Ziraat Bankası Cebe Havale (Cepbank) Yapma, Cep Telefonuna Para Gönderme

Çağımızın para gönderme yollarından birisi de cep telefonlarına, numaraları üzerinden gönderimi. Ziraat Bankası Müşterilerinin en pratik para gönderme işlemi olan Ziraat Bankası Cebe Havale Yapma herkesin çok seveceği bir bankacılık işlemi olarak görünüyor.

Bankada hesabı bulunan ve bu hesabını dijital bankacılığa açtıran Ziraat Bankası müşterileri kendisine ait kimlik ile cep telefonuna para gönderimi sağlayamıyor. Genel olarak buna ihtiyaç duyulmadığı düşünülse de, para göndermek istediği kişiler, para göndericinin telefonunu kullanıyor olabilir.

Ziraat Bankası Cebe Havale Limitleri

Banka cep telefonuna para gönderimi için hem alıcı hem gönderici için limitler belirlemiş durumda. Bu limitler dahilinde cep telefonuna para gönderilebiliyor. Kısaca gün içerisinde bir defa da 500 Lira ve günde en fazla iki kez gönderilebiliyor. Haftalık ise bin lira ve toplam gönderim limiti 4 kez olarak belirlenmiş. Aylık olarak ise limit bin 500 lira iken işlem litimi ise en fazla 6 kez olarak müşterilerin hizmetine sunuluyor.

Para gönderimde Hata Oluşması

Cep telefonuna gönderilen paralar kişiye gelen SMS kodları ile birlikte bankamatiklerden çekilebiliyor. Fakat çekim sırasında geçici bir problem yaşanabilir ve para çekimi sağlanması mümkün olmayabilir. Bu durumda endişelenilecek bir husus yok. Çünkü bir saat içerisinde aynı bankamatikten 6 kez havale işlemi gerçekleştirilirse para çekim işlemine olanak verilmiyor. İşleminizi ilerleyen saatlerde tekrar deneyebilir ya da farklı bir ATM üzerinden para çekimi tercihinizi kullanabilirsiniz.

Para Çekiminde İstenilen Bilgiler

Ziraat Bankası Cep telefonuna para gönderilmesi sonrasında alıcının bankamatikten para çekmesi esnasında şu sorulara yer veriliyor. Bu sorulara doğru cevaplanması neticesinde ise para çekimi gerçekleştiriliyor. İstenilecek bilgiler ise şu şekilde;

  • Alıcının Cep Telefonu Numarası
  • Alıcının TC kimlik numarası
  • Gönderilen Para miktarı
  • Tek Kullanımlık şifre (cep telefonuna geliyor)

Cebe Gönderilen Para Çekilmezse Ne Olur?

Parayı göndermiş olduğunuz kişinin parayı çekebilmesi için 24 saat süresi vardır. Bu süre içinde kişi parayı çekmezse gönderilen tutar, gönderilen hesaba otomatik olarak iade ediliyor. Yani para gönderimi iptali gibi bir hususlar ile uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Yanlış bir numaraya para gönderimi sağlarsanız burada iade söz konusu değil. Fakat göndermiş olduğunuz kişi parayı çekmezse hesabınıza iade oluyor. Göndermezse çok ta yapabileceğiniz bir şey yok.

Yasal Uyarı İle Para Çekiliyor

Para gönderim sırasında yasal sorumluluklardan kaçınmak, para gönderici ve alıcının muhtemel maddi kayıplarından sorumluluk almamak için yasal uyarı çıkıyor. Çünkü cebe para gönderimi ile yasal olmayan işlemlerin yapılmasının önüne geçilmek isteniyor. Buradaki uyarı suç ile ilişkili para gönderimi için yasal işlem başlatılacağıdır.

Ziraat Bankası cebe havale işleminde alıcıyı SMS ile bilgilendirme mesajı gönderiliyor. Alıcının telefonunun kapalı olması ya da ulaşılamaması halinde para çekilemiyor.

Ziraat Bankası Cebe Havale İşlem Ücreti

Banka cepbank işlemi için 1,5 TL ücret almaktadır. Bu ücretin tahsilatı da göndericiden yapılıyor. İşlem ücreti gönderim sırasında göndericinin hesabından çekilebiliyor. Bu nedenle para gönderimi tutarı ile işlem ücretinin gönderici hesabında olması gerekir. Aksi takdirde para gönderim işlemi gerçekleşmez. Ayrıca para gönderim işlem ücreti banka müşterisinin durumuna göre ticari ilişkiler münasebetiyle alınmayabilir.

Yorum yapın

Krediler