Ziraat  SMS Hesap Sorgulama (4747)

Ziraat Bankası müşterilerine hızlı yanıt vermek üzere verdiği hizmetlerin başında SMS sorgulama ile önemli bir adım attı. Bu sorgulamaların ana numarası 4747 Ziraat SMS Hesap Sorgulama bunlardan bir tanesi. Bankanın verdiği hizmetlerin hemen hemen hepsini mesaj göndererek sorgulama yapmanız mümkün. Bu anlamda yapabileceğiniz bazı sorgulamalar ve nasıl yapacağınıza dair webkredi ailesi olarak sizlere bilgi vermek istedik.

Ziraat Bakiye Sorgulama

Kişi istediği saatte Ziraat Bankası bünyesinde bulunan hesaplarını sorgulama ve hesap bakiyesi sorgulama imkanlarına sahip. Bunun için BAKİYE yazıp 4747 ye SMS gönderiyorsunuz. Bu işlem için ek kartlarınızdaki bakiyeleri de sorgulama mümkün. Bu iş için ise BAKİYE (Ek Hesap No) yazdıktan sonra yine aynı numaraya mesaj gönderiyorsunuz. Bankanın farklı şubeleri üzerinde hesabı bulunuyorsa bunun için BAKİYE yazdıktan sonra hesap numaranızın sonundaki 5001 veya 5002 gibi yazan numarayı yazıyorsunuz.

Hesap Hareketlerini incelemek istiyorsanız bunun için ise HAREKET (Ek Numara) mesaj göndermeniz halinde bu hesabınıza ait hareketlerinizi mesaj yoluyla alabiliyorsunuz.

Hesap Numarası Sorgulama işlemi için HESAPBILGI yazıp boşluk bırakıp son altı hanesini yazarak 4747 ye mesaj göndererek yapabiliyorsunuz.

Harçlık Avans Bakiyesi Sorgulama

Adı ile size tahsisi yapılan harçlık avans bilgilerinizi sorgulamak için yapıyorsunuz. Bu işlemi yapmak ve size kalan kullanılabilir limit bilginize ulaşabilmek içni yapmanız gereken HARCLIK AVANS BAKİYE yazdıktan sonra 4747 ye mesaj göndermeniz olacaktır. Bu hizmeti Bankkat Genç kullanıcıları daha çok kullanıyor.

Bankkart Genç Başvurusu

SMS sorgulama ile yapabileceğiniz başvurulardan bir tanesi Bankkart Genç başvurusu. Yapmak istiyorsanız başvuruya GENC BANKKART yazıp 4747 numaraya gönderiyorsunuz.

Ziraat Bankası SMS sorgulama hizmeti için alabileceğiniz diğer sorgulamalar ve mesaj kodları ise şu şekilde:

 • Fon Sorgulama işlemi için yapmanız gereken FON yazarak,
 • Döviz Sorgulama işlemi için KUR yazıp gönderiyorsunuz.
 • Kredi Kartı Limiti Sorgulama için KKLIMIT yazıp kartın son altı hanesini,
 • Kredi Kartı Ekstra Detayları için KKESKTRE kartın son altı hanesini yazıp,
 • OGS bakiyesi sorgulama için OGSBAK boşluk PLAKA numaranızı yazarak,
 • OGS Bakiye Yükleme için OGSYUK boşluk PLAKA numarasını yazıp yüklemek istediğiniz tutarı TL olarak yazarak,
 • Tüketici Kredi Başvurusu için TUKETİCİ boşluk TC NO boşluk KREDİ TUTARI boşluk VADE boşluk AYLIK GELİR yazdıktan sonra,
 • Taşıt Kredisi Başvurusu için TASIT boşluk TC NO boşluk, KREDİ TUTARI boşluk VADE boşluk AYLIK GELİR yazdıktan sonra,
 • Konut Kredisi Başvurusu için KONUT boşluk TC NO boşluk KREDİ TUTARI boşluk AYLIK GELİR boşluk KONUT BEDELİ yazarak,
 • Kredili Mevduat Hesabı Başvurusu için KMH yazıp TC NO, KMH Tutarı, Aylık gelir yazarak,
 • Bankkart Combo başvurusu için COMBO yazıp TC NO yazarak,
 • IBAN sorgulama işlemi için IBANBILGI YAZIP boşluk kartın son altı hanesini yazarak 4747’ye mesaj göndermeniz yetiyor.

Sorgulama neticesinde istediğiniz bilgiler yine banka tarafından size mesaj yoluyla iletiliyor.

Ziraat SMS Sorgulama Ücretleri Ne Kadar?

Banka bu hizmet için ayrıca bir ücret talebinde bulunmuyor. Fakat sizler kullanıcı olarak GSM şirketini size verdiği hizmete bağlı olarak SMS ücreti ödemekle yükümlüsünüz. Yani her sorgulama bir SMS karşılığı ücretlendiriliyor.

“Ziraat  SMS Hesap Sorgulama (4747)” üzerine 2 yorum

  • Bunu da ekleriz Serdar Bey. Ziraat Bankası’nın böyle bir kurnazlık yapmaya yelteneceği aklımıza gelmedi… İyi uyardınız.

   Yanıtla

Yorum yapın

Krediler