Ev Alırken Hangi Masrafları Öderim.

  • 12 Ocak 2017

Konut alacakların merak ettiği konulardan biriside, bankalara kullanacakları krediler için ne kadar masraf ödeyecekleri, eve ödenen miktar dışında ne kadar daha paraya ihtiyaç duyacaklarıdır.

Ev kredisinden alınan masraflar

Ülkemizde en fazla kullanılan kredi türlerinden birisi konut kredisidir. Oldukça fazla kişinin ev sahibi olmak için kullandığı konut kredisi birçok masraflar içermektedir. Uzun vadeli ve kolay ödenebilir olduğu için birçok kişi bu masrafları görmezden gelse de aslında konut kredisi içerisinde sizden talep edilen birçok gider mevcuttur.

Konut Alırken Yapacağınız Masraflar Şöyle;

  • Konut Tahsis Ücreti (Binde beş)
  • Ekspertiz ücreti (250 m2 altındaki konutlar için 544 lira)
  • DASK Poliçesi (110 m2 daire için 200 Lira)
  • İpotek tahsis ücreti
  • İpotek fekki ücreti
  • Erken ödeme cezası (kredinizi erken öderseniz)
  • KDDF (BSMV konut kredilerinde alınmamaktadır)
  • Tapu Harcı (Eve ödediğiniz rakamın yüzde 4’ü kadar)

Birçok banka özellikle erken ödenen ev kredilerinden hoşnut değildir. Bir şekilde kredinizi erken kapatmak için başvuru yapmanız halinde % iki faiz tutarı ile ödeme yaparsınız. Geri ödeme vadeniz 36 aydan daha az kaldıysa bu oran yüzde birdir. Çok daha düşük faizli bir şekilde devam eden ödemeniz ile ev kredisini ödemek daha kolay bir seçenek olacaktır. Aksi halde maddi zararını oldukça yüksek olacaktır.

Bazı bankalarda dosya masrafı alınmamaktadır ancak bu bankalarda dosya masrafını telafi etmek için faizleri yüksek tutmaktadır. Konut kredisi komisyonu da çalışanı hakkıdır çünkü size krediyi bankanın bir çalışanı pazarlamış demektir. Bankaların her kredisi aslında komisyonlu birer satış ürünüdür.

Dikkat Edin, Masraflar Çıkabilir

Konut alımında karşınıza hiç beklemediğiniz borçların çıkması demek sizi çok zorlu günlerin beklediği anlamına geliyor. Ev alımında yüksek tutarlar nedeniyle ekonomik olarak sıkışılacaktır. Beklemediğiniz giderler ile bu durum daha karmaşık bir durum haline dönebilir. Bu durumda ev alımından da vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Zira tapu harcı yüzünden son anda ev almaktan vaz geçen bir çok tüketici bulunmaktadır. Bu tüketiciler plansız hareket ile karşılarına ne gibi bir masraf çıkacağından habersiz olarak başvuru yapmaktadır. Bu nedenle ne alımı yapıyorsanız bu konuda araştırma yapmalı ve muhtemel masraflarınızı yakından takip etmek zorundasınız.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
İş Yeri Açma Kredisi Verenler

İşyeri açmak isteyen birçok kişi, yeterli nakit desteğine sahip değilse kredi alma yoluna girer. Devletin ve birçok bankanın bu kişiler...

Kapat