Maluliyet Nedeniyle Krediyi Ödeyememe Durumu

Maluliyet Nedeniyle Krediyi Ödeyememe Durumu. Her canlı bir gün ölümü tadacaktır ve yaşam yolunda insanların başına kazalar gibi olmasını istemediğimiz durumlarda gelir. Çalışan kişilerin özellikle iş yaşamlarını etkileyecek olan tam yada daimi maluliyet durumu çalışan kesimin bir hakkı olarak sunuluyor. Fakat kredi almasından sonra taksitlerinin devamı esnasında tam veya daimi olarak maluliyete ayrılan kişilerin krediyi ödeyememesi durumlarının oluşması borçluların istemediği ama başlarına gelebilecek bir olay.

Kredi Ödeme Güvencesi İlaç Olabilir

Kredi kullanan gerçek kişilerin böyle bir avantajının olduğundan haberi olmasa da, bireysel olarak kredi alan kişilerin kredi ödemeleri boyunca yaptıracakları Kredi Ödeme Güvencesi Sigortası ile başlarına gelebilecek maluliyet, yaşam kaybı gibi nedenlerden dolayı kredi borçlarını teminat altına alabiliyorlar. Bir sigortacılık dalı olan Kredi Ödeme Güvencesi bütün bankalar tarafından yapılıyor fakat bu sigortanın adı kredi koruma sigortası ya da kredi hayat sigortası olarak farklı isimlere bürünüyor diyebiliriz.

Bu sigortayı yaptıran bireysel kredi kullanıcıları kredi geri ödemeleri esnasında başlarına gelebilecek muhtemel hayatının son bulması ya da maluliyet ile iş göremez hale gelmesi halinde mevcut borç tutarı kapatılırken, ödenen kredi taksitleri de kredi sahibine ya da vefat olması durumunda yakınlarına ödeniyor. Yani hayat sigortasını yaptırmaktan kaçınan gerçek kişilerin aslında almaları gereken önemli bir sigorta poliçesi.

Neden Kredi Ödeme Güvencesi Almalısınız?

– Size bir şey olması halinde mevcut kredi borçlarınız bu sigorta poliçesi tarafından karşılanır ve ekonomik olarak zorlanmazsınız.

– Kredi ödemeleriniz esnasında işsiz kalırsanız, mevcut kredi ödemelerinizin bu sigorta tarafından karşılanması için,

– Ayrıca ödenen sigorta poliçe primlerinizi ödeyeceğiniz vergi matrahından düşebiliyorsunuz.

Kredi Ödeme Güvencesi Sigortasını Ne Kadara Yaptırırım?

Bireysel olarak alınan Taşıt, Konut ya da İhtiyaç Kredileri için yaptırılan bu sigorta poliçesini yaptırabilmeniz için işsizlik teminatını, yaşam kaybı ya da maluliyet teminatını, geçici iş göremezlik teminatını  ve duruma göre gündelik hastane teminatını kapsıyor ki oldukça geniş bir yelpazeye sahip.

Böyle geniş bir imkanlara sahip sigortanın poliçe tutarı kişinin yaşı, sigorta süresi, kredi tutarı ve vade ile değişiklik gösteriyor. Yani net bir rakam söylemek yanlış olur.

İşsizlik Teminatı Şartları

Bankalar ve sigorta şirketleri kişileri kredi ödeme güvencesi sigortası yaptırıyor olsa da, bu sigortanın karşılanabilmesi için bazı şartların taşınıyor olması gerekir. Bu sigortayı yaptıracak kişi öncelikle bu iş yerinde kesintisiz 180 gün boyunca çalışmış olması, sigortanın yaptırılması sonrasında 90 günlük bir sürenin geçirilmiş olması,işsiz kalınması sonunda İşsizlik Maaşını almaya hak kazanmış olması halinde işsizlik sigortası teminatından faydalanabiliyor. İşsizlik Maaşın kimler alır  başlıklı yazımızı okursanız burada nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenmiş olabilirsiniz.

Kredi arayışında olan işçilerin en çok endişe ettiklerinden birisi olan işsiz kalırsam kredi taksitlerimi nasıl ödeyeceğim endişesi bir çok kişinin hayallerine ulaşamamasına neden oluyor. Bu tür riskleri göze alamayan kişiler kredi alamadıkları için istedikleri ürünü de alamaz hale geliyorlar. Kredi Ödeme Güvencesi bu nitelikteki işçilerin alabileceği bir sigortacılık ürünü.

Kredi Ödeme Güvensini Nereden Yaptırırım?

Kısacası bankaların ortağı haline gelen kendi bünyelerinde kurdukları sigorta şirketlerinin poliçesini yine krediyi alacağınız banka şubeleri tarafından yapılıyor. Yani bu işlem için ayrıca bir sigorta şirketi arayışına girmenize gerek kalmıyor. Burada kredi alacak kişilere tavsiyemiz alınacak kredinin faiz oranları ile birlikte kesilecek masraflar ve sigorta poliçe tutarları üzerinde durmaları. Çünkü bazı bankaların düşük krediler için bile yüksek tutarlarda sigorta ücreti kestiğine dair bir çok şikayeti bulabilirsiniz. Fazladan ödeme yapmamak için kredi alımından önce bu hususlar hakkında araştırma yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Banka Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde borç sorgu banka, borç sorgulama ve kredi kartı borç sorgu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Antalya’da Pazarlık Usulü Satılık Hacizli Motorlar

Antalya'da Pazarlık Usulü Satılık Hacizli Motorlar. Antalya’nın öncellikle hava sıcaklığı, pratik ve ekonomik bir ulaşım aracı olması ve bazı ilçelerinde...

Kapat