Yapılandırılan Kredi Kartı Kullanıma Kapatılır mı?

Bankalar tahsis edilen kredi kartlarının borçlarının ödenmesini isterken bu ödeme tutarının sürekli asgari tutar üzerinden yapılmasını neredeyse talep eder halde müşterilerine yansıtmaya çalışırlar. Bunun nedeni kapanmayan borç ile birlikte yasal faizin yük binmesi ile bankanın daha çok para kazanma arzusudur. Bu nedenle bankalar kredi kartı yapılandırma işlemi yapmaktan kaçınırlar. Yapılandırma yapılması halinde kredi kartı borcu kapanır ve tüketici kredisi ile sabit taksit, sabit faiz getirisi ile banka alışverişi devam eder. Bu durumda kazanç daha düşük miktarlara ulaşır. Bu nedenle her banka yapılandırma taleplerinden uzak durmaya çalışırlar.

Kredi Kartı Kullanıma Kapanır mı?

Kısa sürede milyonlarca kişinin cebine birden fazla olarak giren Kredi Kartları geliri olan, olmayan herkesin sorunu haline gelmiş durumda. Kart sahiplerinin bilinçsiz alışveriş yapmaları, gelirinden fazla kartlarına borç yükü sağlamaları nedeniyle kişiler maddi ve manevi yönden bir çöküntü içerisine girebiliyorlar. Zaman içerisinde karta binen yük kapanamaz hale gelebiliyor ve tüketicinin tek umudu neredeyse kredi kartını yapılandırma oluyor.

Yapılandırma işlemi ile birlikte bankalar kişinin borcunu ödeme işlemindeki tutarlılığına bakarak kişiye kredi kartı verebilirken, yapılandırmış olduğu kredi kartını kapatma yoluna gidiyor. Sonuçta borcunu kapattığın kartı iptal etmelisin ki, aynı borç yüküne bir kez daha girmeyesin.

72 Ay Süre İle Yapılandırma

Kredi kartı borçları yapılan düzenlemeler neticesinde bir kez yapılmasına müsaade edilen yapılandırmayı beraberinde getirdi. Bu yapılandırma ile kişi borcuna dair kredi kartı yapılandırma işlemini 9 ay ile 72 ay arasındaki vadelere yayarak yaparken, kart borcu, yüksek faizlerin getirdiği ağır yükten kurtuluyor ve borcunu uzun taksitlerde rahat rahat ödeme imkanına sahip oluyor.

Yapılandırdığım Kredi Kartını Kullanabilir miyim?

Banka borcundan dolayı yapılandırma yoluna gittiğiniz kredi kartını kullanıma kapatıyor. Yani borcunu ödediğiniz kartın taksitleri devam ederken yine kartınızla alışveriş imkanınız ortadan kaldırılmış oluyor. Siz bankadan yeni bir kart talebinde bulunabilirsiniz. Yada başka bir bankanın başka bir kredi kartını talep etmeniz mümkün. Fakat burada yine size kredi notu denilen banka kriteri olumlu ya da olumsuz bir cevap almanıza neden oluyor. Yani kredi skorunuz sizin talep edeceğiniz her türlü bankacılık hizmeti için önem arz ediyor.

Yapılandırma talebinizdeki kredi kartınız yasal takip seviyelerine ulaşmışsa zaten hiçbir banka size kart tahsisinde bulunmaz. Bulunmaktan da imtina ederler. Çünkü siz artık bankalar tarafından riskli müşteriler arasına girmişsinizdir.

Kredi Kartı Yapılandırmasının Ekonomiye Getirdikleri

2016 sonrasında yapılan düzenleme neticesinde binlerce kart borçlusu mevcut kredi kartı yapılandırma yoluna gitti. En doğru hareketin yapılandırma olmasında mantık faiz yükünün düşmesi, borcun kapanması, yine oluşabilecek kart borçlarının önüne geçilmesi oldu. Hem bankalar alacaklarını tahsil etmiş oldu, hem borçlular yine borç yoluna gitmiş olsalar da borçlarını kapattı. Aynı zamanında bu işlemler beraberinde ekonominin canlanmasına yol açtı ve daralan ekonomiyi rahatlattı.

Kart borcunuzu yapılandırma ile ilgili sorularınızı yorumlar bölümüne bekliyoruz.

Yorum yapın

Krediler