Ziraat Bankası Seracılık Kredi Paketi (2 Yıl Ana Para Ödemesiz)

Ziraat Bankası gerçek ve tüzel kişiliklere sunulmak üzere Bitkisel üretim yapanlara yeni kredi tahsisi yapmaya başladı. Bitkisel üretim adı altında tarla, bahçe gibi üretimler başta olmak üzere seracılık, topraksız üretim, su kültürü üretimlerine yönelik olarak çiftçinin ihtiyacını karşılayacak kredinin başvuruları sadece Ziraat Bankası şubelerinde.

Seracılık paketlerinin yanında eğer ki genç girişimci iseniz devlet destekli şekilde tarım kredileri de çekebilirsiniz. Bu hususta muhasebecinizle konuşmanızı öneririm. Tarımsal üretimin azalması ve yeni girişimcilerin tarımdan ziyade başkaca alanlara yönelmesi nedeniyle devlet ileride “yiyecek kıtlığı” yaşanmaması adına bu tür kredileri arttıracaktır.

Seracılık Kredi Paketi Ziraat Bankası’nda

Devlet bankası hüviyetiyle her daim çiftçinin yanında olan Ziraat Bankası güncel olarak yeni bir seracılık kredi paketi hazırladı. Sertifikalı tohum yetiştiriciliğinden serada meyve sebze yetiştiriciliğine kadar bir seri üretimi kapsayan serada iç ve dış mekan üretimi yapan ve yatırım yapmayı düşünenlerin ihtiyaçlarını karşılamak adına çiftçiler kredi kullanımı yapabilecekler. Ziraat Bankası daha öncede genç çiftçi hibe kredisi vermişti.

Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Paket içerisinde alınacak kredinin azami faiz oranı yüzde 8,25 olarak veriliyor ve toplamda 7 yıl vadede borcunuzu ödeme imkanı veriliyor. 84 ay vade oldukça uzun, en önemli özelliği isi iki yıl ana para ödemesiz olarak sunuluyor. Yatırımcılar için cazibesi ise 10 milyon liraya kadar hazine desteğinin sağlanacak olması. Bu limitlere göre yapılması düşünülen yatırımın da yüzde 75 oranında yani 3/4 ü kadar kredi kullanımı imkanı veriliyor. Alacağınız kredilere karşılık gelen teminat tutarlarını da bankaya gösterilmesi gerektiğini ayrıca hatırlatalım.

Hangi Üretimler İçin Kredi Alabilirim

Yağlı Tohumların üretimi, tahıl, endüstriyel bitkiler, aromatik bitkiler, yumrulu bitki ve balagiller, sertifikalı tohum yetiştiricili yapan işleyen ve pazarlayanlar, tarlada üretim, meyve yetiştiriciliri, her türlü üstü açık ve kapalı seralar gibi tarla, bahçe, su kültürü ve topraksız üretimlere konu olarak Ziraat Bankası Seracılık Kredi Paketi alabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası iki türlü olarak seracılık paketi sunuyor. Birincisi işletme kredisi diğeri ise yatırım kredisi. Elbette tarım üretimi için sunulan bu paket için işletmelerde kullanabileceğiniz gübre, ilaç, nakliye, pazarlama, bu işlemlerde kullanılacak demirbaş temini ve bunların bakım onarımı, işletmenin kirası, sigortası gibi hususları barındırıyor.

Yatırımınıza söz konusu olabilecek bağ, bahçe, sera ve soğu hava deposu gibi kurmak istediğiniz tesislerin alımı, kiralaması başta olmak üzere bu hususlarda kullanılacak sulama sistemi, sulama kuyusu, enerji üretiminde kullanılacak olan güneş, rüzgar enerjileri yatırımında kullanabileceğiniz yatırım kredileri için alınabiliyor.

Ziraat Bankası seracılık kredi paketi alımında öncelikle Bakanlar Kurulu Kararlarında belirtilen kriterleri karşılıyor olmanız gerekiyor. Bu sayede düşük faizli ve uzun vadelerde Ziraat Bankası yatırım ve işletme kredisi alabiliyorsunuz.

Gereken Belgeler

İki farklı türde kredi tahsisi sağlandığı için;

Gerçek kişilerden; Kimlik, ÇKS (Çİftçi Belgesi), tarım yapabileceğiniz tarla, kiralama işlemleri için tapu ve kontrat gibi belgeler, alacağınız krediye göstereceğiniz teminata ait belge, bilanço esasına göre faaliyet gösteriyorsanız son üç yıllık gelir tablonuz ve bilançonuz isteniyor.

Tüzel Kişiliklerden; ÇKS, Tüzel kişilik olduğuna dair yayımlanan Ticaret Sicil Gazetesi, Çİftçi oda kayı belgesi, bu tüzel kişiliği yönetme yetkisine sahip olduğunuza dair noter onaylı belge ve imza sirküleri, Vergi Lehhanız, vergi karşılığında teminatlar, yine tarımsal işletme için kira, tarla gibi hususların belgeleri ile sadece banka şubelerine başvururak yapabiliyorsunuz.

Yorum yapın

Krediler