Üreticilere Faizsiz Kredi

Devlet artık girişimcilerin yeni iş kurmalarına destek vermek amacıyla son zamanlarda yeni hibe imkanları sunmaya başladı. Bu hibe imkanlarından kastımız ise KOSGEB aracılığı ile devlet yeni iş kuracaklara 50,000 TL’ye kadar geri ödemesiz destek vermektedir. Bu geri ödemesiz desteği alabilmek için yeni bir iş kurmak gereklidir. Bu kurulan yeni işinde çok basit bir iş olmaması gerekir. Çok basit işten kastımız ise daha önceden var olan berber, market ve benzeri tarzı iş yeri kuruluşlarına devlet hibe vermemektedir. Yeni girişimler istemektedir. Bu yeni girişimler için de son zamanlarda oldukça fazla başvuru yapılmaktadır.

KOSGEB başvuru şartları nelerdir?

Öncelikle bu hibeyi alabilmek için devletin belirlemiş olduğu şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Yeni iş kuracaklar ya da mevcut iş yerlerini daha da büyütmek isteyecekler için KOSGEB tarafından verilen Girişimcilik eğitimine katılmaları gerekmektedir. Bu eğitim toplam olarak 72 saat sürmektedir. Eğitim içeriğinde nasıl girişimci olunur ve benzeri konular yeni iş kurmak isteyen kişilere anlatılmaktadır. İşlerin nasıl düzenli olarak yolunda gidebileceği ve yolunda gitmeyen durumlar nelerinde yapılacağı hakkında bilgiler verilmektedir. KOSGEB tarafından sonra ki dönemlerde bu 72 saat olan eğitim 32 saat olarak düzenlendi. Devletin destek verdiği krediyi alabilmek için KOSGEB tarafından verilen 32 saatlik eğitime katılan kişilere sertifika verilecektir.

KOSGEB tarafından verilen bu eğitimi alarak Girişimcilik sertifikası alan kişiler başvuru şartlarının sadece birini yerine getirmiş olmaktadır. Diğer şartları da sizlere maddeler halinde verelim;

  • KOSGEB’in bağlı olduğu veri tabanına kayıt olmak gerekir.
  • Hangi bölgeden başvuru yapılacak ise oradan KOSGEB hibesi için yetkilendirilmiş olan Hizmet Müdürlüğüne kayıt olmak.
  • Yukarıda açıkladığımız gibi Girişimcilik Sertifikası eğitimine katılmış olup sonunda başarılı sayılarak bu sertifikayı almak.
  • İş Projesinin hazır olması gerekir.

Yukarıda sizlere saymış olduğumuz şartları yerine getirdikten sonra sizler de hibe alabilirsiniz.

Neden Üreticilere Faizsiz Kredi Verilmektedir?

KOSGEB tarafından verilen 50.000 TL hibe desteği çoğunlukla yeni iş yeri kuracaklar için yetmememktedir. Bundan dolayı da devlet bu giderlerin yetişmediği durumlarda üreticiler için ekstradan 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Bu sunulan faizsiz kredi imkanından yararlanmak oldukça kolaydır. Devletin üreticilere sunmuş olduğu bu kredi imkanı kuruluş giderleri ve maliyetlerin karşılanması içindir. Kuruluş giderleri için verilen tutarlar çoğu zaman üretim yapacak kişiler için yetmemektedir. Sebebi ise üretim yapacak olan makine ve teçhizatları satın alınmasın da kuruluş giderleri için ayrılan para yetmemektedir. Bundan dolayı da ekstradan devlet destekli faizsiz kredi imkanı sunulmuştur.

Bu imkandan yararlanmak isteyen kişilerin güzel ve yeni bir üretim yeri kurması gerekir. Öncelikle hibe desteğinin alınması da önemlidir. Direk olarak faizsiz kredi imkanı sunulmamaktadır

Bir önceki yazımız olan 50 Bin Lira Geri Ödemesiz Hibe Kredi Almanın Püf Noktaları başlıklı makalemizde devlet hibe kredi başvurusu, Devletin verdiği geri ödemesiz kredi ve geri ödemesiz hibe kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Avukata Verilen Kredi ve Kredi Kartı Borcunu Taksitlendirme

Cazip fikirlerin eşliğinde bankalardan alınan krediler ve harcamalar sonucu ödemeye konu olan kredi kartlarına ait borçların zamanında ifası gerekir.  Bankaya...

Kapat