Yeni Nüfus Cüzdanı Alımında Son Tarih Ne Zaman?

Nüfus dairelerindeki yoğun yeni kimlik talebi sonrasında bakanlık talebe cevap verebilmek için sözleşmeli personel tahsisine gitti. Bu durum özellikle yoğun nüfusa sahip bölgelerde rahatlık sağlamış olsa da, ülke genelinde yeni kimliğini almayan milyonlarca kişi bulunuyor. Vatandaşlar yeni kimlik kartlarını yenilerken bu yenileyenlerin bir kısmı çoktan kaybederek yenisine bile başvurdu. Yine ne yeni kimlik başvurusu yapmayan milyonlarca kişi bulunuyor ve bu kişilerin kullandıkları eski kimliklerin ne zamana kadar geçtiğini, yeni kimlik yenileme son tarihi kaç gibi merakları bulunuyor. Eski Nüfus cüzdanları ne zamana kadar geçerli sorusunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Eski Nüfus Cüzdanları  Ne Zamana Kadar Geçerli?

Yeni nüfus cüzdanlarının tahsisi ve bunun yanında eski nüfus cüzdanlarının ne zamana kadar değiştirilmesi gerektiğine dair bir çok haberi okuyabilirsiniz . Sosyal medya bu konuda hızlı ilerliyor ve burada 2019 yılı itibariyle eski kimliklerin iptal olacağı yenisinin alınması için sürenin daraldığına dair haberler çıkıyor. Bu haberlerin ardından İçişleri Bakanlığı ve bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri GEnel Müdürlüğü eski kimliklerin kullanımının son bulacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı şeklinde sürekli duyuru yapmak zorunda kalıyor. Sene başı itibariyle nüfus cüzdanı harçlarına belli miktarlarda zam geldiğini bilmeyeniniz yoktur. Bu aşamada bazı kesimlerce yüksek tutarlarda harçların geleceği yönündeki haberler sene sonunda kişilerin nüfus müdürlüklerine yoğunlaşmasını sağladı. Aslında bu durumda asılsız haberdi. Elbette Ehliyet, kimlik, pasaport gibi değerli belgelerin harçlarına yıl başı itibariyle zam gelmektedir. Fakat bu iddia edildiği üzere yüksek tutarlardan çok daha uzak bir husus.

Nüfus Cüzdanını Yenilemek İçin Son Tarih Ne Zaman?

Planlanan program dahilinde eski kimliklerin son bulması ve yeni kimliklerin tahsisi için ayrılan süre 2023 yılına kadar. Yani bu zamana kadar kişilerin kimliklerini yenileme yapması gerekir. Fakat yenilemeyenlerin eski nüfus cüzdanlarının kullanımının son bulacağına dair bir düzenleme bulunmamaktadır. Yani eski kimlikler 2023 yılından sonrada geçerli olacaktır. Vatandaşların bu süre içerisinde herkesin kimliklerinin yenilenmesi beklenemez. Özellikle sosyal medyada çıkan asılsız haberler nedeniyle tüketiciler endişeye kapılıyor ve bu duruma bağlı olarak nüfus dairelerinde de bir yoğunluk yaşanıyor.

Yeni Kimlik Almak İçin Ne Yapmalı?

Öncelik olarak yeni kimlik almak isteyen kişilerin Nüfus dairelerinden randevu alması gerekir. Çünkü oluşan yoğunluk nedeniyle hem çalışanlar hem de kimlik talebinde bulunanlar mağdur oluyor. Randevu alındıktan sonra Nüfus dairesine gitmeden önce yeni kimlik ücretinin yatırılması gerekiyor. Yeni Kimlik parasını yatırma işlemi için bir çok alternatifiniz bulunuyor. Bu ücreti kredi kartı ile ödeyebiliyorsunuz. Bunun için Nüfus Cüzdanı bedelini kredi kartı ile ödeme sayfamızdan yardım alabilirsiniz.

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınıyor?

Yeni kimlik alımı için Nüfus Müdürlüklerinin yoğunluğuna göre randevu almak zorunda kalabiliyorsunuz. Yoğun olan nüfus daireleri randevu dışında talep kabul edemez olabiliyor. Bu durumdan mağdur olmamak adına randevu almakta fayda olacaktır. Randevunuzu telefondan Alo 199 çağrı hattı ile alabiliyorsunuz. Buradan ilgili nüfus dairesine yönlendiriliyorsunuz. Ayrıca İnternet üzerinden de kendiniz randevu alabiliyorsunuz. Bunun için sayfanız : https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al Bu sayfa üzerinden TC kimlik kartı, Sürücü belgesi ve Pasaport için randevu alabiliyorsunuz.

Yeni Kimlik Başvurusunda Neler İsteniyor?

Eski kimliğiniz ile yada muhtardan almış olduğunuz talep belgesi gibi bunların yanında son altı ay içinde çekilmiş olan Biyometrik fotoğraf ile yeni kimlik ücretini yatırmanız yeterli oluyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

Yeni Kimlikler Ne Zaman Gelir?

Yeni kimliğe başvuru ilk zamanlarda uzun alan süre sonrası teslim edilebiliyordu. Başvuruda kişilere geçici kimlik yerine geçen belge veriliyor. Bu başvuru sonrası güncel olarak 7 ile 15 gün arasında yeni kimlik kartları adresinize teslim ediliyor. Adresinizde bulunmamanız halinde ise talebiniz doğrultusundaki Nüfus Müdürlüğüne teslim ediliyor. Buradan yeni kimliğinizi kendiniz alabiliyorsunuz.

Yorum yapın

Krediler