Ziraat Bankası’ndan Çiftçiye Faizsiz 100 Bin Lira Kredide Son Durum

Çiftçilerin gelirlerinin artırılabilmesi ve beraberinde tüketicilere daha uygun fiyatlarda et ile süt üretiminin sağlanması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sürekli yeni adımlar atıyor. Bu adımlardan bir tanesi de 7 yıl vade ile faizsiz 100 bin lira kredi kullandırılması.

Erzincan’da Dağıtıldı

Çiftçilerin gelirini artırmak, büyükbaş hayvan sayısı ile et’de dışa bağımlılığı azaltmak için başlatılan 250 bin düve projesi kapsamında ilk teslimatlar Erzincan Akyazı ilçesinde gerçekleştirildi. 30 binin üzerinde çiftçinin başvurduğu proje ile et ithal etmekten daha çok et ihraç eden bir ülke olma anlayışı içerisinde planlanan, tarım ve hayvancılık desteklemeleri kapsamında yeni düve dağıtımları zamanla yerini bulacak.

Çiftçilere faizsiz kredi verilmesinin ana nedeni elbette çiftçinin gelir düzeyini artırmak ve et üretimine teşvik olarak değerlendiriliyor. Faizsiz 100 bin lira kredi teşvikinin hazırlanması için TİGEM, Ziraat Bankası ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ortak çalışma yürüterek “500 Bin Anaç Koyun ve 250 bin Düve Projesi”ni hayata geçirdi.

Projeden Kimler Yararlanacak?

100 bin lira 7 yıl vadeli faizsiz kredi imkanı verilmesi amacıyla hazırlanan sözleşmeli üretim modeli projesi kapsamında yararlanabilmeniz için öncelikle kredibilitinizin yeterli olması gerekiyor. Ayrıca Bakanlık kayıt sistemine kaydınızın olması öncelikli. Bu projeye katılmak isteyen çiftçilerin yine bu projeyi kaldıracak kapasitedeki barınaklarının olması, çiftçinin bu hayvanlara bakacak kadar yem temini için  mera varlığının bulunması önemli.

Projeye katılım için başvuru sağlayan çiftçiler arasında bir puanlama havuzu uygulanarak yüksek puana sahip çiftçilere 7 yıl vadeli 100 bin lira faizsiz kredi imkanlarından proje kapsamında faydalandırılacak. Bu nedenle başvuran herkesin bu şartlardan faydalanabilmesi mümkün değil.

Kredi Ne İçin Kullandırılacak?

Öncelikle 300 baş anaç koyun temini için kullandırılması gündemde. Bu koyunlarla birlikte doğacak olan kuzulara devlet alım garantisi verecek ve fiyatları da taban fiyat üzerinden ödenecek. Böylelikle verilen kredilerin geri ödemeleri de bu kuzuların bedelleri düşüldükten sonra üreticilere ödenecek. Alınan kredinin geri ödemesi iki yıl ödemesiz, beş yıl ödemeli olarak gerçekleştirilecek ve ödemeler yedi yılda tamamlanacak.

“500 Bin Anaç Koyun ve 250 bin Düve Projesi” ile sekiz yılda beş milyon baş damızlık koyun vermeyi planlayan bakanlık  250 bin düve projesi için de Tarım Kredi Kooperatiflerine yetkiyi vermişti. Bu proje için verilecek olan 100 bin lira faizsiz kredinin yüzde 80’lik kısmı düve alımında, yüzde 20’si ise bu düvelerin bakımı için yem alımında kullanılabilecek.

“Ziraat Bankası’ndan Çiftçiye Faizsiz 100 Bin Lira Kredide Son Durum” üzerine bir yorum

 1. Çiftçiye hiçbir fayda sağlamayacak bir uygulama.
  Kesinlikle bir çapanoğlu var bu işte.
  Neden köylü hayvanını kendisi alamıyor.
  Neden her üretici alamıyor.
  Birileri mera ve mandıra gösterip yolsuzluk yapacaktır. Çünkü ortam buna müsait.

  Yanıtla

Yorum yapın

Krediler