Banka Kiralık Kasa Nedir Nasıl Kullanılır?

Kiralık kasa açma gibi bir niyetiniz var ise ya da bu işlem adına gereken evrakların neler olduğunu merak ediyor iseniz eğer bu yazımız tam olarak sizler için. İlk olarak eklemek istediğimiz ise kiralık kasa edinmek istediğiniz bankada eğer ki banka hesabınız mevcut ise işiniz daha kolay demektir. Bunun yanı sıra her bankanın buna yönelik ücretleri de farklılık göstermektedir. Bu nedenle de sizler için uygun fiyatlı olanları ele almayı gerekli gördük. Burada önem arz eden konu elbette ki o bankaya ait bir banka hesabınız olup olmadığıdır. Olmadığını ele almak gerekir ise eğer ilk olarak yapmanız gereken işlem ise bankaya gidip hesap açtırmak olmalıdır. Bu bakımdan gereken evrakları ele almak gerekir ise eğer nüfusa kayıtlı olan yerde ikamet etmeniz halinde sadece nüfus kağıdıdır. Bu sayede bir işlem ile hesabınız açmanız da mümkün olacaktır. Kasa kiralama işlemini diğer banka işlemleri ile kıyaslamak gerekir ise eğer daha kolay olduğunu eklemek gerekli olacaktır.

Bankaya ait bir hesabınız var ise artık 1 tane vesikalık resim ile kiralık kasa açmak adına başvuru yapmanız gerekmektedir. Özellikle de hesabınız olduğu için de sizden fazla bir işlem istenmeyecektir. Eğer ki bu kasanın tek kullanıcısı olacak ise de kendinize ait olan hesap ile ilişkilendirme hakkınız bulunmaktadır. Banka size 2 tane anahtar verir ve kiralık kasanın sahibi olmuş olursunuz. Bir diğer seçenek ise kiralık kasayı ortak açmak istemektir. Bu tür bir durumda ise yapılması gereken işlem ortak hesap açılmasının mümkün olabileceği gibi yetki vererek de bu işlemi halletme hakkınız bulunmaktadır. Belirtmekte yarar var ki bu gibi uygulamalar kimi banklara göre farklılık göstermektedir. Bundan ötürü de bu anlamda çalışmak istediğiniz banka ile ilgili bilgi sahibi olmak size yarar sağlayacaktır.

Devam etmek gerekir ise eğer kasa açılışı yapmanız halinde her gün bu kasayı kullanma hakkınız bulunmaktadır. Burada önem arz eden onu ise bankaların sizden bu neden ile para kesebileceğidir. Sebebi ise ekstra iş yükü oluşturması olarak ifade edilmektedir. Böyle bir uygulamanın her bankada olduğunu söylemek de yanlış olacaktır. Kiralık kasa açmak için ilk başta vereceğiniz ücretlere bakmak gerekir ise eğer 250-500 TL arasında değişim gösterdiğini söylemek mümkün gözükmektedir. Depozito için ise 300-600 TL arasında farklılık gösteren uygulamalar yer almaktadır.

Bir diğer önemli soru ise kullanılması halinde kasanın anahtarının kaybolmasıdır. Bu durumun ortaya çıkması ile birlikte şubeye çilingir çağırılıp siz de orada iken kilidin kırılmasının gerçekleşmesi mümkündür. İlave olarak böyle bir işlemin de bedelinin olduğu eklemek gerekli olacaktır. Bir başka ifade ile gelen çilingir sizin adınıza kesilen faturadan ödeme beklemektedir. Ortaya çıkan bu bedeli ödemek istememeniz halinde ise bu gibi bir şansınız olmadığını ifade etmek gerekli olacaktır. Kiralık kasanın açılması halinde bankalar sizden yıllık kullanım bedeli ve depozito gibi masraflar talep etmektedir. Eğer ki çiligir masrafı sizden alınmaz ise de depozito olarak verilen bedelin sizden alınması ile karşılanmış oluyor. Yıllık depozito ve kira bedelleri değişim göstermesi nedeni ile her banka da bu alanda farklı uygulamalara başvurmaktadır. Bu açıdan bu gibi hususları dikkate almak da size yarar sağalayacaktır.

Eğer kiralık kasanızda başkalarına ait ziynet eşyası, para vs şeyler varsa ne yapmanız gerekiyor?

Merak edilen diğer bir soruda başkalarına ait eşyaların yer alması halinde ne yapılabileceğidir. Sonuç olarak siz de bu kasaya bir miktar para harcıyor ve size ait olan değerli eşyaları buraya koyuyorsunuz. Bundan ötürü olsa gerek başkası ile paylaşmama gibi bir hakkınız olduğunu düşünmektesiniz. Gelin bir bakalım isterseniz durum tam olarak ne? Yapmanız gereken işlem üzerine isim yazarak bunu belirtmek olmalıdır. Nedenini ele almak gerekli olur ise eğer ortada can sıkıcı bir gerçek vardır. Böyle bir durum ile karşılaşmanız halinde size ait olan kasada yer alan her şey varislere kalmaktadır. Bundan ötürü de mahkeme kararı ile açılacak olan bu kasayı bilirkişinin değerlendirme altına alması sayesinde maddi değeri ortaya konmuş olur. Veraset intikal vergisi ödenmesi ile de varisleriniz ödenmiş olacaktır.

Önemli olan husus ise size ait olmayan eşyaların vergisinin ödenmesinin ailenize kalacağıdır. Bu nedenle yapılması gereken ise başka insanlara ait olan eşya var ise bunun üzerine isim yazılmasıdır. Bu sayede ortaya çıkacak olan karışıklıklar da engellenmiş olacaktır. Eğer ki mahkeme bunların farklı kişilere ait olduğunu fark etmesi halinde de vergiye tabi tutulması gibi bir işlem ortaya çıkmamaktadır. Genel itibari ile yazımız bu şekilde idi. Umarım size yarar sağlar. Sağlıcakla kalın. Görüşmek üzere.

Yorum yapın

Krediler