Ziraat Bankası Dekont Alma Nasıl Yapılır?

Bankacılık işlemleri BDDK’nın çıkarmış olduğu yönetmelik ve yasalar çerçevesinde yapılan bir husus. Bu nedene yapılmış olan tüm işlemler kayıt altına alınır ve bankalarda zaten ister istemez bu durumu kayıt altına alırlar. Kayıt altına alınmış tüm işlemlerin bir dayanağı olarak kişilere bankamatiklerden fişler veriliyor olsa da bankadan yapılan tüm işlemler için dekont alma söz konusu. Bu anlamda yapmış olduğunuz bankacılık hizmetlerine bağlı dayanak belgeniz dekontunuzu alabilirsiniz. Bunun için bir kaç yol bulunuyor. Ziraat Bankası dekont alma işleminin en doğru ve kısa yolu ise internet bankacılığı üzerinden oluyor.

İnternet Bankacılığından Dekont Alma

Ziraat internet Bankacılığı sayesinde yapmış olduğunuz ödeme, para transferi gibi işlemlerinizin işlem sonu dekontlarını mail adresinizi yazdıktan sonra gönderilmesini sağlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda bilgisayarınıza indirme söz konusu. Bu durumu gerçekleştirebilmeniz için işlem esnasında bunu yapmanız gerekiyor. Fakat bunu işlem sırasında yapamadığınız zaman hesap hareketlerinden ilgili hesap hareketini seçerek de dekontunuzu alabiliyorsunuz. Burada hesap hareketinizin detayına girmeniz gerekir. İnternet bankacılığı üzerinden yapmış olduğunuz işlemlerin dekontlarını son bir yıl içerisinde olanlar için alabiliyorsunuz. Daha geçmiş dönem için dekont alımı internet bankacılığından yapılamıyor. Bunun için banka şubesine gitmeniz gerekir.

Banka Şubesinden Dekont Alma

Dekont almanın bir diğer yolu da banka şubesinden. Bankanızın ilgili şubesine giderek yapmış olduğunuz işlemin dekontunu isteyebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken husus bu hizmet için masraf ödemek zorunda kalabilmeniz. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan ödemelerin dekontlarının toplu bir şekilde alınarak Tüketici Hakem heyetleri sayesinde bir çok ödemeyi geri alabilen tüketiciler bu konuda biraz baskın çıktı. Burada bankalar bu durumda mağduriyet yaşadıkları için geçmiş döneme ait çıkan dekontların teslimi için hatırı sayılır bir ücretler almaya başladı.  Ziraat Bankası dekont alma işlemini banka şubesinden yapmanız gerektiği zaman bunun için bir bedel ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Dekontlar Fatura Yerine Geçiyor

Bankacılık işlemlerinde ve vergi işlemlerinde bankaların vermiş olduğu dekontlar fatura yerine de geçebiliyor. Örneğin bankanın satmış olduğu ikinci el araçlar, Ziraat Bankasından Satılık gayrimenkul alımları sonrası yapacağınız ödemeler için bankalar dekont vermektedir. Bu anlamda bankaların vergi mükellefi olmaması nedeniyle burada oluşan dekontlar aynı zamanda fatura yerine de geçebiliyor. Yapılan işlemlerde alınan ve verilen paralar, adedi ve miktarı açısından da olası bir yanlışlığın önüne geçilmesi planlanıyor. Bu nedenle bankaların sizlere işlemleriniz için verdiği dekontların saklanması yönünde bir uyarı da yapabiliriz.

Yorum yapın

Krediler