Ziraat Bankası Genç Çiftçi Hibe Kredisi

Tüm çiftçilerin yakından takip ettiği Genç Çiftçi Hibesi Bakanlar Kurulu kararını ile onay almasının ardından bankalar tarafından da ayrı kredi kampanyası olarak değerlendirildi. Çiftçilere en yakın banka konumunda olan Ziraat Bankası, almaya hak kazanan genç çiftçilere proje tutarlarının altı katına kadar proje tutarlarında Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi tahsis ediyor. Önceki yıl üç katı verilen bu kredi yeni yıl ile birlikte artırılmış durumda.

Altı Katına Kadar Kredi

Başvurmanızın ardından genç çiftçi hibe kredi alma imkanına sahip olduysanız burada aldığınız tutar istediğiniz işletmeyi açma imkanlarını size vermeyebilir. Ya da en azından kendi şartlarınızdaki bir işletmeyi açabilmeniz için daha çok maddi kaynağa ihtiyacınız olabilir. Bu durumda Ziraat Bankasının ödeme kapasitenize bağlı olarak Genç Çiftçi Kredisi alabilirsiniz.

2017 yılında çıkardığı kampanyaya yaptığı açıklama ile 2018 yılında da devam edeceğini duyuran Ziraat Bankası, işletmenin büyütülmesi, gelir ile kâr oranlarının yükseltilmesi, verimliliğin artırılması adına atılacak tüm adımlar için kredi imkanlarını genç çiftçilerin hizmetine sundu. Üreticilere faizsiz kredi veren Ziraat Bankası yine üreticinin yanında diyebiliriz.

Krediyi Hangi Alımlar İçin Alırım?

Büyükbaş, Küçükbaş ya da kanatlı hayvancılık ya da arı yetiştiriciliği ile örtü altı seralarda sebze yetiştiriciliği ve muz üreticiliği gibi geniş kapsamlı çiftçilik işletmelerine verilen krediler ile işletmenize hayvan alımı başta olmak üzere makine teçhizat alımları ve ilaç, gübre gibi giderleriniz için tahsis ediliyor. İlginç bir tarafı da alacağınız bu kredi ile arazi alımı yapamazken, traktör ve işletme alımları için bu krediyi alamıyorsunuz.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi alabilmeniz için Bakanlar Kurulunca onaylanan şartları taşıyor olmanız başlıca nedenlerden. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan Genç Çifçi Projesi finans desteği almaya hak kazananların yüksek gelir elde etmeye odaklı işletmeler oluşturması amacıyla oluşturuldu. Alacağınız hibe tutarını özkaynak olarak kabul eden banka, üretim çeşidinize göre vadelendiriliyor. Üretim konunuza göre 18 ay ile 7 yıl arasındaki vadelerde talep ettiğiniz Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi alırken, işletmenizi büyütebiliyor ve ihtiyaçlarınızı gidererek ürün verimliliğini artırabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası Çifçilerin Yanında

Çiftçilerin  her daim yanında duran Ziraat Bankası uygun faizler ile tahsis ettiği kredinin geri ödemesinde de uygun şartlar sağlarken, kredinin tahsisi için de uygun maliyetler ile çiftçilere desteğini sürdürüyor. Kredi geri ödemeleri de Kredi Garanti Fonu Kefaletinden karışlamasını amaçlıyor diyebiliriz.

Mantar Üreticiliğinde Genç Çiftçi Kredisi

Zaman zaman verilen desteklerin içerisine faizsiz kredi imkanlarını da ekleyen Ziraat Bankası, mantar yetiştiriciliği için de Genç Çiftçi Kredisi tahsisinde bulunuyor. Mantar yetiştiriciliğinde ihtiyacınız olacak gübre alımları, ilaçlama işlemleri ve yer kiralamaları gibi olanaklar için kullanabileceğiniz kredi alımı için başvurularınızı banka şubelerine yapmanız gerekiyor.

Yorum yapın

Krediler