Kira Sigortası Nedir?

  • 13 Ocak 2019

İleri ki dönemlerde karşılaşabileceğimiz maddi ve manevi problemlerimizi maddi olarak aşabilmemiz için ödediğimiz primler karşılığı yapılan sigortalardan bir tanesi de Kira Sigortasıdır. Kiracı ve kiraya veren kişiler için yapılabilen bu sigorta çeşidi yıllardır Avrupa’da ve Amerika’da uygulanırken Türkiye’de henüz 7-8 yıldır kullanılmakta, ancak birçok kira sözleşmesi muhatabı olan kişiler böyle bir alternatifin farkında bile değillerdir.

Kira Koruma Sigortası

Kira Sözleşmesine muhatap olan iki tarafında en büyük korkularından birisi karşılarına çıkabilecek engeller nedeniyle kira ücretinin ödenememe durumuna gelinmesidir. Bu anlamda Kira Garanti Sistemi, Kira Güvence Sigortası ya da Kira Koruma Sigortası ismiyle çeşitli sigorta şirketlerince yapılan kampanyalar dâhilinde müşterileri ile faaliyet görüyor.

İnsanların başına zamanla ne geleceği, neler yaşayacağı bilinmez. Bu yüzden her şey yolunda giderken kiracı işsiz kalabilir, iflas edebilir, tedavisi uzun sürecek bir hastalığa yakalanabilir ve haftalarca hastanede tedavi görmek zorunda kalabilir ya da hayatı son bulduğundan dolayı çalışamaz hale gelir. Bu durum ise kiralamış olduğu ev, dükkân ya da arsa gibi gayrimenkulün kira bedelini ödeyemez durumuna sokar. Zor durumda kalır ve aynı şekilde ailesi de bu olumsuz durumdan etkilenir.

Bunun gibi diğer bir hak sahibi de gayrimenkulünü kiraya veren kişinin mağduriyetidir. Kişi kiradan gelecek kira bedeli ile önceden programlamış olduğu işlerinden olabilir, kira bedelini alamaz, kiracı mülkü boşaltırsa kiralanana kadar geçen sürede yine kirasını alamadığından yaşanılan sıkıntılar birbirini tetikler.

Kira Sigortaları

Yapılacak Kira Sigortası poliçesi ile ödenecek küçük primler karşılığı yapılacak sözleşmeler uyarınca, sözleşme süresince kiracı ve kiraya veren kişilerin hakları koruma altına alınmış oluyor. Maddi açılardan yaşanılan anlaşmazlıkların önüne geçilirken sözleşme gereği kira bedelini kira sigortası ödeyebiliyor.

Kira sigortasını tek taraflı olarak kiracı ya da kiraya veren kişi yaptırabilir. Düşük miktarlardaki primler ile sözleşme imzalayarak istenildiğinde bu primler taksitle ödenebiliyor. Örnekle verecek olursak 36 bin lira teminat için kiralamış olduğunuz mülkün pirimi ise yaklaşık 540 lira olarak sigortayı yaptıran kişiden çıkıyor.

Türkiye’nin önde gelen bankalarından Halk Bank Kira Güvence Sigortası ile bu anlamda müşterilerine gerekli destekleri vermeye devam ediyor. Yaklaşık 4 milyon kiracının bulunduğunu düşünürsek sigortacılık sektörünün bu paydan yararlanacağı görüşündeyiz.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Çekerek Yatırım Yapma

Geleceğe yatırım yapmanın, kazancınıza kazanç katmanın, İslami kurallar çerçevesi dışında kuralı ve protokolü yoktur. Yasal olarak yapacağınız işlemler ile  hiç...

Kapat