Yaşlılık Aylığı En Az Bin Lira Olacak

TBMM Başkanlığına 71 maddelik yeni kanun teklifi önceki gün sunuldu. Yaşlılık aylıklarından, kira bedellerine kadar bir çok düzenlemeye neden olacak bu kanun teklifi sonrasında değişecek hususlar arasında yaşlılık aylığının en az bin lira olması bulunuyor. Bu hususları webkredi.org ailesi olarak sizler için derlemeye çalıştık.

65 Yaş Aylığı Bin Lira Oluyor

Emeklilik primlerini ödemesini tamamlayamayan ve hiç bir geliri olmayan 65 yaşındaki kişilere yapılan yardım geçtiğimiz Haziran ay’ında yapılan zamla birlikte 500 TL’ye çıkmıştı. Daha önce 265,79 lira olan bu yardım üç ayda bir yapılıyor ve hak sahibine toplam 1500 lira olarak yapılıyordu. Eylül ay’ından itibaren zamlı maaşları alacak olan hak sahipleri bu yeni yasa teklifi ile aylık bin lira yardım almaya başlayacak.

Engelli ve Yaşlılık Yardımı alınabilmesi için ayrıca başvuru yapılması gerekiyor. 65 yaşını doldurmasının ardından geliri olmayan, emeklilik için sigorta primlerini ödeyemediğinden yarıda kalan herkes bu haktan yararlanabiliyor.

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi Kuruluyor

Sunulan Kanun teklifinde öncelikle Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesinin kurulması bulunuyor. Türkiye’deki finans sisteminin ekonomik alanda büyümesini destekleyecek, yatırımcıya ve piyasaya güven verecek risklerin ortadan kaldırılması, yönetilmesi, yapılacak finansal yönetmeliklere uyumun sağlanması, reel sektör ile iş birliğinin sağlanması ve gerekli faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla bu komitenin kurulması ve görev tanımının yapılması bekleniyor.

Kanun teklifindeki maddelerden birisi İl Bank’a verilmesi düşünülen yetkiler. Kentsel dönüşüm çalışmaların katkıyı finans desteği ile sağlayacak olan bu yasa ile KİT’lere kendi aralarında borç alıp verebilme imkanları da sağlayacak.

Verilen Kanun Teklifinde Kısaca Olanlar;

* THK ve Sivil Havacılıkta görev yapan pilotlara % 70 Gelir Vergisi İstisnası,

* İmalat sanayi yükünün hafifletilmesi için çıkarılan katma değer vergisi iadesinin 2019 yılında devam edilmesi.

* Hazine ve Maliye Bakanlığının kira sertifikası ile ihraç yapabilmesi,

* Sigorta sektörünün sorunu olan teminatlar için Türk Reasürans Anonim Şirketi kurulması,

* Kira bedellerinin belirlenirken tüketici fiyat endekslerinin artış oranları baz alınarak belirlenmesi,

* DASK işlemlerinin kurulacak şirket üzerinden yürütümü,

* Hayvancılık süt ürünleri üzerinden alınan satın alma paylarının  kaldırılması,

* İşsizlik ödeneğinin alınmasında kolaylıkların sağlanması,

* Yaşlılık aylığı alan hak sahiplerine ödenecek para için 1000 TL sınır limit belirlenmesi,

webkredi.org

Yorum yapın

Krediler