ATM’den Parayı Almayı Unuttum, Ne Yapmalıyım?

ATM’den Parayı Almayı Unuttum, Ne Yapmalıyım? Geçmişten bu yana bankalar ile müşterileri arasındaki en yakın bağ olan bankamatikler kuruluşlarından bu yana aynı cazibeliğini korumaya devam ediyor. Bunda tabi en büyük etkenlerden birisi mesai saati aranmaksızın fiziki olarak para yatırma yada çekim işlemi için yapılıyor olması. Zaten dijital ortamda para çekme imkanı olmuş olsaydı sanırım çoktan tarih olmuşlardı. Kullanımı açısından pratik ve yoğun olan bankamatikler beraberinde bir çok hikayeyi barındırıyor ki, kartını bırakanlardan, sohbet edenlere ve çekilen paraları bankamatikte unutanlara kadar bir çok anıları olmuştur. Bundan sonrada olacaktır. Bu nedenle ATM’de parayı unuttum diyenler için ne kadar yardımcı olabiliriz bir bakalım.

ATM’de Unutulan Para Ne Olur?

İnsan olarak bizlerin bir çok hata yapması muhtemel. Bu hatalardan birisi de çekmek için gittiğimiz parayı bütün işlemleri yapmamıza rağmen bankamatikte unutup gitmek. Elbette bizlerin dalgın olduğu bir döneme gelmişse bizler için maddi bir değer olan paraları bırakabiliriz. Parasını ATM’de unutan birisiyseniz bunun için öncelikle endişelenmemenizi ve soğukkanlı olmanızı tavsiye edeceğim.

Kartlarını ATM’lerde unutunlar yüzünden bankamatikler son değişiklikten sonra önce banka kartını sonrada çekim yapmanız halinde paranızı sizlere verir. Kart sonrası paranızı almazsanız bankamatik uyarı sesi vermeye başlayacaktır. Olaki buna rağmen yine paranızı unutursanız muhtemel sırada bekleyen kişiler varsa size haber verebilir. Bütün bunları aşar, paranız bankamatikte kalırsa bir süre sonra ATM vermeye çalıştığı parayı tekrar içeri alır ve bu paranın başkaları tarafından alınmasını önler.  ATM geri almış olduğu parayı çekilen hesaba otomatik olarak iadesini sağlamaz. Böyle bir hizmet beklemeyin. Bu senaryoların gelişmesi para sahibi tarafından sevindirici bir olay olacak ve kendinizi şanslı hissedeceksiniz.

ATM unutulan paraları yine kasada mevcut paralara ekler. Fakat bilgisayar yazılımı ile hareket eden bankamatikler çekilme işlemi yapılmasına rağmen alınmayan paraların olduğu ve  tutarı gibi bilgileri sisteme kayıt eder ve ATM görevlileri ile banka görevlileri bu işlemin farkına ister istemez gün sonundaki devir işlemleri sırasında varacaklardır. Ama paranın sahibi olarak sizler daha hızlı hareket etmek zorunda kalacaksınız çünkü endişeleneceksiniz.

Paramı Bankamatikte Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Parasını ATM’de unutan kişilerin öncelikle yapması gerektiği işlem kartınıda unutması halinde bankanın müşteri hizmetleri numarasını aramak olacaktır. Çünkü kartınızın unutulması ile başka birini eline geçmesi neticesinde daha zararlı bir duruma geçilebilir.  Gelişen olay mesai saatleri içerisinde oluşuyorsa hemen en yakın banka şubesine gitmeniz gerekir. Burada müşteri temsilcileri ile görüşerek ayrıntılara yer verilmesi halinde banka ilgili bankamatik ile ilgili sistem içerisinde yapılan işlemlere bakar ve paranızı kimse almadan bankamatikte kalmışsa bu parayı hesabınıza aktarır. Böylelikle hiçbir kaybınız olmamış olur. Müşteri temsilcisi ile muhtemel telefonla iletişim sonrası gerekli güvenlik engellerinin aşılmasının ardından büyük bir ihtimalle hesabınıza parayı aktarır. Duruma göre bu aktarım işlemi mesai saatinin dolması ile tamamlanır. Çünkü günlük kapanan hesaplar ile işlem gerçekleştirilir. Ancak durumuna göre birkaç günde alabilir.

ATM’de Unuttuğum Parayı Başkası Almışsa

Bankamatikte para unutmanız sonrasında gelen bir kişi bu parayı aldıysa endişelenmeye başlayabilirsiniz. Burada yapabileceğiniz çok bir şey yok desek doğru olur. Yani unuttuğunuz maddi değer ne kadar olduğu da önemli. Düşük tutarlarsa ardını aramayabilirsiniz fakat yüksek tutarlarda ise bu parayı alan kişiyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Çünkü güvenlik açısından her bankamatikte en az bir güvenlik kamerası bulunur ve bütün kayıtlar kontrol altına alınır.

