Yapı Kredi Krediden Cayma Nasıl Yapılır? Kredinin İptali

Bankalar, kredi teşviklerini oldukça arttırdığı için kredi kullanan kişi sayısı da giderek artış gösteriyor. Tüketici Kanunlarına göre bankalardan kredi kullanan vatandaşlar belirli haklara sahiptir. Yapı Kredi üzerinden başvuru yaptığınız tüm kredi türlerinden daha sonradan cayma hakkınız vardır. Kredi sizin tarafınıza teslim edilmiş olsa bile, belirli yasal süreler içerisinde hiçbir masraf ödemeden kredinizi geri verebilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI: Krediden caymayı engellemeye yönelik her türlü hukuki sözleşme geçersizdir. Böyle bir sözleşmeyi size zorla imzalatmaya kalkan banka görevlisini şikayet etme hakkınız var. Bir de son zamanlarda krediden cayma halinde cezai şart veya ek faiz gibi yaptırımlar uygulayan kredi sözleşmesi türleri çıktı. Bunlar da aynı şekilde %100 hukuka uygun zeminde değillerdir. Dava edip ödeyeceğiniz tutarı düşürme imkanınız her zaman bulunmaktadır.

Yapı Kredi İnternetten Kredi İptali Yapılır mı?

Kredi iptalinde önemli olan temel nokta, kesin onayın alınıp alınmadığıdır. Şayet internet üzerinden krediye ön başvuru yaptıktan sonra kesin onayı henüz almadıysanız, bu durumda kredinin iptali için herhangi bir işlem yürütmenize gerek kalmıyor. Çünkü sizler krediye kesin onayı vermediğiniz sürece, bankanız krediyi hazırlamaz. İnternet üzerinden ya da şubelerden kredi başvurduktan sonra kesin onayı alan kişiler gerekli kredi sözleşmelerine imza atar. Bu aşamadan sonra tüm iptal işlemleri için doğrudan banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Ortada imzalanmış bir sözleşme olduğu için, yasal bir sorun yaşamamanız için şubeden bazı prosedürleri tamamlamanız gerekiyor. Bankanız sizlerden öncelikle bir kredi iptal dilekçesi doldurmanızı talep edecektir.

Yapı Kredi Bankası Kredi İptal Dilekçesi

Banka şubesine kredi iptali için başvurduğunuz zaman sizlerden bir dilekçe yazmanızı ister. Bu dilekçenin örneğine internet üzerinden ya da şubelerden erişebilirsiniz. Söz konusu dilekçede başvuru yaptığınız krediden vazgeçmek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Aynı dilekçeye imzanızı da attıktan sonra banka şubesine verebilirsiniz. Sonrasında krediniz doğrudan iptal edilmiş olacaktır.

Yapı Kredi Alınan Kredi Kaç Gün İçinde İptal Edilebilir?

Bir krediye kesin onay aşamasında herhangi bir iptal talebi yapmadığınız zaman bankanız sizlere kredinin tutarını öder. Ancak bu aşamadan sonra da dilerseniz krediyi iptal edebilirsiniz. Yasal olarak 14 gün içerisinde Yapı Kredi’den aldığınız krediyi geri verebilirsiniz. Bu süre içerisinde krediden caymanız durumunda tüm dosya masraflarını geri alabilirsiniz. Ayrıca bu süre içerisinde herhangi bir faiz ödemenize de gerek yoktur. Ancak 14 gün geçtikten sonra krediden vazgeçmek isteyenlere, dosya masrafları hiçbir şekilde verilmez. Ayrıca geçen süre içerisinde işleyen faizi de ödemeniz istenecektir.

SON NOT: EĞER KREDİ MİKTARI ÇOK YÜKSEK İSE MUHAKKAK BULUNDUĞUNUZ BÖLGEDEKİ BAROYA KAYITLI AVUKATINIZA TELEFON EDİP GÜNCEL BİLGİ ALIN.

“Yapı Kredi Krediden Cayma Nasıl Yapılır? Kredinin İptali” üzerine bir yorum

  1. 14 gün mü 14 iş günü mü? iş günü olması gerekir çünkü sadece bankalardan iptal edilebiliniyor

    Yanıtla

Yorum yapın

Krediler