Banka Borçlarımı Ödeyemiyorum. Ödenmeyen Borçlar Ne Olur?

Banka Borçlarımı Ödeyemiyorum. Ödenmeyen Borçlar Ne Olur? Bir hevesle almış olduğunuz kredi türlerinin ödemesi vadesi süresinde yapamaz hale gelinebiliyor. Bu aslında normal ve bankaların kredi verirken tüm krediler üzerinden belli oranlarda beklenen bir husus. Banka kredi verirken batık kredi diye tabir edilen hususa dönüşecek belli bir miktar kredinin varlığını da kabul etmektedir. Nitekim tüm bankaların istemediği ve oluşan durumlarından bir tanesi oluyor.

 Aldığınız krediyi ödeyemez duruma geldiğinizde icra ve haciz kelimelerinden korkunuzu bırakarak burada muhatabınız olan banka ile iletişime geçilmesi önemli bir adım. Ödeyemediğini kabullenmek ile kaçmak arasında kalabilirsiniz fakat burada kaçışınız mümkün değildir. Bu nedenle bankanızla görüşüp yeni bir ödeme planı, yeni bir kredi, vade değişimi, yapılandırma gibi imkanlar mutlaka olmalıdır. Zira bankalar bu tür yardımlarını da esirgemeden yapıyorlar ve yapmaya çalışıyorlar. Çünkü giden kredilerin geri dönüşünün olmaması onların da işine gelmez ve batık krediler bankanın siciline olumsuz etki eder. Bu olumsuzlukları yaşamamak adına sizinle anlaşma yoluna gitmeleri daha mantıklı bir adım oluyor.

 Kredi alımlarında yaşadığınız aşamalar hukuki sürecin başlaması için yeni aşamalara yerini bırakır. Bu aşamanın başlaması zaten sizin borcunuzun daha çok arttığı anlamına gelir. Çünkü banka müşterilerinden alacağını avukatlara teslim eder. Avukatlar vekili olarak bankanın alacaklarını tahsil edebilmesi için tüm imkanları zorlar. Bunlardan bir tanesi iletişim ile borçluyu korkutmak, endişelendirerek borcun ödenmesini sağlamak. Burada korkudan bahis haciz ve icra. Zira bu işlemler ile birlikte masraflar artıyor. Avukata ödeyeceğiniz vekalet ücretleri de dahil olmak üzere ana borcun faizi derken artan yükselen rakamlardan bahsetmek mümkün. Zaten ana borcun taksitini ödeyemeyen borçlu bunun üzerine eklenen rakamlar ile mevcut borç daha ödenemez bir hal alabiliyor. Bu durum iki taraf içinde olumsuz.

 Ödenmeyen Kredilerde Hukuki Süreç Başlıyor

Kredi borcunuz artık ödenmez hal mi aldı? Bu durumda ne yapacaksınız? Ödeyemediğiniz kredilerinizden sonra isminizi kara listede görebilirsiniz. Bu süre içinde yasal takip altında bulunacaksınız. Hatta bu durum icra yoluna kadar bile gidebilir. Boğazınıza kadar birikmiş ve ödeyemediğiniz kredi borçlarınız için size bir ek süre verilmekte olup bu süre zarfında yine borcunuzu ödeyememişseniz sizin için hukuki bir süreç başlatılacaktır.

Ek süre olarak bahsettiğimiz zaman zarfı 7 gün olup bu sürenin dolmasını bankalar bizzat beklemektedir. Size tavsiyemiz işler bu noktaya gelmeden önce bütçenizi sarsmayacak ödeme koşullarını içeren kredi fırsatlarını tercih edin aldığınız krediyi kolay ödeyin. 7 gün olarak belirtilen süreniz dolmuşsa artık borcunuzu ödemeniz için planlı bir ödeme şekli oluşturulur ve sizden bu şekilde ödeme işlemi gerçekleştirmeniz beklenir. Hala borcunuzu ödeyememiş seniz sicilinize işlemiş bir kredi suçunuz var demektir.

Yasal Takip Aşamaları

Bu durumların haricinde hukuki işlemlerin nasıl yürüdüğü konusundan bahsedelim.  Yasal olarak takip altında ve kara liste olarak tabir edilen Merkez Bankası‘nın belirlediği kredi şartlarına uymayan kişilerdenseniz; banka hesabınız bloke edilebilir, gelirinizin bir kısmına hukuki olarak el koyma hakkına sahip olunabilir ya da icra yöntemine başvurulabilir. Ve bunların yanında 5 yıl gibi bir süre kredi alma şansınızı kaybedebilirsiniz.

Böyle can sıkıcı durumlarla karşılaşmanız sizi olumsuz etkiyeleyeceği gibi psikolojik olarak sizde bazı rahatsızlıkların başlamasına bile sebep olabilir. Bunun için kredi alırken şartların ve maddi yeterliliğinizi uygunluğuna dikkat edin. Çektiğiniz krediyi rahat bir şekilde ödeyin, sicilinize ve ileriki ticaret hayatınıza zorluklar eklemeyin.

Hayatta sınırsız ihtiyaçlarımızı, sınırlı kaynaklarla gidermeye çalışırız. Bu da kredi çekmemizi zorunlu hale getirebilir. Önemli olan kredi tutarınızı eksiksiz ve tam gününde ödemenizdir. Bu ödeme işleminin gerçekleşmesi iki taraf için olumlu adım. Bu anlamda ödenmeyen İcralık Banka Borçları Ne Olur başlıklı yazımız dikkatinizi çekebilir.

Etkileri Uzun Sürüyor

Kredi yasaklısı konumuna gelmek kimsenin istemediği aşamalardan bir tanesi olsa da bu yasak ile birlikte sadece kredilerden yoksun kalmıyorsunuz. Bankalarda açacağınız kredili mevduat hesapları yada kredi kartı başvurusu yapmanız da olumsuz yanıtlanıyor. Bu durumda finans kuruluşlarının hiç sevmediği müşteri tipini almış oluyorsunuz. Kredi yasağının ortadan kaldırılmasını beklemeniz uzun zaman alıyor. Bu zamanı geçirmiş olsanız dahi yine bankaların üzerinde negatif yüklü bir enerji vermeye devam edersiniz.

Ödenmeyen Kredilerde Zaman Aşımı

Ödenmeyen kredilerde zaman aşımı diye bir durum söz konusu demek yanlış olabilir. Fakat icraya verilmişseniz ve burada ödeme yapmamışsanız bunun üzerine de haciz yoluyla alamamışlarsa burada süre sınırlamasından bahsedilebilir. Fakat bu sınırlamada alacaklı olan kurum veya vekilinin tekrar başvuru yapması ile yine uzadığını da hatırlatmak isterim.

Yorum yapın

Krediler