Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi, BES’e Nasıl Katılınır?

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), aile fertlerine emeklilik zamanında ek bir gelir elde etmeyi hedefleyen özel bir tasarruf ve yatırım sistemi oluyor. Mevcut kamu ve sosyal güvenlik yönteminin bir alternatifi değil, tamamlayıcısı oluyor. Sisteme fiil ehliyete sahip olan 18 yaş üstündeki herkes katılabilir, belli bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı çalışma şartı aranmaz.

Gönüllü olarak katılıma dair bir sistem oluyor. Bu sistemin hedefi, şahısların hayatları boyunca emeklilik zamanlarındaki nakit ihtiyaçları karşılamaya yönelik tasarrufa yönlendirme ve uzun vadeli birikimler yapılması teşvik etmek, bunun sayesinde de aktif çalışma zamanı boyunca sahip olduğu gelir seviyesini de emeklilik zamanlarında devam ettirmeleri sağlanıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi İçin Ne Kadar Katkı Payı Ödenmelidir?

Belirlenen katkı payı miktarını aylık, 3 ay, 6 ay ve senelik olarak yatırılabilir. Emeklilik zamanında daha yüksek bir meblağa sahip olmak adına bugünkü gelirin %5 , %15’i oranda olan katkı payı belirliyor. Katkı payları düzenli ödenerek, ara dönemlerinde ek ödemeler yapılarak, katkı payı miktarını artırarak ya da fon getirilerini takip ederek elde edilen birikimler yüksek seviyelerde tutuluyor.

Bireysel Emeklilik Ne Zaman Yürürlüğe Girer?

Emeklilik mukavelesi, katkı payı olarak yatırılan ilk ödemelerin şirket hesabına nakden intikal ettiği tarihte ise yürürlüğe giriyor. Teklif formun imzalanmasını ya da teklifin tasdik edilmesini takip eden kişi 60 gün içinde cayma hakkına sahip oluyor. Bu durumda ise yapılan ödemeler, fon toplam gider kesintisi dışında, hiçbir kesinti yapmadan ve yatırım geliriniz ile birlikte 10 iş günü içerisinde de size iade ediliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemine Nasıl Katılabilir?

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım fiil ehliyeti olan herkes katılabiliyor. Bugünden itibaren emeklilik dönemi için yapılan birikimler ile hem gelecekte olan yaşam standartlarını güvence altına alır ve bununla beraber çalışma temposu nedeni ile ertelenen planları yapabilme şansına sahip oluyor. Tek yapmak gereken şey, Ziraat Emeklilik ’in müşterilerine sunduğu, Bireysel Emeklilik Planlarından birisini seçmek oluyor. Bununla beraber ödenen her 100 TL katkı payına ilave olarak 25 TL devlet katkısı avantajı ile büyük bir avantaj sağlıyor.

Yorum yapın

Krediler