Yaşlılık maaşı ne kadar?

Yaşlılık maaşı ne kadar? Ülkemizde 600 bin kadar 65 yaş üstünde olan vatandaş bulunmaktadır. Bu vatandaşların almış oldukları yaşlılık aylığı adında bir hükümet maaşları vardır. Bu maaşlar üzerinden çoğu zaman da maaş artışı gündeme gelmekte ve çok sık duymaktayız. Halk arasında bu aylıklara muhtaç aylığı gibi çeşitli isimlendirmeler de yapılmaktadır. Çok yüksek miktarlarda bir yardım olmasa da 65 yaşında olan ve sigorta gibi çeşitli imkanlardan yararlanamayan ve ek gelir ihtiyacı olan bireyler için bir miktarda olsa bütçe rahatlatmaya yetmektedir.

ÖNEMLİ EKLEME: Yaşlılık maaşları son zamanlarda enflasyon oranlarınca güncellenmediğinden biraz düşük kalmıştır maalesef. Ancak yine de birçok gider kaleminizi eritebilmesi ve en azından faturalarınızdan birkaçını ödeyebilmesi adına çok yararlı olacaktır. Devletimiziden temennimiz bu tür sosyal devlet imkan ve olanaklarını daha da arttırıp zordaki vatandaşlarımızın elinden daha çok tutmasıdır.

Yaşlılık maaşından yararlanmak isteyen kişinin ülkemizde ki herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda kaydı olmaması öncelikli şartlar arasında yer almaktadır. 65 yaş sınırını tamamlamak önceliktir. Zaten çoğu kişi tarafından da 65 yaş aylığı gibi tanımlamalar da yapılmaktadır.

Yaşlılık Maaşı ya da Aylığı Ne Kadardır?

Yaşlılık bildiğimiz gibi artık insanların inzivaya çekildiği, uzun yıllar süren iyi ya da kötü bir çalışmanın ve bedensel olarak da zayıflamanın verdiği güdü ile hayatı daha yavaş alma dönemleridir. Yaşlılık nedeni ile de maddi sıkıntı içinde olan ancak çalışma imkanı olmayan da birçok insan vardır. Bu kişilerin bir vatandaş olarak devletten bakım desteği almaları Sosyal Devlet kurulları kapsamında bir haktır. Bu kapsamda da bu kişilerin 2022 sayılı kanun neticesinde bağlanan aylıkları SGK kurumlarınca 65 yaş aylığı kategorisine girmektedir. Bilindiği üzere ülkemizde 65 yaş için belli indirimler ya da ücretsiz girişler söz konusudur. Özellikle ulaşım da ve çeşitli alanlara girişlerde indirimler 65 yaş için özel şekilde şekillendirilir. Bu aylığı almak için herhangi bir sosyal güvencenin olmamasının yanında herhangi bir kişinin bu bireylere bakıyor olmaması da gerekmektedir.

2018 yılının Ocak ayı itibari ile ise memur maaşlarına yapılmış olan zamlar ve enflasyon farkları belli oldu. Bununla birlikte 2018 yılı içinde 65 yaş maaşlarının da Ocak ayından Haziran ayına kadar olan ödemeler 3 aylık için 784,64 TL şeklinde belirlendi. Yaşlılık maaşının aylık olarak verilmesi halinde ise 261,54 TL şeklinde bir yardıma denk gelmektedir. 2018 yılının ise ikinci 6 ayı için yanı Temmuz ayından Aralık ayına kadar geçen süre içinde yaşlılık aylığı ise 3 aylık periyotlarda 812,10 TL şeklinde belirlenmişken, aylık olarak verilmesi planlanan maaşlarda ise tutar 270,70 TL şeklinde olaraktır.

Eski Başbakan Binali Yıldırım ise 65 yaş üstünde ki bireylerin 3 ayda bir ödenmekte olan yaşlılık aylıklarının 266 TL’den 500 TL’ye çıkartılması yönünde söylemleri ise yaşlılık aylığı alan bireyleri umutlandırmıştır. Bu konuda henüz yeni hükümet bir adım atmış olmasa da seçim vaatleri kapsamında yer verilmiştir. Bu vaatlerin 4 yıllık süre içinde yerine getirilmesi elbette ki yaşlılık aylığı alanlar için bir beklenti doğurmuştur.

Yaşlılık aylığı için sorgulama yapacak olan kişiler ise Sosyal Güvenlik Kurumunda 65 Yaş aylığı sorgulama işlemlerinden ya da E devlet sistemi üzerinden sorgulamada bulunabilir.

Bu işlemleri yapmak için hangi sıralamaları yerine getirmeniz gerektiğine de bir göz atmakta fayda var.

  1. 65 yaş aylığı için sorgulama işlemi için öncelikli olarak bir e – devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Bunun için bir PTT şubesine gitmeniz ve 2 TL karşılığında bu şifreleri edinmeniz gerekir.
  2. Yaşlılık maaşınızı sorgulamak için ise turkiye.gov.tr adlı siteye TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız ardından ise SGK şahıs ödemeleri araması yapmanız gerekiyor. Açılmış olan sayfada ise yaşlılık aylığınızın tüm sorgulamalarını bir döküm halinde görebilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler