Altın Tahvili Para Çekme Nedir? Ziraat Bankası Altın Tahvili

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası işlemlerini gerçekleştiren tek banka Ziraat Bankası’dır. Altın Tahvili uygulaması size elinizdeki altınları saklama derdi olmadan devlet güvencesi ile gelir elde etme fırsatı sunuyor. Bu uygulamanın asıl amacı ise biriktirdiğimiz altınları ekonomiye kazandırarak ekonominin güçlenmesinin sağlanmasıdır.

ÖNEMLİ İPUCU: Altın tahvilleri ile diğer adi senetleri, bonoları birbirine karıştırmayın. Bu tür bir yatırım aracı devlet garantisi altında olacağı için ve bankaların özel koruması altında senetler olacağından dolayı daha güçlü ve nispeten daha güvenilir olacaktır.

Hangi Altınlar ile Altın Tahvili Gerçekleştirilebilir?

22 ve 24 ayar Cumhuriyet ziynet ve sikke altınlarınız, külçe ve darphane altınlarınız, 22 ayar olması koşuluyla bilezik, kolye gibi takılarınız varsa siz de bunları Ziraat Bankası aracılığı ile yatırıma çevirebilirsiniz. Ancak üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunduran takı ve Reşat altınlarınız Altın Tahvili için kullanılamıyor. Üstelik Altın Tahvilinde yüzde 0 (sıfır) vergi uygulanıyor. Yani vergiden muaf olma durumu söz konusudur.

Yapmanız gereken tek şey bankaya giderek altın tahvili alımı yapmak istediğinizi ifade etmek. Bundan sonra ise sizi yönlendireceklerdir. Ancak bilmenizi isteriz ki bu noktada sizi kaldıraçlı işlem yapmaya ikna etmeye çalışacak kişilere itibar etmeyiniz. Bu kişiler ne yazık ki çok büyük mağduriyetlere yol açabilmektediler.

Altın Tahvili Ne Kazandırır?

Tahvil/ sertifikaların kupon/kira dönemi 6 aydır. 6 ayda bir 1.20 olmak üzere yılda 2.40 getirisi söz konusu oluyor. Kupon/ kira gelirlerinin TL karşılığı ödendiğini belirtmemizde de yarar var. Ayrıca ihraç gerçekleştikten sonra Ziraat Bankası tarafından ilk 90 gün boyunca geri alımlar yapılabiliyor. Bu geri alımlar Hazine Müsteşarlığı’nın belirlemiş olduğu yüzde 1.50 ıskonto oranı üzerinden yapılır. Eğer ihraç gerçekleştikten sonraki 3 aylık süre sonunda satış yapılmak istenirse ıskonto uygulanmıyor. Geri alım istenmesi durumunda ise alınabilecek maksimum adet 1000 nominaldir.

Yatırımcıların vade tarihinde yatırım hesaplarında altın tahvili bulunuyor ise paralarını elden çeyrek altın veya 1 kg külçe altın olarak vadeden önce belirtilen tarihlerde talep edebilirler. Bu yatırımcılar elden alacakları altınlarını Ziraat Bankası şubesinden alırlar. Belirlenen tarihte altın teslim alma işlemleri gerçekleştirilmez ise mevcut tutar altın mevduat hesaplarına aktarılır. Eğer yatırımcı elden altın talep etmez ise bu yatırımcıların para ödemeleri vadesiz altın mevduat hesaplarına aktarılır. Bu işlem gram olarak gerçekleştirilir.

Kuruluşundan bu yana müşterilerinin her türlü finansal ihtiyacına en iyi şekilde yanıt vermeye çalışan Ziraat Bankası ‘Altın Tahvili‘ uygulaması ile hem altınlarınızdan devlet güvencesi altında gelir elde etmenizi sağlıyor hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

Altın Tahvili Caiz mi?

Tahvil belgesinin yani senedinin üzerinde ödenecek faizin belirtildiği borç mahiyetinde olan bir senet niteliğindedir. Altın karşılığı alınan tahvil ile süresi sonunda faizi ile altın alınacaktır. Yani faiz söz konusu olacaktır. İslamiyete göre ise altının vadeli alım ve satımı caiz değildir.

Ancak şurası da bir gerçek ki buradaki faiz esasında enflasyon oranlarına karşı sizi koruyacak miktarda eser oranda bir faizdir. O sebeple dini açıdan büyük sakıncaları olduğunu söylemek de yersiz. Lakin bu konuda son sözü söyleyecek olan kişiler Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı ve İlahiyat Fakültesi mezunu islam konusunda uzmanlaşmış kişiler olacaktır.

Yorum yapın

Krediler