Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Olur?

Gelişen bankacılığın en kolay para gönderme yöntemi olan EFT, farklı bankalar arasındaki hesaplar ile yapılabilen bir işlem. Kullanımı ve verdiği sonuçları ile herkesin beğenisini kazanması nedeniyle en çok tercih edilen işlemler arasında bulunuyor. İster ticari ister gerçek kişiler olsun Ziraat Bankasının vermiş olduğu alternatif yollar ile para gönderimi sağlanabiliyor fakat bazı durumlarda Ziraat Bankası EFT iptali yaptırmak zorunda kalınabiliyor.

TÜYO: Bazı internet bankacılık uygulamalarında müşteri hizmetlerini aramaya gerek kalmaksızın eft iptal prosedürünü başlatmak mümkün olabilmektedir. Ancak maalesef çoğu uygulamada bu opsiyon bulunmamaktadır. Yine de uygulamadaki “itiraz, şikayet” ya  da destek bölümünden “ticket açmak” suretiyle talebinizi oluşturabilir ve beklemeye koyulabilirsiniz. Bu süreçte emin olun sizleri çok fazla bekletmeksizin işleminizi gerçekleştireceklerdir. Ancak yine de saatler bakımından içeriğimizin aşağısındaki uyarılara göz atmanızı önemle rica ederiz.

İPUCU: Ziraat Bankası’nın bu eft iptalleri için özel bir birim kurduğu söylenmektedir. Yani artık anlık ve hızlı bir şekilde aksiyon alabilecekler. İşler eskisinden daha kolay ve hızlı olacak.

Ziraat Bankası EFT Talimatı Adımları

Para gönderim işlemleri için banka hesapları kullanılabiliyorken Uluslar arası hesap numarası olan İBAN hayatımıza girmesi ile işlemler daha çok hızlandı. Sahip olduğunuz hesaba para gönderim işlemi için Ziraat Bankası’nın şubeleri, internet bankacılığı, ATM’ler, Çağrı Merkezi, Mobil bankacılık hizmetleri kullanılarak zahmetsiz ve hızlı bir şekilde istediğiniz hesaba EFT ile para gönderimi yapabiliyorsunuz. Göndereceğiniz EFT’ler merkez bankası havuzuna düşer ve buradan ilgili bankaya gider. Bunun için Merkez Bankası  EFT saatleri olan 09:00 ile 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilen talimatlara onay verebiliyor. Bu saatler dışında kalan ve hafta sonları ile tatil günlerinde onay vermesi mümkün olmadığı için yaptığınız EFT bir sonraki iş gününe sarkıyor. Askıya alınarak bekletiliyor. Peki vermiş olduğunuz talimatları, yani Ziraat Bankası EFT talimatını nasıl iptal edebiliyorsunuz bunlara bakalım.

Yanlış Hesaba EFT Yapılırsa İptal Edilebilir.

Uzun uzadıya yazılan İBAN numaralarında yanlışlık olduğu zaman ve bu yanlışlığa ait hesap bulunmayan nedenlerde göndermiş olduğunuz EFT iptal edilebiliyor. Sonuçta göndermiş olduğunuz kişi boş olur ve para geçecek bir hesap bulamaz.

Onay sürecindeki EFT talimatlarının iptali daha kolay olabiliyor. Bu iptali sağlayabilmeniz için banka şubesine başvurmalısınız. Ya da Ziraat Bankasının 444 00 00 ve 0850 220 0000 numaralı müşteri hizmetlerine ulaşarak göndermiş olduğunuz EFT’nin iptalini talep edebilirsiniz. Banka yetkilileri sizlere yanıt vererek iptalin sağlanması adına her türlü adımı atarlar. Eğer henüz Ziraat Bankası havuzunda bulunuyorsa iptalin sağlanması daha kolay olur.

EFT işlemleri yoğunluğa göre 5 dakika ile 15 dakika arasında gerçekleştiriliyor. Bu süre zarfında iptal talebinde bulunabilirseniz iptali sağlayabilirsiniz. Fakat para karşı hesaba geçmişse bu gönderim işleminin iptali neredeyse imkansız.

Karşı Tarafa Geçen EFT’nin İptali

Göndermiş olduğunuz para karşı hesaba geçmişse Ziraat Bankası EFT iptali için talimat verilmesi gerekir. Verilen talimat ile karşı banka ve paranın geçtiği hesabın sahibi ile iletişime geçilir ve hesap sahibinin onay vermesi halinde gönderilen para iadesi sağlanabilir. Onay söz konusu olmazsa yapılan EFT tutarı ne kadar olur bilinmez fakat alınabilmesi için yasal işlem ile hukuki süreç başlatılabilir.

Yorum yapın

Krediler