Ziraat Bankası Müşteri Numarası Öğrenme

Müşteri numarası banka tarafından tanımlanan ve müşterileri birbirinden ayırt etmeye yarayan bir kimlik numarasıdır. Müşteri numarası ile neredeyse bütün bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmekteyiz. Ziraat bankası da müşteri numarası kullanmaktadır. Müşteri numaraları bazı durumlarda unutulabilmektedir veya kaybolabilmektedir. Peki, Ziraat Bankası müşteri numarası öğrenme işlemini nasıl gerçekleştirebiliriz?

Ziraat Bankası müşteri numarası banka kartının ön yüzünde yer almaktadır. Banka kartının ön yüzünde 16 haneli bir sayı bulunmaktadır. Söz konusu sayının ilk 4 hanesinden sonra bulunan 8 hane müşteri numarası olarak geçmektedir. Bu şekilde müşteri numaranızı tespit etmeniz mümkündür. Bunun dışında müşteri numarası öğrenmede telefon bankacılığı da sıkça kullanılmaktadır. Müşteri hizmetlerini arayarak müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz.

Müşteri Numarası İle Giriliyor

Ziraat bankası internet bankacılığını kullanmak istediğiniz takdirde müşteri numarası giriş için gerekli kılınmıştır. Bunun yanında şifrenizin de olması gerekmektedir. İnternet sitesinde bulunan Ziraat Bankası bireysel internet şubesi sekmesinde, müşteri numaramı unuttum sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeye tıklayarak da müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu aşamada T.C. kimlik numaranız, kayıtlı cep telefonunuz gibi güvenlik amaçlı sorular sorulmaktadır. Doğru bilgiler sonucunda müşteri numaranızı elde edebilirsiniz.

Kartınız Kaybolduysa Şubeye Gidin

Şayet kartınızı kaybettiyseniz ve yukarıda bahsedilen yöntemleri kullanamıyorsanız mutlaka herhangi bir Ziraat Bankası şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Banka şubesinde ise gişe işlemleri için sıra numarası almanız gerekecektir. Ardından temsilciye müşteri numaranızı öğrenmek istediğiniz söylerseniz yardımcı olacaklardır. Fakat, kartınız kaybolduysa mutlaka bunu da bankaya bildirmeniz önerilmektedir. Çünkü kaybolan kart ile gerçekleşecek yetkisiz işlemler tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Şubeden veya telefon bankacılığı ile yeni kart talebinde bulunabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz hususlar ışığında müşteri numaraların güvenlik amacıyla türetildiğini söyleyebiliriz. Güvenliğiniz için bu numaraları kimse ile paylaşmamalısınız. Eğer Ziraat Bankası’na ait müşteri numaranızı unuttuysanız yukarıdaki basamakları takip edebilirsiniz.

Krediler