Ziraat Bankası Kredi Koruma Sigortası

Doğumda olduğu gibi hayatta insanoğlunun başına gelebilecek bir husus bulunuyor. Kime ne zaman ne olacağını bilemeyiz. Bu nedenle bankalar müşterilerine verdikleri kredilerden doğabilecek zararlarını korumak, sigorta koluyla gelir sağlamak ve müşterilerinin zamanla oluşacak mağduriyetlerini engellemek adına Ziraat Bankası Kredi Koruma Sigortası ürünü sunuyor.

Kimler Kredi Koruma Sigortası Yaptırıyor

Bankadan kredi ürünlerinden herhangi birini kullanan herkes bu sigortayı yaptırabiliyor. Burada amaç kişinin aldığı kredinin geri ödemelerini güvence altına almak. Yani tüketici bu kredi taksitlerini ödeyemez duruma gelmesi halinde sigorta devreye giriyor ve taksitler hatta kredinin tamamı sigorta tarafından karşılanabiliyor. Krediyi alan tüketicinin başına maddi ve manevi bir durum gelmesi halinde bu sigortayı yaptırması halinde ödeme gerçekleşiyor. Tüketici işsiz kalırsa, kaza sonucu vefat etmişse, kaza ile maluliyet haline gelmişse, hastalıklar nedeniyle iş göremez haline geldiğinde alınan kredinin taksitleri bir yıl boyunca yani 12 ay’a kadar sigorta tarafından karşılanıyor.

Yaşı 18 ile 65 yaşı arasındaki herkes aldıkları krediler için Ziraat Bankası Kredi Koruma Sigortası yaptırabiliyor. Bu sigortayı yaptıramayacak meslek grupları bulunuyor. Başlıca Devlet Memurları, emekli, çiftçi ve ev hanımları bu sigorta kapsamındaki hizmetten faydalanamıyor. Sigorta ise kredinin kullanımı ile birlikte beş gün içinde yapılması gerekiyor.

Kişinin kendi isteği dışında işsiz kalması halinde bu sigorta kredi taksitlerini ödüyor. İşsiz kalınması halinde her işsizlik için ilk altı ay, toplamda ise 12 ay süre ile sigorta kredi taksitlerini ödüyor. Fakat burada kişinin kendi kusuru dışında işsiz kalması önemli. Kendisi işten ayrılırsa bu sigorta kapsamında ödeme alamıyor.

Vefat Eden Kişinin Sigortası Ne Oluyor?

Ziraat Bankası Kredi Koruma Sigortası yaptırılması halinde bir poliçe düzenleniyor. Bu poliçede belirtilen tutarlar üzerinden kaza ile ölen sigortalıya tazminat ödemesi yapılıyor. Kaza sonucu kişi sürekli bir sakatlığa maruz kalırsa yine sakatlık oranına göre tazminat ödemesi yapılıyor.

Hangi Hallerde Teminat Kapsamına Alınmıyor?

Kredi kullanımı ile birlikte sigorta yaptırılması esnasında kişinin bulunan rahatsızlıkları ve bunlardan dolayı meydana gelebilecek maluliyeti kapsama alınmayanlardan. Doğuştan gelen bir rahatsızlığı yada sakatlığı bulunuyorsa bu rahatsızlıkları için hastaneye yatırılması halinde poliçe kapsamında olmuyor. Kişi eğer başka birine donör olursa, Aids gibi hiv virüsüne yakalanan kişiler ve alkol ile uyuşturucuya bağlı olan hastalıklardan doğan hastane yatışlarında sigorta poliçesi kapsama alınmıyor.

NOT: Arkadaşlar bu sigortalar çoğu kredi türü için zorunlu değil. Ancak sanki öyleymiş gibi pazarlanıyor. Sıkı sıkıya sorgulayın. Bazı bankacılar ilaveten komisyon alacak diye sigortayı da satıyorlar. İnanmayın. Hatta sonradan tüketici hakem heyetine bile başvuru hakkınız var. Bankaların regülasyonları çoğu kez müşteri lehine. O yönetmelik ve BDDK tebliğlerini ekleyerek gereken yasal başvuruları yapın.

EKLEME: Arkadaşlar kredilerinizin sigortasını yapmadan önce sözleşmelerini iyi inceleyin. Maalesef bazı sözleşmeler öyle cingöz fıkralarla dolu ki sizin tüketici olarak fayda sağlamanıza izin vermiyor. Literatüre ‘aşırı yararlanma‘ olarak geçen bu durum her ne kadar dava edildiğinde lehinize çözüme kavuşsa da hiç uğraşmamak en iyisi olabiliyor.

Yorum yapın

Krediler