Kredi Borcumu Üç Ay Ödemezsem Ne Olur?

  • 13 Ocak 2019

Bankalardan kredi tahsisi yapılması esnasında imzalanan sözleşmenin ekinde birde kredi ödeme planı bulunmaktadır. Banka verilen kredinin geri ödemesinin düzenli yapılmasını ister. Bu plan dahilinde de krediyi alan kişi borcunu ödemekle yükümlü. Fakat maddi açılardan meydana gelen olaylar neticesinde kredi borcunu ödeyemez haline gelen ya da en azından birkaç ödeyemeyecek olan tüketiciler kredi borcumu üç ay ödemezsem ne olur sorusunu soruyor.

Vaktinde uygun şartlar dahilinde olduğu için aldığınız kredinin ödenme taksitleri tüketicileri zorlayabiliyor. Bu zorlanmalar eşliğinde kişiler birkaç gün yada hafta kredinin taksitini geç ödeyebiliyor. Bu geç ödemeler için banka fazladan faiz alırken hukuki olarak bir işlem söz  konusu değil. Fakat bu durumdaki tüketiciler kredi ödemelerini geciktirmede alışkanlık haline getirebiliyor. Bu alışkanlıklar da beraberinde gecikme sürelerinin uzamasına neden oluyor. Kredi borcunu ödeme süresini uzatan kişiler zamanla ödenen faizden ve bankalardan aramalar dışında bir işlem olmadığından bu süreyi uzatmaya devam ettiği de olabiliyor. Bu durumda kredi borcunu üç ay ödememe durumları da meydana geliyor ki, bu üç aylık sınır tüketici açısından hiç te iyi bir husus değil.

3 Ay Ödenmeyen Kredi Borcu

Kredi borcunun 3 ay ödenmemesi hususu tüketiciye olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bu süre sonrasında banka sizi yasal takip konumuna getirebilir ve dosyanızı vekili avukatlara gönderebilir. Yasal takip sizin bir sonraki bankacılık ürünlerini almanıza engel bir karar olarak karşınıza çıkar. Paraya ihtiyacınız olduğu zaman yapacağınız kredi başvurularının reddedilmesi senaryolarını uzunca bir süre yaşamak zorunda kalırsınız. Ayrıca üç ayın sonunda icralık olmanız ayrı bir konu.

Bankalardan aldığınız kredilerin icralık konumuna gelmesi demek sizlerin daha çok para ödeyeceğiniz anlamına geliyor. Sizin ekonomik durumunuza bakmadan bankalar icralar vasıtasıyla alacaklarını alma yoluna giderler. Mutlaka bu paranın arkasını ararlar. Yani ödenmedi diye rahat bırakmazlar.

Borcun Tamamını İsteyebilirler

Bankalara olan kredi borçlarının ödenmesinde gecikmeler yaşanması bankaları farklı yollara iter. Birkaç kez ertelediğiniz ödeme vadesi sonrasında banka bu durumun tekrarlanmasından dolayı mevcut kredi borcunun tamamının kapanmasını isteyebilir. Burada aldığınız krediye kefil bulunuyorsa bu durumlar kefil içinde olumsuz durum oluşturur. İcra konusu, krediden yasaklanma konusu da kefili yakından ilgilendiriyor. Çünkü asıl borçlu gibi işlem görür ve üç ay ödenmeyen kredinin ödenmesi için borçlu ve kefile tebligat çıkarılır. Bu tebligat ile ödenmesi istenir.

Bankanın vekili icra müdürlüğüne başvurması ile icra işlemleri başlamış olur. İcra müdürlüğü yine borçluya tebligat ile 7 gün içinde borcun ödenmesini ister. Bu borç bu süre içinde ödenmezse yine maaşınız ve mevcut mallarınız için hacizler söz konusu olacaktır.

Mevcut kredi borçlarınızı üç ay ödemediğiniz zaman kısacası icralık olursunuz ve kredi yasaklısı konumuna gelirsiniz. webkredi.org

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Güncel Tüketici Kredisi Faizleri ve Başvuru Yolları başlıklı makalemizde güncel kredi faizleri, kredi hesaplama ziraat ve ziraat kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
50 Bin Lira Geri Ödemesiz Hibe Kredi Almanın Püf Noktaları

Devlet genç girişimcilere özel geri ödemesiz hibe kredi imkanı sunmaktadır. Genç girişimciler yeni bir iş kurdukları zaman ya da mevcut...

Kapat