Yeni Kimlik Parasını Ziraat Bankası ATM’sinden Yatırma

Yeni kimlik ücretlerini yatırabilmek için karşınıza onlarca seçenek çıkıyor. Bu seçeneklerden bir tanesi sadece bankamatikler üzerinden oluyor. Sizde yeni kimlik parasını Ziraat Bankası ATM’sinden yatırma işlemi yapmak istiyorsanız burada atacağınız adımlar kısaca şu şekilde;

* Kartsız İşlem menüsü ile giriş yapıyorsunuz.

* Dil seçimi yapın (Türkçe veya İngilizce seçenekleri mevcut)

* Ödeme İşlemleri

* Vergiler ve Resmi Kurumlar

*Sürücü Belgesi ve Kimlik Yenileme

* Yeni Kimlik İşlemleri

* Kimlik alınacak kişinin TC numarası

* Karşınıza çıkan menüden kendinize uygun olanı seçiyorsunuz. Burad Doğum, değiştirme, nüfus cüzdanı kaybı için 22,50 TL ödersiniz. TC kimlik kartının kaybı için 45 TL iken fark ücreti de 4 TL oluyor. Bunlardan size uygun olanı seçerek devam ediyorsunuz.

* Açılan para haznesine paranızı koyuyorsunuz ve paranızda yatırılmış oluyor.

Para Yatırırken Dikkat Edilecekler

Burada dikkat etmeniz gereken husus TC numaranızın doğru yazılmasıdır. Çünkü yanlış yazmanız halinde paranız yatırılmamış olarak görünür ve başvurunuzu da yapamazsınız. Yeni kimlik değişimleri için her ne kadar süre bulunuyor olsa da zaman aşımı ile yoğunluk oluşabilir. Bu nedenle size ayrılmış olan 2020 yılı sonuna kadar beklememekte fayda olacaktır.

Randevu İle Başvuru

Yeni kimlik alımları için öncelik olarak nüfus dairelerinden randevu alınması gerekiyor. Zira nüfus dairelerinde önemli yoğunluklar oluşması söz konusu. Çünkü aynı anda milyonlarca kişinin kimliğinin değişecek olmasının yanında ehliyet ve pasaport tahsislerinin de Nüfus Müdürlüklerine verilmiş olması tüketicileri zor durumda bırakabilir. Bakanlık bu tür zorlukların ve yığılmaların önüne geçmek için gerekli tedbirleri almış durumda. Bu nedenle binlerce sözleşmeli personel nüfus dairelerinde işe başladı.

TC Kimlik Ücretini Yatırma

Bir çok bankanın ATM sinden olduğu gibi yeni kimlik parasını Ziraat Bankası ATM’sinden yatırma işlemi bir kaç adımla gerçekleştirilebiliyor. Bu ücreti yatırabilmeniz için onlarca yol bulunuyor. Kredi kartı ile internet üzerinden interaktif vergi dairesinden de yatırılıyor. İstediğiniz kredi kartı ile yatırma söz konusu. Taksit söz konusu olmasa da bu imkanı PTT şubeleri de veriyor. Yeni Kimlik Parasını ATM’den yatırma en pratik yol olarak görünüyor.  GEçtiğimiz yıllarda nüfus cüzdanları alınırken ücretleri nakit olarak nüfus dairelerinden alınıyordu ve bu durum sorun teşkil edebiliyordu. Fakat geliştirilen bu hizmet için artık bankalara yatırılması söz konusu. Ayrıca TC kimlikleri de posta yoluya size  gönderiliyor ki bu gönderim işlemi iki haftayı bulabiliyor.

Yorum yapın

Krediler