Yeni Ehliyet Parasını ATM’den Yatırma

Yeni ehliyet alacakların ve mevcut ehliyetlerini yenileyecek olan kişilerin bu hizmeti alabilmeleri için harç tutarlarının yatırılması gerekir. Aksi takdirde nüfus dairesine gidip başvursanız dahi görevli sistem üzerinden paranın yatırılmadığını görür ve işleme devam edemez. Bu hizmeti alabilmeniz için ise ehliyetinizin sınıfına göre belirlenen harç tutarının yatırılması önem arz eder. Yeni ehliyet parasını ATM’den yatırma düşüncesinde olan kişilere kötü haberimiz olacak. Çünkü bu hizmetin ödemesi bankamatikler üzerinden yapılamıyor. ATM’ler ehliyet harcını kabul etmiyorsa peki tüketiciler bu ücreti nasıl, nereden yatıracak bunları sizlere açıklayalım.

Ehliyet Harç Tutarları Ne Kadar?

Ödenecek harç tutarları alacağınız ehliyet sınıfına göre değişiklik gösterdiği belirtmiştik. Bu anlamda ödeyeceğiniz tutarlar ise güncel olarak şu şekilde;

* A Sınıfı ehliyet için (A1 ve A2 Dahil) 203,40 TL

* B Sınıfı ehliyet için 613,30 TL

* F ve H sınıfı için 203,40 TL

* Uluslararası Ehliyetler İçin 408,60 TL

* Diğer ehliyetler için 1023,20 TL

Ödeme yapabilmeniz için ilgili sayfadan değerli kağıt menüsü ile sürücü belgesi harcı ödemesi sayfasına geçiyorsunuz. Buradan ehliyet alacak kişinin TC numarası, Adı ve Soyadı, İli, Vergi Dairesi ve sürücü belgesi türünü seçtikten sonra öde butonu ile devam ediyorsunuz. Burada gireceğiniz kredi kartı numaralarınız ile ilgili bankaya yönlendiriliyorsunuz ve 3D güvenlik ile ödemenizi yapıyorsunuz.

Ehliyet harcı ödemesi yapmanız için karşınıza eskiden üç farklı ödeme masrafı çıkıyordu. Bunlardan birisi ehliyet harcı iken diğeri ise değerli kağıt bedeli ve Polis vakfına yardım idi. Bu ödemeyi yapabilmeniz için ise ehliyet sınıfınıza göre farklı tutarlar ile karşılaşıyorsunuz. Eskiden Emniyet güçleri tarafından verilen ehliyetler artık günümüzde Nüfus Müdürlüklerince verilmektedir. Buralarda önce randevu almanız ve masrafları ödeyerek Nüfus dairesine gitmeniz gerekir.

Banka Şubesinden Yatırma

Harç ücretlerinin ilk yatırma adresi banka şubeleri. Tüm bankalar ile anlaşmalı olan devlet buradan yatacak olan ehliyet harçlarını kabul ediyor. Bu sayede almaya hak kazandığınız ehliyetinizin harç tutarını buradan yatırabiliyorsunuz.

İnternetten Kredi Kartı İle Yatırma

Ehliyet harcını internetten kredi kartı ile ödeme imkanı bulunuyor. Eğer kartınız ve kartınızın da limiti bulunuyorsa buradan giriş yaparak yeni ehliyet parasını yatırma hizmetini alabilirsiniz. Devlet vatandaşa hizmet vermek amacıyla geliştirdiği interaktif vergi dairesi sayesinde sahip olunun tüm kredi kartları ile bu ücreti ödeme imkanına kavuşturdu. Bu sayede kimse bir banka şubesine yada farklı mecralara gitmek zorunda değil. Bu anlamda sizlere hazırlamış olduğumuz Sürücü Belgesi Harcını Kredi Kartıyla Ödeme makalemiz sizlere tüm yolları gösterecektir. Bu sayede sizde olduğunuz yerden internetin sayesinde ödemenizi yapabiliyorsunuz.

İnternet Bankacılığından Ödeme

Yeni ehliyet parasını ödemenin bir yolu internet bankacılığı sayesinde. Bu hizmeti aldığınız bir banka bulunuyorsa buradan giriş yaparak ödemeler kısmında ehliyet harcı ödeme menüsü ile mevcut hesabınızdaki para yada kredi kartınızdaki paradan harç tutarını ödeyebiliyorsunuz. Bu durum internet bankacılığı ile mobil bankacılıkta da aynı şekilde işliyor.

Yorum yapın

Krediler