Paranızı kaptırma sonucunda yaşayacağınız aksaklıklar için başvuru noktası yine banka şubeleri. Buradan yapacağınız başvuru ile banka gerekli adımı atmayabilir. Bu yüzden  en sağlıklı işlem yazılı olarak başvurudur. Bankaya yapacağınız başvuruda para çekme saati, tarihi ve hangi ATM’de olduğuna dair adresi ile birlikte ayrıntılara yer vermeyi unutmayın.

Parınızı başkası almışsa bu durum müşteri temsilcileri tarafından size bildirilir. Bu bildirim sonrası sizin yapmanız gereken ise ikametinizin bulunduğu polis karakoluna yada savcılığa başvurmak olacaktır. Bu noktadan sonra hukuki süreç başlar ve bu süreç sonrasında parayı alan kişi bulunursa icra yoluyla da olsa paranızı geri alma ihtimaliniz bulunur. Eğer alan kişinin yüzü kameralarda görünmüyor ve tespit edilemiyorsa çokta yapılabilecek bir şey yoktur.

Paranızı alan diğer tanımıyla çalan kişinin tespitinde bankamatik kamerası ile diğer muhtemel güvenlik kameralarının kayıtları önemli. Fakat gece karanlığı, giyilen şapkalı kıyafetler nedeniyle bu kişilerin tespit edilmesi mümkün olmayabilir.

Bankamatiklerden para çekimi sırasında kendi güvenliğinizi de düşünürek hareket etmekte fayda vardır. Burada şifrenizi gizlemeye çalışmak kadar etrafınızdaki kişileri de inceleyebilirsiniz. Bulunduğunuz mahalle yada bölge ile küçük olmasından kaynaklı insanlara göz aşinalığınız bulunabilir. Bu nedenle parayı alacak kişi muhtemel sizden sonraki sıradaki kişi olur.

ATM’de Unuttuğunuz Para Hesabınızdan Düşer

Bankamatikten para çekimi sonrası para haznesinde paranızı unutmanız halinde mevcut hesabınızdaki para miktarı çekim tutarı kadar düşmeye neden olur. Yani sizlerin bu parayı çektiğinden bahisle işlem görür. Gayet normal bir işlem olmasının nedeni çekim yapmanızdır. Sadece bu tutar ile bankamatikten çekilen para arasındaki fark sırasında günlük devir işlemleri neticesinde farkına varılabilir. Her durumda parayı unutan kişinin muhatabı banka şubeleri ve görevlileridir.

Parayı çekerken unutmak kadar, yatırırken de unutan müşterilerin bulunduğu bir gerçek. Dönem dönem haberlere konu olan para unutma işlemleri bankamatikler farklı olmasına rağmen aynı teknik sistem ile hareket ediyor. Yapılan işlemler için makbuz yazdırımı bankaların ayrıca ücrete tabi tutması kişilerin bu makbuzları almaktan imtina etmesine neden oluyor. Öyleki kartını önce alan kişi parasını unuturken, parasını önce alan kişiler kartını unutabiliyor ve üzerine talebi olsa dahi bilgi fişini dahi almadan gidebiliyor. Bu da tüketicilerin aklında karışıklığa neden olabiliyor.

Bankamatikte Para Buldum, Ne Yapmalıyım?

İyi niyetli bir insansanız muhtemel ATM’de bulduğunuz parayı ne yapacağınızı bulursunuz. Fakat bu parayı ilgili ATM banka şubesinde ise ve mesai saatleri ise banka şubesine teslim etmenizi ve durumunuzu bildirmenizi tavsiye edebiliriz. Sistem üzerinden karşılaştırmada çekilen tutar ile unutulan tutar arasındaki bağdan kimin unuttuğu anlaşılabilir. Mesai saati değil ise en yakın polis karakoluna giderek bu parayı tutanak eşliğinde tesilm etmenizi tavsiye edeceğim. Zira almış olduğunuz parayı teslim için mesai saatlerini beklerken kapınızı polisler çalabilir ve zanlı durumuna düşebilirsiniz. Bu durumda kendinizi aklamanız oldukça zor olur. Fakat karakola tutanak karşılığı teslim ederseniz teslim ettiğinize dair sağlam bir dayanağınız olur ve kendinizi savunmuş olursunuz.

Bankamatikte unutulan para ile karşılaşılırsa en etik olan yapılmalı, parayı unutan kişi ile aynı keseye koymak gerekir. Çünkü bizlerin adet ve göreneklerine göre en doğru yol parayı teslim etmektir ve paranın asıl sahibinin ne durumlarda olduğunu düşünmek insan duyguları açısından önemli.

Kısaca anlatacak olursak, ATM’de para unutursanız bunun farkına vardığınız anda öncelikle hemen ilgili bankanın müşteri temsilcisine telefonla ulaşmak, banka şubesine gitmek olacaktır. Bu iletişim sonrasında banka görevlileri sizlere gerekli yönlendirmeyi yapar paranızı en kısa nasıl alabilirsiniz bunun teyidini sizlere gerçekleştirir. Sizde paranıza kavuşmuş olursunuz.

Yorum yapın

Krediler