Ziraat Bankasından Satılık İcralık Gayrimenkuller

Belki size uzak bir konu olacak. Fakat Türkiye’de bankalardan konut alımı için konut kredilerinin çekilmesi ve bu kredilerin geri ödemesinin mümkün olmadığı zamanlarda ise bankanın bu konutları satışa çıkardığınız duymuş olabilirsiniz. Ziraat Bankasından satılık icralık gayrimenkuller sizin kulağınıza uzak gelebilir. Fakat bu durumu ister değerlendirin ister değerlendirmeyin yine de bilmeniz gereken bir husus olarak sizlere yazmak istedik.

Bir çok insanın faydalandığı konut kredileri yeri geliyor maalesef ki güzel sonuçlanmıyor. Kredi ödemeleri yapılamıyor, veya eksik yapılıyor ya da nakit olmuyor ve yapılamıyor. Türkiye’deki kamu bankalarından birisi olan Ziraat Bankası herkese özel konut kredisi kampanyası düzenliyor. Ancak ödemelerin yapılmaması durumun da yasal takip, kanun takip süreci gibi süreçler sonrasında teminat olarak gösterdiğimiz gayrimenkullere veya herhangi ipotek ettiğiniz bir mala el konuluyor ve satışa çıkıyor. Bizlerde şimdi Ziraat Bankası gayrimenkul ihaleleri, ihale süreçleri, kredi koşulları vb. gibi detayları size aktaracağız.

Ziraat Bankası Gayrimenkul İhalelerine Nasıl Katılım Sağlarım?

Ziraat Bankası her gayrimenkul için farklı tutarlarda teminat bedeli belirlemekte. Bu gibi durumda yapılması gereken bankanın internet sitesinde bulunan teklif mektubu ile peşin ya da taksitli olmak üzere satış şartnamesinin doldurulmasıdır. En geç ihale bitiminden 1 (24 saat ) gün önce kapalı zarf içinde ilgili ihale komisyonuna teslim edilmesi ya da posta ile ulaştırılması zorunludur. Ancak bilinmesi gereken çok önemli bir unsur mevcut. Postadaki gecikmelerden banka sorumlu olmamaktadır. Sorumluluk tamamen kişiye aittir. Aşağıdaki linkten gayrimenkullere göz atıp teklif verebilirsiniz;

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/gayrimenkul/satilik-gayrimenkuller

Ziraat Bankası Gayrimenkul Satış İhaleleri Nasıl Yapılıyor?

Her gayrimenkulün satışı için bir ihale tarihi belirlenir. Diğer teklifler ile pazarlık yapılmaya başlanır veya açık arttırma usulü ile satış işlemleri gerçekleşir. İhaleye katılmak isteyenlerin bireylerin belirlenen saatte ve tarihte tamamen hazır olmaları gerekmektedir.

İlgili Yazı : Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar

Gayrimenkul İhalesi Ödemeleri Nasıl Yapılmakta?

Ziraat Bankası gayrimenkul satışları ndan doğan ödemeleri peşin ve taksitli olmak üzere 2 farklı çeşitte yapabilir. Ziraat’ten kullanılan ya da başka bankadan kullanılan kredi ile yapılan ödemeler peşin ödeme olarak bilinmektedir.

Taksitli ödemelerde ise bu durum farkldıır. Satış bedelinin yüzde 25’inin peşin ödenmesi gerekmektedir. Geri kalan yüzde 75’lik kısmı için faiz uygulanır ve bir vade süresi belirlenir.

Gayrimenkul İhalesine Verilen Tekliflerde En Yüksek Teklife mi Satış Yapılıyor?

Bu sorunun cevabı hayır. Banka gelen tüm teklifleri değerlendirir. Ancak ihaleni yapılıp yapılmaması, kime satılıp satılmayacağına kesin kararı banka vermektedir.

Teklifin Kabul Edildiği ya da Edilmediği Nasıl Öğrenilir?

Banka bilgilendirme yapmaktadır. Teklifi reddedilenlerin teminatları geri iade edilmektedir.

Yapılan Satışlara KDV Ekleniyor mu?

Ziraat Bankası KDV Mükellefi olduğundan ötürü satış bedellerine KDV eklemiyor.

Tapu ve Kadastro Harcı Ödemesi Kim Tarafından Yapılacak?

Harç ödemeleri hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmektedir

Yorum yapın

Krediler