir diğer zorluk ise bankadan para çekimi sonrasındaki güvenlik durumu. Bankalarda dolandırıcılık amaçlı olarak gözetim yapan kişilerin yüksek tutarlarda para çekmelerinin ardından bu kişileri takip ile çekmiş olduğu tutarların gasp edilmesi istenmeyen ancak karşılaşılabilen bir durum. Bu nedenle büyük miktarda alacağınız paraların güvenliği için de gerekli adımları atmak gerekir.

Yorum yapın

Krediler