Askerlik Para Cezasını Kredi Kartı İle Ödeyebilir miyim?

Askerlik Para Cezasını ödemenin diğer bir kanalı  internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığının internet vergi dairesine giriş yapılarak sahip olunan ve anlaşmalı kredi kartları ile askerlik para cezasını ödemek mümkün oluyor.

Ayrı bir gurur kaynağı olan askerlik, erkek Türk Vatandaşlarının vakti zamanı geldiğinde gerekli şartları yerine getirerek birliğine teslim olması ile başlar. Böylece yıllar boyunca hikayelerini anlatacakları askerlik serüveni başlamış olur. Fakat askerlik yaşı gelmesine rağmen türlü sebepler nedeniyle yasal olarak yapması gereken adımları atmayan kişiler asker kaçağı sayılabiliyor. Yani bakaya kalma denilen durum gerçekleşiyor. Bakaya kalma söz konusu olduğu zaman ise İdari Yaptırım Kararları ile karşı karşıya kalınıyor ve belli miktarlarda para cezalarına çarptırılıyorlar. Peki Askerlik Para Cezalarını kredi kartı ile ödeme yapmamız mümkün mü, bu cezaları ödeme yolları neler? Hep beraber bir göz atalım isterseniz.

Yoklama Kaçağı Ne Demek?

Türkiye’de asker ocağına gidiş yaşı 20 olarak belirlenmiştir. Bu yaşa gelen her sağlıklı erkek görevini ifa etmek için askerliğin ilk adımı olan askerlik yoklamasını yaptırmasıdır. Yoklama yapılmasına ve kimlerin yaptıracağına dair gerekli ilanlar devletin kurumları tarafından yapılmaktadır. Buna rağmen yoklamasını yaptırmayan kişiler yoklama kaçağı durumuna düşer ve yasada belirtilen hususlarda idari işlem yapılır. Askerlik yoklamasının amacı asker adayının sağlık durumunun incelenmesi, eğitim ve yaş gibi hususlarıdır. Fiziki kontrol sonrasında bazı adaylar ileri tetkik koşullarına tabi tutulmaktadır.

Bakaya Kalma Ne Anlama Geliyor?

Süresi içinde askerlik yoklaması yaptıran kişilere askere gideceklerine ve gidecekleri yeri belirtir bir tebligat yapılmaktadır. Bu tebligat ile birlikte yasal süresi içerisinde kişinin birliğine teslim olması gerekir. Bu teslimiyeti olmayan ya da geciktirenler için işlenen suça Bakaya Kalma deniyor. Ülkemizde dönem dönem bakaya kalanların sayısı 600 binleri bulduğu belirtiliyor. Kişiler neden askere gitmek istemiyor diye bir soru sorabilirsiniz. Bunun nedeni yaşam koşulları, eğitimi ya da artan terör olayları olarak özetleyebiliriz.

Askerlik Para Cezaları Ne Kadar?

Bakaya Kalma ve yoklama kaçağı durumundakilere kesilebilen askerlik cezaları kendiliğinden teslim olanlara düşük miktarlarda olabilirken, yakalanan kişilere daha yüksek tutarlarda oluyor. Ayrıca bu tutarlar kaçak durumuna düşülen sürelere göre farklılık gösteriyor ve yüksek rakamları bulabiliyor. Kesilen cezalar ise en az 296 Lira olurken en fazla 43 bin 978 Lira oluyor. Yıllara göre kesilen cezalar şu şekilde;

Askerlik Yoklama Sorgulama Var mı?

Gelişen teknoloji ile devlet kurumlarının bir parmak ötemize getiren internetin diğer ucundaki sorgulama ekranımız e-devlet olabiliyor. Burada kişiye özel sayfalardan tüm bakanlıkların sayfasına girerek kendisine ait işlemlere ulaşabiliyor. Adınıza kesilmiş bir ceza bulunuyorsa zaten buradan da görebiliyorsunuz.

Askerlik Para Cezasını Nasıl Ödeyeceğim?

Kişilere kesilen idari yaptırım kararları kişinin TC kimlik numarasına bağlı olarak vergi dairelerinde işlenmektedir ve bu cezayı mutlaka ödemek zorunda kalacaksınız. Geç ödeme sonrası ise yine bu işlem için faiz ödeyeceğinizi hatırlatalım. Size cezanız tebliğ edilmesi gerekir. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde bu cezayı öderseniz % 15 gibi bir indirim ile karşılaşacaksınız.  Askerlik Para Cezası Ödeme işlemini Kredi Kartı ile yapabilmeniz bazı vergi dairelerinde mümkün. Bunun için kredi kartı ödeme kabul ediyor olması gerekiyor. Ayrıca talep etmeniz halinde Vergi Dairesince taksitlendirme yapılması da mümkün.

Askerlik para cezasını ödemeyenlerin karşısına haciz yoluyla çıkabilir. Haciz uygulaması olarak kişinin hesabındaki paralara bloke konulması hususları oluşabileceğinden mağduriyetin yaşanmaması adına bu cezaların ödenmesi gerekir. Yani af çıkması diye bir şey şu an için söz konusu değildir.

Yorum yapın

Krediler