Yaşlılık maaşı kaç yaşında alınıyor her ay verilecek?

0
1

Yaşlılık maaşı kaç yaşında alınıyor her ay verilecek? Geçim güçlüğü yaşamakta olan 65 yaşının üzerinde olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 65 yaş aylığı olarak da bilinen bir maaş verilmektedir. Bu özellikle sağlık sorunu yaşayan ve geliri olmayan yaşlılar için büyük bir yardımdır. Ancak 65 yaş aylığından yararlanmak için çeşitli başvurular yapmak ve izlenmesi gereken bir tavım çözümler vardır. Bunun için bu şartları yerine getirip 65 yaş aylığını almaya hak kazanabilirsiniz.

Yaşlılık aylığı bugünün şartlarında çok yüksek miktarlar olmasa da 65 yaşında ki bir birey için aylık harcamalara yardımcı olabilecek bir meblağ olarak değerlendirilebilir. Bugün bu maaşların verilmesi geçtiğimiz dönemlerde insanların sigortasız bir yaşam sürmüş olması ve bu tür gerekçeleri ötelemesidir. Bugün sigortasız çalışan çalıştırmak bu gibi sorunların önüne geçmek için yasaktır ve insanların ilerleyen yaşlarında ki ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanmaktadır.

Yaşlılık maaşı nedir?

Yaşlılık aylığı olarak bilinen çalışma hayatının normal şartlar doğrultusunda sonlandırmış olan kişilerin üzerinden bağlanabilecek bir aylık ücrettir. 2022 sayılı kanun kapsamında düzenlenen ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına yazılacak hazır bir dilekçe ile başvuru gerçekleştirilebilir. Bu forma çok rahat bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

65 yaşını doldurmuş olan her vatandaş, Sosyal Güvenlik Kurumundan ( yani SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur) gelir ve aylık hakkından yararlanamayan kişilerin, Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödeyememiş olan, Muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş sınırdan daha az gelire sahip olan kişilerin ( 2017 senesinden itibaren bu muhtaçlık sınırı 423 TL olarak bilinmektedir) valiliklere ya da kaymakamlıklar yardımı ile maaş alma hakkı kazanabilirler.

Bilindiği üzere ülkemizde çok ciddi ekonomik sorunlar yaşanmasından dolayı, özellikle ek geliri olmayan, çalışma süreleri içinde emeklilik primlerini yatırmamış ya da yatıramamış olan kişilerin yaşlılık dönemlerinde zor durumda kalmamaları için ödenmekte olan bir gelirdir. Bu gelir 65 yaşını doldurmuş olan kişilerin bizzat başvuruları neticesinde illerde Valilik, ilçelerde ise kaymakamlık birimleri aracılığı ile ödenmektedir.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Ödenir?

Aylık bağlama işlemlerinde öncelikle defterdarlık müdürlüklerinden ya da mal müdürlüklerinden kendiniz üzerinde olan ya da olmayan her türlü varlığın beyanını yapmakta olan belgeleri eksiksiz olarak tamamlamak olaraktır. Bu varlıklar gelir dağılımına göre sıralamaya alınacaktır. Sizlerin bu maaşı almaya hak kazanmanız doğrultusunda ise herhangi bir Ziraat Bankası tarafından ilk ödemesini alabilecektir. İkinci ve diğer ödemeler ise PTT şubelerinden verilmeye devam edilecektir. Bu maaş tutarı ise ilk aylık 251, 48 TL ve üç aylık maaş tutarı olarak ise 754, 45 TL şeklinde bir ödeme yapılacaktır.

Bu defterdarlık ya da mal müdürlüklerinden alınmış olan evraklar daha sonra ise illerde ya da ilçelerde bulunan idare kurulu tarafından muhtaçlık kararı belgesinin de alınması gerekecektir. Alınmış olan belgeler “Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü ”ne teslim edilmesi gerekecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu ise alınmış olan bu belgeleri değerlendirecek ve yaşlılık maaşı almaya hak kazanıp kazanamayacağınıza karar verecektir.

Bugün sizlerde ya da yakınınızın yaşlılık maaşı alma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, bunun için bulunulan bölgelerde ki valilik ya da kaymakamlıklara belgeleri tamamlayarak iletmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda bu işlemleri gerçekleştirecek kadar sağlığı yerinde olmayan birisinin olması halinde de vekaletname ile bu işlemleri bir başkası aracılığı ile yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler için güvendiğiniz bir kişiden yardım almanız ve verdiğiniz vekaletnamenin içeriği de bir o kadar önemli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here