Ziraat Bankasından Enflasyona Endeksli Vadeli Mevduat Hesap Hizmeti

Ziraat Bankasından Enflasyona Endeksli Vadeli Mevduat Hesap Hizmeti. Vatandaş Türk Lirasının enflasyona yenik düşmesi ile değer kaybetmesinin önüne geçebilmek adına parasını farklı yatırım türlerinde değerlendiriyor. Bu yatırım türleri ise başlıca altın ve döviz. Çünkü altın ile dövize oranla TL değer kaybetmesi halinde vatandaşta bu kaybı yaşamamak adına bir önlem almış oluyor. Türkiye’de tüketicilerin paralarının değerini kaybetmemesi, enflasyona yenik düşmemesi adına Ziraat Bankası enflasyona endeksli Vadeli Mevduat Hesabı Hizmeti vermeye başladı.

Enflasyona Endeksli Faiz Oranı Ne Demek?

Ziraat Bankası bünyesinde vadeli mevduat hesabı açtıran kişilerin hesap açılışında verilen faiz oranlarının yanında, talep edilen vade sonrasında oluşacak enflasyon rakamları ile karşılaştırıldığında yüksek olan faiz üzerinden para kazandırmasıdır. Yani vade sonu TÜFE değişim oranına ilave ek oran daha eklenmiş oluyor. Bu durumda tüketiciler yatırdıkları paradan faiz kazanırken muhtemel TL nin değer kaybı sonrasındaki kayıp tutarı da Ziraat Bankasından karşılanmış oluyor.

Ziraat Bankası faiz korumalı vadeli mevduat hesabını en az 92 gün en fazla ise 370 gün süre ile vadelendirebiliyorsunuz. Vadeli hesabın açılışı esnasında size verilecek olan taahhüdün sonrası vade bitiminde TÜFE ile marj oranı belirlenerek size ödeme yapılıyor. Ayrıca bu hizmet sadece gerçek kişiliklere veriliyor. Tüzel kişilikler bu hizmetten faydalanamıyor.

Enflasyon Korumalı Hesap

Ziraat Bankasının vermiş olduğu bu hizmet size daha çok faiz kazancının yanı sıra paranızın enflasyona yenik düşmesi, bu sayede paranızın değer kaybetmesini önlemek amaçlı verilen bir bankacılık ürünü. bu hesabın vadesi ise 366 ile 370 gün arasında yapılabiliyor. Yatıracağınız paraya karşı bir vadeli faiz taahhüdü bulunmuyor. Bu oran vade sonunda yıllık TÜFE değişimi ile geçerli olan oranlar ve risk primi ilave edilerek sunuluyor.

Ziraat Bankası Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı aylık, üç aylık ve yıllık endeks değişimlerine bağlı olarak dönem ödemeli olarak 12 ay vadeye kadar hesap açılışı gerçekleştiriyor. Dönem ödemeleri ise üç ayda bir olabiliyor. Bu hizmetten faydalanmak için başvuru kanalı sadece Ziraat Bankası şubeleri.

İstediğiniz Zaman Hesabı Kapatabiliyorsunuz.

Açmış olduğunuz bu hesaplar ile vadeli hesaptaki paranızı istediğiniz zaman kapatarak çekme imkanınız bulunuyor. Fakat burada çekilen para ile faiz kazancınızdan oluyorsunuz ve vadesiz hesabınıza para aktarımı sağlanıyor.

Hesap açılışı sonrası tekrar para yatırmak isterseniz aynı hesap üzerinden bunu gerçekleştiremiyorsunuz. Yatırım için paranızı vadeli mevduat hesaplarında değerlediriyorsanız yada değerlendirmek istiyorsanız Ziraat Bankasının başlatmış olduğu bu Eflasyona Endeksli Mevduat Ürünleri üzerinde değerlendirebilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler