Ziraat Bankası Traktör Kredisi, Alma Şartları, Geri Ödeme Koşulları

Tarım ve çiftçilik denilince genel olarak ilk akla gelen toprak ve hayvancılık geliyor. Bu işlemleri gerçekleştirecek çiftçilerin de en çok yardımcısı olan mekanik ekipmanların başında traktörler geliyor. Yapılan işlemlerin hepsinde hızlı ve kolay çözüm sunan traktörlerin alımı ise maddi olarak yüksek tutarlarda olabiliyor. İster yenisini alacakların isterse yenileyeceklerin yardımına koşan finans kuruluşlarının başında gelen Ziraat Bankası traktör kredisi tahsisi yapıyor. Bu kredinin tahsisi, vadesi ve şartları bankalar arasında farklılık gösteriyor. İsterseniz traktör almak isteyen çiftçiler için bankaların sunmuş olduğu şartları beraber inceleyelim.

Tarımsal üretim yapan kişilerin en büyük yardımcısı konumunda olan traktörlerin fiyatı modeline, kapasitesine ve markasına göre farklılık gösteriyor. Teknik olarak bankaların hizmet listesinde tarımsal mekanizasyon aletleri ya da tarımsal destek makineleri olarak değerlendiriliyor olsa da, bu sınıfa traktörlerde giriyor. Yani tarımsal işletme ve kişilerin kullandığı mekanik araçların içerisine traktörde giriyor. Çiftçilerin Ziraat Bankası traktör kredisi alması için bu hizmetleri incelemesi gerekir. Ama toplum içerisinde bir nevi taşıt kredisi olarak değerlendiriliyor.

Traktör ve Yardımcı Ekipmanlara Kredi Ziraat Bankasından

Çiftçilerin işlerine yardımcı olan ve her işini hızlandıran traktör belli başlı bir yardımcı mekanik araç değil. Yapılan hizmete göre de bu traktör için farklı makine ve teçhizatların alınması gerekiyor. Öyle ki, traktöre bağlanarak yapılan onlarca çeşit iş türü bulunuyor. Çim, yonca yada arpa buğday gibi hasatların biçilmesi için biçme makinesi, biçilen ot ve sapların balyalanması için balya makinesi, yem karma, tarla sürmek için pulluk, saman için patoz ve bunlar gibi bir çok teçhizat traktörlere bağlanarak çalıştırılabiliyor. Bu nedenle traktör bir çiftçinin olmazsa olmazları arasında bulunuyor.

Tarımsal üretimin baş tacı traktörlerin alımında finans kuruluşları tüm desteğini veriyor. Kredi ile alınabilen traktörler zaman zaman devletin yaptığı hibe krediler ile de gerçekleştirilebiliyor. Güncel olarak hibe kredisi bulunmasa da, Devlet Destekli Traktör Hibe Kredileri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tarımsal Destekler İçin Bakanlar Kurulu Kararı Gerekiyor

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığınca çiftçilere verilen destekler içerisinde Tarımsal Mekanizasyonları da bulunuyor. Bu destekler devletçe yapılırken, bu destekler dışında bankalardan teçhizatlar için alınan krediler için özellikle Ziraat Bankası Ziraat Kredilendirme Belgesi talep ediyor. Ayrıca alacağınız ürünün markası ile anlaşma yapan bankaların traktör kredisini daha uygun şartlarda verdiğini, sabit faizler sunduğunu da hatırlatalım.

 Çiftçilere teşvik olması amacıyla çıkartılan Bakanlar Kurulu Kararları ile bu kararlarda belirtilen şartları karşılayacak kriterlere  sahipseniz şanslı kişiler arasındasınız. Çünkü bu şartları taşıyabilen çiftçilere sağlanabilecek olan sübvansiyonlu krediler ile daha düşük faizli şartlarda nakit desteği alabiliyorsunuz.

Uygun Şartlarda Traktör Almak İçin Çiftçiler Ne Yapmalı?

Devletin ve AB uyum yasaları gereği Avrupa devletlerince verilen destekler ile traktör ve yardımcı malzemelerinin alınması ile ilgili bir çok örnek bulabilirsiniz. Bu örnekler ile tahsisi edilen desteklerin hangi şartlarda alındığı, kimlerin destek verdiği, kredi veren bankalar ile finans şirketleri incelenerek bu işleme başlanabilir.

Devletin verdiği ve muhtemel vereceği hibe krediler ve faizsiz destekler sürekli takip edilmeli, bu desteklerin açıklanmasından önce muhtemel istenilecek şartlar yerine getirilmelidir. Devlet destekli hibe kredilerin verilmesinde en çok istenilen şartlardan birisi Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığınca sürdürülen dijital çiftçi sistemine kaydınızın olması gerekir. Bu kaydın gerçekleşmesi için ikametinizin bulunduğu il veya ilçe müdürlüğüne giderek istenilen belgeleri hazırlamanız ve başvuru yapmanız ile Çiftçi kayıt  sistemine kaydınız oluşturulacaktır.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi İçin İstenilen Belgeler

Yıl içerisinde çiftçilere teşvik amaçlı olarak traktör hibesi açıklanmamış olmasına rağmen Ziraat Bankası talep edenlere kredi tahsisinde bulunmaya devam ediyor. Alacağınız kullanılmamış ve ikinci el traktör alımı için finans desteği başvurusunda bulunabiliyorsunuz. İl ve ilçelerin hemen hepsinde hizmet veren Ziraat Bankası Traktör Kredileri alımı için uygun bir adres olabilir. Artan, yani değişen taksit ile sabit taksit imkanları ile iki çeşit halinde verilen kredi çiftçinin isteği yönünde değerlendiriliyor.

Başlıca istenilen belgeler ise şu şekilde; Nüfus Cüzdanı, Çiftçi Kayıt Belgesi, Tarımsal işletmennin sürdürüldüğü menkullere ait tapu kayıtları ile kira kontratları, Alınacak krediye dair teminatlar ve Bilanço tutan işletmelerin son üç yıllık bilançoları ve gelir tabloları şeklinde.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi ve ekipmanlarına Başvuru sadece banka şubeleri nezdinde gerçekleştirilebiliyor. Dijital kanallardan ya da SMS ile başvuru söz konusu değil.

Traktör Kredisi Örnek Hesaplama

Ziraat Bankasının çiftçilere sunduğu traktör kredisi alımında vadeler ve faiz oranları ile ilgili olarak internet üzerinde onlarca sayfada hiç alakasız yazılar bulunmaktadır. Bu krediye başvuru, şartlar ve ödeme hususları ile ilgili ayrıntılara ancak konunun muhatabı Ziraat Bankası şubeleri üzerinden öğrenebilirsiniz. Webkredi adresi olarak sadece bilgilendirme yazımızı okumanız ile muhtemel başvurunuzu banka şubeleri üzerinden gerçekleştirmeniz sizler adına da çok olumlu bir adım olacaktır.

Traktörün Ne Kadarına Kredi Alabilirim?

Tahsis edilen kredi traktörün fiyatına göre değişiklik gösteriyor. Fakat alınabilecek kredi tutarı yüzde 75 ile sınırlı. Traktörün tamamına kredi almanız mümkün değil. 60 bin liralık bir traktör alıyorsanız bunun 45 bin lirasını kredi olarak alabilirsiniz. 70 bin liralık bir traktör ise 52 bin 500 lira kredi alabiliyorsunuz.

Traktör Kredisi Geri Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

Traktör kredilerindeki faiz oranı değişiklik gösteriyor olsa da, maksimum alabileceğiniz vade süresi 60 ay yani beş yıl ile sınırlı. Fakat çiftçilere almış oldukları kredilerin ödemelerinde benzersiz fırsatlar verilebiliyor. Çiftçinin geliri ve gelir zamanına bağlı olarak ayda bir, üç ayda bir, altı ayda bir ya da yılda  bir ödemeli olarak kredilerde alınabiliyor.

İkinci El Traktör Alımında Şartlar

Kullanılmayan traktörlere verilen finans desteği kullanılmış olanlara da veriliyor. Fakat burada en büyük şart  5 ve daha küçük yaştaki traktörler için. Yani altı ve daha yüksek yaşa, modele sahip traktörler için Ziraat Bankası Traktör Kredisi tahsisinde bulunmuyor. Bu tarzda alımlar için maddi ihtiyacınızı diğer kredi ürünlerinden birisi olan Tüketici Kredileri ile karşılamanız banka tarafından verilecek onay ile mümkün.

Ziraat Bankasının Anlaşmalı Olduğu Traktör Markaları

Açıkcası bankanın traktör kredisi tahsisi yaparken anlaşmalı olduğu traktör markaları ile ilgili açıklayıcı bir bilgi bulunmuyor. Fakat Türkiye’de satışa sunulmuş olan onlarca traktör markası bulunuyor. Ziraat Bankası traktör kredisi tahsisi yaparken talep eden kişilere her marka için kredi tahsisi yapabilir. Başlıca traktör markalarının da Fiat, Ford, Massey Ferguson, New Holland, Tümosan, Türk Traktör, Universal, Başak, BMC, Erkunt olduğunu hatırlatalım.

Ziraat Bankasından Traktör Kredisi almak isteyenlerin bütçelerinin muhasebesini yaptıktan sonra en yakın banka şubesine yada hesabının bulunduğu bankaya giderek başvuruda bulunması, Müşteri yetkilisi ile yapacağı istişare sonunda krediyi alıp, alamayacağı gibi hususlar ile, alınacak tutarlar ve geri ödeme koşulları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Muhtemel alacağınız krediler ile tarımsal işletmenizi genişletebilir, iş yükünüzü hafifletirken gelirinizi de artırabilirsiniz.  Nitekim iş geliştirmeler içerisinde riskleri barındırıyor olsa da, bu risklerin bertaraf edilmesi neticesinde gelirinizi artırabilir ve iş yükünüzü ciddi oranlarda indirebilirsiniz.

“Ziraat Bankası Traktör Kredisi, Alma Şartları, Geri Ödeme Koşulları” üzerine 2 yorum

  1. Ursuz traktör aldim değişken faizli dediler bu şekilde alınan krediyle.dieri arasında ne gibi fark var

    Yanıtla
    • Ünal bey değişken faizli olması demek belli dönem sonunda artan faiz yada düşen faizler eşliğinde verilen bir kredi türüdür. Size kredi öncesi verilen ödeme planında taksitleriniz bellidir. Bu sözleşme şartları önem arz ediyor. Bu şartlarınızı bilmediğimiz için size ayrıntılı bir cevap veremiyorum. Saygılarımla.

      Yanıtla

Yorum yapın

Krediler