Banka SMS Şifresi Neden Gelmiyor?

İnternet ve Mobil Bankacılık işlemlerinin yapılabilmesi için en önemli adımımız güvenlik. Güvenlik sağlanabilmesi için ise bu adımlardan bir tanesi ve en önemlisi bir defalık kullanım için şifre alımı. Tek kullanımlık şifre ise SMS yoluyla geliyor.

KÜÇÜK AMA ÖNEMLİ AYRINTI: Banka sms şifresi genelde “sim kart hatasından“, “telefon çekmemesinden“, “+90 alan kodu eksik yazılmasından” ve “numara yanlış yazılmasından” dolayı gelmez. Bu sorunlar haricinden çok teknik detaylar da olabilir. Ancak %90 bunlardan dolayıdır.

İnternet bankacılığının açılışı esnasında sisteme telefon numaranız ve GSM şebekenize ait bilgileriniz giriliyor. Şebekede güvenlik adımlarında birisi. Bankacılık işlemleri giriş için hesap numarası ve şifre girişi yapılıyor. Burada numara hesabına  ait numara olabilirken TL yada kredi kartınızın numarası ile giriş söz konusu. Burada diğer numaralar girdikten sonra cebinize SMS şifresi gelir. Bu tek kullanımlık şifre ile işlemlere başlayabiliyorsunuz.

Akbank Direkt Şifre Girişi

Bankacılık işlemleri için girişlerde farklı hizmetler söz konusu olabiliyor. Örneğin Akbank Direkt kullanan kişiler sürekli aynı mobil telefondan girmeleri sonrası çıkış menüsü ile size bir sonraki giriş için iki alternatif sunuluyor. Birincisi şifre ile giriş ikincisi ise tek kullanımlık şifre ile birlikte giriş. Kullanıcı şifre ile giriş seçmeniz halinde SMS şifreye gerek duyulmuyor. Telefon cihazı değiştirildiğinde ya da telefona format atıldığında bankacılık girişi yapabiliyorsunuz. Fakat güvenlik amaçlı olarak ir saat süre ile bankacılık işlemlerinizi yapamıyorsunuz. Bu da tedbirlerden birisi oluyor.

Bankacılık işlemlerinizi yapabilmeniz için banka SMS şifresi neden gelmiyor sorusu sorabilirsiniz. Bunun bir kaç nedeni olabilir. İlk sebebi telefonunuza ait sim kartı değişikliği yaptırmış olmanızdır. Numaranız aynı olsa bile sim değişiklikleri banka sisteminde görünmediği için şifre gelmez. SMS şifre gelmemesinin ikinci sebebi ise telefon numarası değişikliği. Numaranız değişiktiği halde bunun kaydı yapılmamışsa yine şifre gelmez. Telefon numarası yada sim değişiklikleri GSM firmaları tarafından gönderilmez yada bankalar tarafından talep edilmez. Bu nedenle bu tür kişisel bilgilerdeki değişikliklerinizi bankanızı bildirmekle yükümlüsünüz.

SMS Şifresinin Gelmesini Nasıl Sağlarım?

Sim ve numara değişikliği gibi hususlar neticesinde bankacılık hizmeti alabilmeniz için yeni bilgilerinizi banka hesabınıza işletmelisiniz.  İşletme için bankalar telefon bankacılığını kabul etmiyorlar. Fakat banka şubenizi ziyaret edebilirsiniz. Diğer bir yol ise ATM’lerde. Buradan sim ve telefon güncelleme işlemleri yaptıktan sonra dijital bankacılık hizmeti almaya başlayabiliyorsunuz.

İnternet Bankacılığına girişi için cebinize gelen tek kullanımlık şifreler yine güvenlik amaçlı olarak kimseyle paylaşılmaması gerekiyor. Bu nedenle bir çok banka ilk giriş sonrası sürekli bu şifrelerin paylaşılmaması uyarısını yapıyor.

“Banka SMS Şifresi Neden Gelmiyor?” üzerine bir yorum

  1. Akbank Mobil bankacılık kulanıma kapalıdır . Yazıyor
    Cep sifresi kilitlendi yazıyor

    Şubeden sifre gönderiyoruz tarafıma ulaşmıyor yurdışındayim bunun için ne yapamam gerekiyor

    Yanıtla

Yorum yapın

Krediler