Ziraat İnternet Bankacılığından Fatura Ödeme Limitleri

Bankacılık işlemleri belli ticari kaygılar nedeni ile limitler dahilinde yapılmasına olanak verilen bir hizmet. Bu hizmetlerden birisi günlük kullanıma konu edilen faturaların ödenmesidir. Günlük olarak kullanmış olduğunuz telefon, su, elektrik gibi standart giderlerin ödemesi Ziraat İnternet Bankacılığı üzerinden yapılıyor. Bu durum beraberinde mobil bankacılıktan da yapılabiliyor anlamına geliyor. Fakat fatura ödemelerinde de bir limit söz konusu. Buradaki limit ise ödeme tutarından ziyade fatura adedi ile sınırlı.

Bireysel Müşterilerin Fatura Ödeme Limiti

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı üzerinden fatura ödeme limitleri ticari ve bireysel olarak değişkenlik gösteriyor. Bu limitin nedeni ise bazı kişilerin farklı kişilere ait fatura ödemelerinin ücret karşılığı gerçekleştiriliyor olması diyebiliriz. Bunun banka tarafından yapılabilecek bir mantıklı açıklamasının olabileceği kanaati ile bireysel kullanıcı konumundaki kişilerin bir aylık süre içinde en fazla 30 adet fatura ödemesi yapılmasına olanak veriliyor. Bu otuz faturanın ne kadar bir tutar yekünü tuttuğunun bir önemi yok. Bu tutar 1 lirada olsa 1 milyon lirada olsa limit söz konusu değil. Fakat toplam olarak aylık 30 faturadan daha fazla adet ile Ziraat İnternet bankacılığından fatura ödemesi söz konusu değil.

Kurumsal ve Ticari Müşterilerin Fatura Ödeme Limitleri

Bireyselde 30 ödeme ile sınırlama koyan Ziraat Bankası Kurumsal müşterilerin fatura ödeme limitlerini adet olarak iki katı yani 70 olarak belirlemiş durumda. Ticari bir kurumsal müşteri konumundaysanız bu kişiler kendilerine ve farklı kişilere ait faturaları bir ay içerisinde 70 kez ödeme imkanlarına sahip. Yine burada maksimum bir ödeme tutarı söz konusu değil. Bu durum limitlere bağlanmamış durumda.

Ziraat Bankası ATM limitleri ile para çekme ve yatırma belli tutarlar üzerinden yapılabilirken fatura ödemelerinde bu tutarlar dikkate alınmıyor. Aksine yatırdığınız faturanın adet sayısına bakılıyor. Bireysel müşteriler aylık 30 kurumsal müşteriler ise aylık 70 fatura ödeme hakkına sahip.

Fatura Ödemelerinin Bankalardan Yapılması Zorunlu

Fatura ödemelerinde bankalardan yapılması gerektiğine dair bir zorunlulukta bulunuyor. Bu zorunluluk kayıt dışı işlemlerin önüne geçmek için. Maliye Bakanlığı bu hizmeti önlemek için 7 bin lirayı aşan tüm ödemelerin bankalar yada finans kuruluşları ile PTT yoluyla yapılmasını zorunlu kılıyor. Bu zorunluluk ise 2003 yılından bu yana devam ediyor ve aradaki limit de zamanla değişebiliyor. 13 yıldır yürürlükte olan uygulama fatura olmak zorunda olan kişiler kapsamında. Eğer vergiden muaf bir esnafsanız, birinci ve ikinci sınıf tüccarsanız, serbest meslek erbabı olarak faaliyetteyseniz, basit usulde vergi ile çalışıyorsanız bu kapsam içerisindesiniz demektir.

Yorum yapın

Krediler