Yeni Kimlik Parasını İnternetten Ödeme (Kredi Kartıyla)

Güncel olarak Nüfus dairelerinin başındaki en büyük yoğunluk yeni TC kimlik kartlarının tahsis ediliyor olması. Bu anlamda kişilerin bu kimliklerini alabilmek için öncelikli yapması gereken husus ise bu hizmetin bedelini ödemek. Aksi takdirde nüfus dairesinden eliniz boş dönüyorsunuz. Yeni kimlik parasını internetten ödeme sizin için bu durumda yapacağınız en avantajlı işlem. Nedeni ise internet üzerinden yeni kimlik parasını kredi kartıyla ödeme.

İnternetten Ödeme

Yeni Kimlik Parasını ödeyebilmeniz için atacağınız ilk adım interaktif vergi dairesi. Buraya giriş sonrası sol menü içerisinde değerli kağıt ve harç bedeli ödeme sayfasından sonra, TC kimlik parası ödemeyi seçiyorsunuz ve buradaki bilgileri doldurduktan sonra sistem sizi bankanıza yönlendiriyor. Burada kredi kartı numaranız ve diğer bilgilerini girdikten sonra ödeme gerçekleştiriliyor. Ödeme TC numarası için yapıldığı için bu numaranın doğruluğu dikkat edilmesi gerekenler arasında.

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız buradan ödeme yapabilmeniz için kredi kartından ödeme seçeneğini de seçebiliyorsunuz. Hesabınızdan da nakit ödeme imkanı veren bu seçenek bankalara göre farklılık gözetebiliyor.

ATM’den Ödeme

Kredi kartı ile TC nüfus cüzdanı bedeli ödeme başlıklı yazımızda bu duruma ayrıntı getirmiş olsak ta; zaman içerisinde yenilenen ödeme seçenekleri de sunuluyor. Bazı hükümet konakları bünyesinde açılmış olan PTT şubeleri kişilerin nüfus cüzdanı, pasaport ve ehliyet harçlarını ödeme imkanı veriyor. Buralardan ödeme imkanı için ise nakit paranız olması gerekir. Bunun dışında PTT şubesi bulunmuyorsa genel olarak bankaların ATM’leri bulunmakta. Bu bankamatikler sayesinde de nakit olarak cebinizden para ödemesi yapabiliyorsunuz. Burada bankanın müşterisi olmanız yada hesabınızın olması gerekmiyor. Kartsız menü seçeneğinden giriş yaparak ödemeye devam ediyorsunuz. Bu anlamda Yeni Kimlik Parasını Ziraat Bankası ATM’den Yatırma başlıklı yazımız sizlere faydalı olacaktır. Zira burada atacağınız adımların diğer bankalarla hemen hemen aynı olduğunu belirtmekte fayda olabilir.

Önce Randevu Alın

Yeni Kimlik başvurusu yapabilmeniz için öncelikli olarak bağlı bulunduğunuz nüfus dairesinden randevu almanız gerekir. Sebebi de bu dairelerin yoğun olarak çalışıyor olması nedeniyle randevulu sisteme bağlı olarak çalışması. Burada randevu almadan gitmeniz halinde geri dönüş yapmanız muhtemel. Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu hizmeti almak isteyen vatandaşlarına randevu alabilmeleri için bir sayfa hazırladı. Bu sayfada nüfus cüzdanı dahil diğer hizmetleri alabilmeniz için randevu sayfası mevcut. Buradan alacağınız randevu sonrası nüfus dairesine gitmeden yeni kimlik parasını internetten ödeme yapabilirsiniz.

TC Numaraya Dikkat

Bu hizmetin bedelini ödemek için interneti, internet bankacılığını, ATM’leri, Banka ve PTT şubelerini seçebilirsiniz. Burada devlet tüm bankalar ile anlaşmalı olarak hizmet verdiği için atlayabileceğiniz bir durum oluşmuyor. Ödeme sonrası nüfus dairesindeki yetkili TC numaranız ile giriş yaptığında paranın ödendiğini görür ve işleme devam eder. Yanlış numaradan ödeme yapmanız halinde bu ödemeyi göremez ve yaptığınız ödeme tutarını da geri alamayabilirsiniz. Bu nedenle dikkat edilerek ödeme yapılması gerekir.

Yorum yapın

Krediler